4l binnenland Zorgstelsel pgb schept eigen vraag De Vonderboy van Digitale televisie van Ziggo als beste getest door de Consumentenbond' ZORG Explosieve groei onderzocht VLIEGRAMP IN LIBIË Enige overlevende opgenomen in gezin tante Burgemeester wil praten met jeugd (Dat hebben ze goed gezien) dinsdag 10 mei 2011 den haag - Het aantal langdurig zieken, gehandicapten en ouderen dat zelf verpleging, verzorging of begeleiding inkoopt, is de afgelo pen jaren enorm gestegen. Waren er in 1998 13.000 mensen met zo'n door de overheid verstrekt per soonsgebonden budget (pgb), in 2008 waren dat er 150.000, een stij ging van 25 procent per jaar. Dat blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in opdracht van het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport dat inzage wilde in de oorzaken van de explosieve groei van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Het per soonsgebonden budget wordt uit de AWBZ betaald en bedraagt 10 procent van de totale AWBZ-uitga- ven. De grootste groep mensen ont vangt de zorg in natura. Dat bete kent dat zij hulp krijgen van gere gistreerde instanties zoals thuis zorginstellingen. Het persoonsge bonden budget heeft als voordeel dat mensen flexibeler zijn om zelf iemand te kiezen en te betalen die hen verzorgt. De zorg in natura steeg ook, maar niet zo hard als die van het pgb. Het systeem van het persoonsge bonden budget schept zijn eigen vraag, constateren de onderzoe kers van het SCP. Bijna de helft van de groei wordt veroorzaakt door nieuwe zorgaanvragers. Een ander deel ontving al hulp in natu ra, maar heeft dat omgeruild voor een pgb. De eerste groep had zon der mogelijkheid van het pgb geen zorg aangevraagd. Wel hadden zij er gezien hun beperkingen recht op, maar ze zagen ervan af omdat ze bijvoorbeeld al mantelzorg had den of omdat de zorg in natura niet bij hun wensen aansloot. Met een pgb kunnen ook de mantelzor- gers en de veel duurdere particulie re thuiszorg worden bekostigd. De aanzuigende werking van het systeem wordt ook veroorzaakt door de hoogte van de budgetten en de relatief soepele eisen voor het aanvragen van die zorg. In En geland en Duitsland, waar ook ge bruik wordt gemaakt van per soonsgebonden budgetten, zijn de eisen veel strenger en de budget ten lager. De vraag naar pgb's zal nog verder stijgen wanneer het beleid niet wordt gewijzigd, schrijven de on derzoekers; 'de vraag kan tot 67 procent hoger uitvallen.' Als oplossing ziet het SCP aan scherping van de regels voor de AWBZ-zorg. Het pgb moet blijven bestaan, maar wel met strengere ei sen. In de woorden van Debbie Oudijk, één van de onderzoek sters: „Juist omdat door de vergrij zing steeds meer mensen gebruik maken van de zorg. Deze moet toe gankelijk blijven voor de mensen die hem het hardst nodig heb ben." Ruben is de afgelopen twaalf maanden lichamelijk boven verwachting hersteld. Volgens zijn tante Ingrid is hij door de operaties in Li bië gered. door Fleur Halkema Hij is tien, en zijn le ven veranderde op 12 mei 2010 com pleet toen het vlieg tuig waarin hij met zijn ouders en broertje zat, neer stortte bij de Libische hoofdstad Tripoli. Reddingswerkers brachten Ruben, die van de 104 inzittenden het ongeluk als enige overleefde, naar het ziekenhuis, waar hij werd gestabiliseerd en geopereerd. Een jaar later ziet Ruben eruit als een gewone jongen, die loopt, fietst en lacht en die zijn plek heeft gevon den in het gezin van zijn tante en oom en hun drie kinderen. „Hij is daar gered", zegt Ingrid, Ru bens tante, die al snel na het onge luk zijn voogd werd. „Zowel van de rampplek als medisch." Zijn be handeling in Libië is essentieel ge bleken voor Rubens herstel. Zijn Nederlandse artsen zeggen het ook: Ruben is nu al verder her steld dan ze durfden te hopen en dat heeft alles te maken met hoe hij in Libië is geopereerd. Inmiddels zijn de laatste plaatjes en schroeven uit zijn'benen ge haald en loopt hij weer bijna nor maal. Dollen met de honden in de tuin of met de andere kinderen buiten in het veld is voor hem geen probleem. IngricT, de zus van Rubens vader, vloog na het onge luk direct naar Tripoli, samen met Jeroen, broer van zijn moeder. Zwaargewond lag hun neefje in het el-Khadra ziekenhuis. Net uit shock en met twee verbrijzelde on derbenen. Al met al was hij meer dood dan levend. Een verschil van dag en nacht met het levenslustige gezicht dat Ruben nu weer heeft, dat wordt omlijst door zijn lange haar. Rubens verzorgers mijden publici teit. Toch willen ze nu één keer hun verhaal vertellen, omdat er veel oprechte belangstelling voor Ruben is. „De boodschap is dat we dit één keer doen en dan nooit meer", verzucht Ingrid, die om pri- vacyredenen niet wil dat achterna men of woonplaats worden ge noemd. In Nederland lag Ruben nog een maand in het ziekenhuis, waarna hij bij Ingrid en haar man Wil- lyam in huis kwam. Vanaf dat mo ment kon hij echt gaan herstellen, wat alleen mogelijk was als hij goed ging eten. „T\veeduizend calo rieën per dag", zegt Willyam. „Da's best hard werken als je ne gen bent." Als Ruben een boter ham wilde, kreeg hij er twee. Met roomboter. Kwam hij tussen urk - Burgemeester Jaap Kroon van Urk wï in gesprek met jonge ren die verantwoordelijk zijn voor ongeregeldheden bij zijn woning in een appartementencomplex. Dat liet een gemeentewoordvoer ster gisteren weten. Door gesprekken wil Kroon nieu we incidenten voorkomen. De wo ning van Kroon is twee keer door jongeren bekogeld met stenen en afgelopen weekeinde werd er brand gesticht. De jeugd is boos, omdat Kroon strenge veiligheids maatregelen nam voor koningin nenacht. PAUL KUSTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4