Klap bij leger minder hard Ruben herstelt goed na vliegramp BiAJitek&L DEFENSIE Aantal gedwongen ontslagen lager dan aanvankelijk gedacht Akkoord: ganzen worden afgeschoten EU stelt embargo in tegen Syrië Eindexamens werpen schaduw vooruit mi Wielrenner Weylandt overleden na val in Giro Vandaag als bijlage uw krant t DINSDAG 10 mei 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 110 - los nummer 1,55, zaterdag 2,30 WALCHEREN GILZE - Het schrappen van twaalf duizend functies bij de krijgs macht zal uiteindelijk leiden tot zo'n tweeduizend gedwongen ont slagen. Dat verwacht de commandant der strijdkrachten, generaal Peter van Uhm. Door gerichte arbeidsbemid deling worden volgens hem veel minder mensen gedwongen het defensieapparaat te verlaten dan aanvankelijk gedacht. De aantrek kende economie is een meevaller, aldus Van Uhm. „We hebben vier duizend vacatures en we kunnen zo'n vijf- tot zesduizend man ex tern bemiddelen. Circa tweedui zend man vallen in de categorie echte ontslagen." Het precieze aan tal ontslagen zal waarschijnlijk pas in de loop van volgend jaar blij ken, als de bezuinigingsoperatie van een miljard euro in de volle omvang wordt doorgevoerd. Eén op de zes functies onder bur ger- en defensiepersoneel (69.000 man sterk) verdwijnt. Van Uhm maakte zijn aangepaste schatting gisteren bekend op de dag dat veel overbodig materieel formeel werd stilgezet. De commandant van de strijdkrachten maakte een tournee langs de vliegbasis Gilze, de kazer ne in Oirschot en de marinebasis in Den Helder. Hier vallen de hard ste klappen. Zo worden veertien Cougar-transporthelikopters, zes tig Leopard-tanks en vier mijnenja- gers in de mottenballen gedaan en zo mogelijk verkocht. Van Uhm zei het 'een trieste dag' voor Defen sie te vinden, maar het regerings besluit te respecteren. „Je bent een baas in goede en in slechte tijden", aldus de generaal. Onder het personeel van de krijgs macht heerst berusting. Sommi gen hebben nog hoop dat een deel van de ingrepen door de Tweede Kuiper wordt teruggedraaid, pagina 3: commentaar pagina 10/11: 'mooiste baan' GRONINGEN Om een eind te maken aan de steeds grotere overlast door gan zen hebben acht organisaties de handen ineengeslagen. De 'G-8' heeft afgesproken het aantal grau we ganzen met twee derde te ver minderen van 280.000 tot 100.000 stuks. Als de achterban van de orga nisaties akkoord gaat met het plan, kan het in 2012 worden uitgevoerd. Onder meer Staatsbosbeheer en Vo gelbescherming Nederland zijn bij het project betrokken. BRUSSEL De Europese Unie heeft gisteren een wapenembargo ingesteld te gen Syrië. Bovendien hebben der tien leden van de regering een reis verbod opgelegd gekregen en zijn hun tegoeden bevroren. Dat werd in een verklaring bekend gemaakt. Tegen de Syrische presi dent Bashar al-Assad worden geen maatregelen genomen. pagina 9: Iraanse hand in onderdruk ken van Syrische 'revolutie' MIDDELBURG Over zeven dagen is het zover. Dan schuiven landelijk ruim 200.000 leerlingen in het voortgezet onder wijs de stoelen aan om zich te bui gen over de eindexamenopgaven. In Zeeland gaat het om 4397 leerlin gen. Wie slim is, begint al ruim van tevoren met het herhalen van de stof, het maken van samenvat tingen en oefenexamens. pagina 2/3: Eindexamen? Maak je vooral niet te druk RAPALLO - De Belgische wielrenner Wouter Wey- landt (26) is gisteren overleden aan de gevolgen van een val in de derde etappe van de Ronde van Italië. Arts Giovanni Tredici maakte het trieste nieuws bekend. Weylandt, fietsend voor Leopard-Trek, kwam op zo'n 25 kilometer van de streep tijdens de afda ling van de Passo del Bocco ten val. Hij werd ter plaatse gereanimeerd en vervolgens per helikop ter overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij overleed. 'De eveneens in de Giro rijdende Johnny Hooger- land was diep geschokt over de tragische dood van Weylandt. De Yersekenaar reed voorbij toen hij de Belg op het asfalt zag liggen. „Verschrikke lijk. Aan de finish vertelden ze dat ze hem volop aan het reanimeren waren. Toen wist ik eigenlijk al meteen dat het heel erg fout zat." foto ANP pagina 24: Het wordt stil in Rapallo qkmi rti De renners in de giro moeten niet meer van start gaan reageer op www.pzc.nl reacties: 356 FC Twente heeft verdiende de beker gewonnen DEN HAAG - Ruben, de enige die op 12 mei 2010 de vliegramp in Li bië overleefde, is de afgelopen twaalf maanden lichamelijk boven verwachting hersteld. De onmisba re basis daarvoor is direct na het tragische ongeval gelegd in het zie kenhuis in de Libische hoofdstad Tripoli. Volgens Rubens tante, In- grid, is de inmiddels io-jarige jon gen in het Libische ziekenhuis ge red. Niet alleen is zijn leven gered, maar zonder de operaties aan zijn benen, was hij er nu niet zo goed aan toe geweest. De Nederlandse artsen delen die mening. Zij vinden dat het herstel voorspoediger is verlopen dan ze hadden durven hopen. De ramp met vlucht 771 van de Li bische maatschappij Afriqiyah Air ways, onderweg van het Zuid-Afri kaanse Johannesburg naar Tripoli, kostte 103 mensen het leven. On der hen de Vlissingse Joëlle van Noppen en de in Middelburg opge groeide Jeffrey Jakobsen. Het onge luk deed zich voor vlak vóór de landing op de internationale lucht- hawn van Tripoli. pagina 4/5: 'wonderboy van Tri poli' Roemloos afscheid NBA-coach Phil Jackson door uitschakeling 26 bij Lokaal een bui 19° Onafhankelijkheid Schotland staat weer kalender 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1