181 zeeland Walcheren in verleden intensiever Mogelijk betalen voor nepoverval dinsdag 10 mei 2011 Historici zijn er altijd van uit gegaan dat op Walcheren lange tijd alleen de duin- en ringbur- gen waren bewoond. Nu blijkt dat er ook elders op het eiland nederzettingen waren. door Henk Postma SEROOSKERKE - Op Walcheren heerste in de vroege Middeleeu wen aanzienlijk meer bedrijvig heid dan altijd is gedacht. Ook in de laat-Romeinse tijd, toen het ei land steeds vaker werd over stroomd, was nog lange tijd sprake van bewoning. Dat bewijst een reeks opzienbarende archeologi sche vondsten, gedaan bij de aan leg van de nieuwe Rijksweg 57 bij Serooskerke. Op het wegtracé, meteen ten noor den van het dorp, zijn restanten aangetroffen van vijf grote boerde rijen. De vroegste stond daar 250 jaar voor Christus, de jongste in de elfde of twaalfde eeuw. Wat verderop, waar een nieuwe rondweg wordt aangelegd, is nog een zesde boerderij gevonden, da terend uit de Romeinse tijd, zo'n 25 jaar na Christus. Historici zijn er steeds van uit ge gaan dat vooral de ringburgen en duinwallen waren bewoond, en dat er verder niet of nauwelijks ne derzettingen waren. Maar die me ning moet nu worden herzien, zegt Joeke Dijkstra van ADC Ar- cheoProjecten. Zij leidde het ar cheologisch onderzoek dat de afge lopen jaren is verricht langs het he le N57-tracé. Volgens haar heeft de bodem veel nieuwe informatie prijsgegeven over de geschiedenis van Walche ren, van de ijzertijd tot de Middel eeuwen. Althans rond Seroosker ke. Elders langs het tracé zijn nau welijks noemenswaardige vond sten gedaan. De resultaten zijn neergelegd in een zwaar, meer dan zeshonderd pagina's tellend boekwerk. Dat wordt donderdagavond gepresen teerd tijdens een openbare bijeen komst in het Veers gemeentehuis te Domburg. Negen jaar terug, toen langs het he le tracé voor de nieuwe N57 voor onderzoek werd verricht, bleek al dat vooral bij Serooskerke interes sante vondsten konden worden ge daan. De opgravingen overtroffen de verwachtingen. Dat er uit de Ijzertijd (in de drie tot twee eeuwen voor Christus) aardewerkscherven werden gevon den, en tot gereedschap bewerkte botten, was niet verrassend. En men keek er ook niet zo van op sporen aan te treffen van twee boerderijen uit diezelfde periode, de een met een akker, de ander met een graanopslagplaats. Zelfs de curieuze aanwezigheid van een bijna 23 eeuwen oud skelet, afkom stig van een vrouw, paste in het boekje. Maar voor de rest stuitten de archeologen van de ene op de andere verrassing. Zo deden ze ook ten zuidoosten van Serooskerke een 'zeer onver wachte' vondst. Geen boerderij, maar een dammetje en een terpje, of liever een opgeworpen bult, uit de eerste helft derde eeuw. In die tijd kwamen steeds vaker overstro mingen voor. Historici zijn er al tijd van uit gegaan dat de Walcher- se veengronden in die tijd al goed deels waren verlaten. Maar de vondst bewijst dat bij Serooskerke toch nog mensen actief waren die zich tegen het water probeerden te beschermen. Het dijkje, dat later nog eens fors werd verhoogd, moet gediend heb ben als zomerkade. Daarachter werd gerst verbouwd, en er graas den schapen en runderen. Op de terp werden schelpdieren ver werkt. Aangenomen wordt dat het terrein alleen 's zomers in gebruik was bij mensen die in het duinge bied van Domburg een permanen te nederzetting hadden. Ook bijzonder is de vondst, vlak bij de molen van Serooskerke, van een boerderij uit de late zevende, of de vroege achtste eeuw. Lange tijd werd gedacht dat er, na de pe riode van overstromingen, pas weer in de negende eeuw mensen kwamen wonen. Walcheren was toen een schorrengebied. Volgens de onderzoekers vond al eerder ko lonisatie plaats op de ruggen van de verzande kreken. Ze conclude ren dat uit de vondst van een laat zevende, of vroeg achtste eeuwse boerderij. Dit is veruit de vroegste middeleeuwse bewoning die tot dusver is aangetroffen. De boerde rij past in een bouwtraditie die destijds in Nederland en Vlaande ren gangbaar was. De vondst van twee boerderijen uit de elfde en twaalfde eeuw is minder bijzonder. Het was al wel bekend dat de kreekruggen in die periode bevolkt waren. Toch is ook hier sprake van een primeur: één van die boerderijen had een 'bootvormige' plattegrond. Voor die tijd vrij normaal, maar in Zee land was zo'n boerderij niet eerder opgegraven. In de buurt werd ook een omgreppelde huisplaats gevon den uit de tweede helft van de twaalfde eeuw. De onderzoekers achten het niet uitgesloten dat die toebehoorde aan (lagere) adel. MEEST GELEZEN 1Fietsverbod Reigerstraat 2. Jongerenwedstrijd ringrijden 3. Trekkermuseum opent seizoen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/walcheren door Luc Oggel GOES - De politie onderzoekt of de kosten voor een compleet verzon nen overval in Goes verhaald kun nen worden op de aangever. Agenten zijn in de nacht van zon dag op maandag urenlang bezig ge weest met een overval, die uitein delijk verzonnen bleek te zijn door een man (21) uit Goes. Een kennis van hem belde zondag avond verontwaardigd naar de po litie omdat er geen onderzoek werd uitgevoerd naar een overval. De Goesenaar had hem verteld dat hij in de Wijngaardstraat door drie mannen was beroofd. Het slachtof fer had hierna, volgens eigen zeg gen, 112 gebeld en kreeg volgens hem te horen dat hij maandag maar aangifte moest doen. Na het telefoontje van die kennis gingen agenten naar de Goesenaar om zijn verhaal aan te horen en startten tegelijk een onderzoek. Zo werden de camerabeelden beke ken en werd er contact gezocht met de alarmcentrale in Drieber gen. Toen duidelijk werd dat er he lemaal geen 112-meldingen uit Zee land waren binnengekomen, en ook de camerabeelden niets bijzon ders lieten zien, bekende de Goese naar dat er geen sprake was van een overval. Hij werd daarop aan gehouden en meegenomen naar het bureau. Later die nacht is de man in vrij heid gesteld. De agenten zijn tus sen 22.30 uur en 04.30 uur met de vermeende overval bezig geweest. De man gaf als verklaring dat hij niet goed had nagedacht over de gevolgen van zijn verhaaltje. Volgens politiewoordvoerster Es ther Boot is er door psychische problematiek sprake van een lasti ge zaak. „We willen eerst uitzoe ken in welk licht dit staat voordat we besluiten of we de kosten ver halen." JSpiüpPutweg Bij de aanleg van de nieuwe N57 zijn een aantal opzienbarende archeologische vondsten gedaan. Bij Serooskerke zijn diverse restanten aangetroffen, waarvan de oudste al van 250 jaar voor Christus dateren. Nieuwe rondweg Serooskerke oudeN57 rotonde Nieuwe rondweg Serooskerke Serooskerke Aardewerk dat is gevonden bij de boerderijplattegrond uit de Midden Ijzertijd, 250 v. Chr. (op het kaartje is dit nr. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18