die er bestaat' II**** Kapitaalvernietiging bij de verkoop van defensiematerieel II 'Met mijn eigen tank kan ik allesje weet van de hoed en rand, het ding is deel van je' Thomas Rigter, tankbestuurder dinsdag 10 mei 2011 Kapitein 'Anky' (28): „Misschien kan ik worden omgeschoold voor een andere helikopter, dat is de beste optie." burgerlijke stand Edwin heet, maar door zijn maten de bijnaam Anky kreeg toebedeeld, heeft een kwade dag. „Wat dacht je: dit is het liefste dat ik doe en dan halen ze zo maar ineens mijn kist weg. Het is nota bene het best inzetba re toestel van de hele luchtmacht." Twee jonge officieren, twee iden tieke verhalen. Hun toekomst bij Defensie is zeer ongewis. Beiden hebben een contract tot 2016, maar het is de vraag of ze tot die tijd als piloot aan het werk kun nen blijven. Evengoed is er veel geld geïnvesteerd in hun oplei ding. Beiden ging tot twee keer toe op missie in Afghanistan, waar de Cougars verdienstelijk werk de den bij het troepen- en gewonden transport. Vandaar dat ze hun ach ternamen niet willen prijsgeven. Do noemt de trip naar Afghanis tan haar mooiste werk in dienst van Defensie. „Eigenlijk had ik op nog een uitzending gehoopt", zegt ze. „Daar kun je namelijk laten zien hoe belangrijk ons werk is. Als het kon, zou ik morgen weer gaan." Ze zegt er trots op te zijn dat zij het als vrouw tot de functie van gezagvoerder op een Cougar heeft gebracht. De komende zes weken mag ze nog even haar werk blijven doen, aangezien drie van de zeventien Cougars kunnen worden ingezet voor de Search Rescue-missies. Daarna is het afwachten. „Mis schien kan ik worden omge- Defensie heeft heel wat materieel in de aanbie ding. Voor een prikje. Chi li, Turkije en de Arabi sche Emiraten zouden be langstelling hebben. De defensieattachés op Hare Majesteits ambas sades in de beschaafde landen hebben het er de komende tijd maar druk mee. Twee gloednieuwe Nederlandse pa trouilleschepen gaan in de ver koop, voor de hoogste bieder in een land dat geen reputatie heeft als schurkenstaat. Eventueel te ver kopen in combinatie met zestig Leopard-tanks, weinig gebruikt en absoluut zonder gevechtsschade. Vier mijnenjagers kunnen trou wens ook in die lijvige kleurenfol- der. Net zo goed als de veertien Cougar-helikopters, die zojuist na vijftien jaar trouwe dienst hun gro te midlife-update hebben gehad. Ze kunnen zo weer vijftien jaar mee. Een koopje dus voor deze be trouwbare transporthelikopters, in onbruik geraakt door bezuinigin gen. De toestellen kostten destijds nieuw rond de twintig miljoen eu ro per stuk, de restwaarde is nu nog geen 10 procent. En mocht een landje hinder heb ben van een buurland dat wél als schurkenstaat in kwade reuk staat, dan is een Patrioteenheid nooit weg. Die schiet alle onverhoeds af gevuurde raketten zo uit de lucht, Bezuinigingen defensie zoals tijdens de Golfoorlog door de Nederlandse troepen werd ge demonstreerd in Israël. Delen van'de krijgsmacht gaan weldra in de uitverkoop en de vraag is wie al dit afgedankte mate rieel wil hebben. De defensieatta chés hebben de taak om dat diplo matieke voorwerk te doen in lan den als Maleisië, de Arabische Emi raten, Turkije of Chili. De kandidaat-koper moet name lijk van onbesproken gedrag zijn, anders wordt daarvoor geen wa penexportvergunning afgegeven. Probleem bij de wapenverkoop is het overweldigende aanbod op de tweedehandsmarkt. Alle landen zijn namelijk hun krijgsmachten aan het afslanken. Dat maakt dat kandidaat-kopers rustig achterover kunnen leunen en niet al te veel geld hoeven uit te geven aan de vernieuwing van hun eigen verouderde wapenarse naal. Chili is bijvoorbeeld altijd een dankbare klant geweest. Het land nam eerder tweehonderd Leo- pard-tanks over en kocht recente lijk ook F-16's die Nederland niet meer nodig heeft. De Cougar-helikopters in Gil- ze-Rijen gaan voorlopig de mot- tenballen in. De hydraulische syste men worden afgetapt, de toestel len worden technisch klaar ge maakt voor een langere periode in het magazijn. Bij de uitverkoop van het overtol lig materieel had opperbevelheb ber Peter van Uhm gisteren één doekje voor het bloeden. De op brengsten mag Defensie zelf herin vesteren. Gisteren werd een deel van het defensie-materieel buiten dienst gesteld, als r eerste stap van de ingrijpende reorganisatie die minister Hans Hillen begin vorige maand aankondigde. Het betreft onder andere de Cougars, de tanks en de mijnenjagers. schoold naar een ander type, zoals de Chinook of de Apache. Wat ik .anders zou moeten doen? Ik zou het eerlijk waar niet weten." Anky zegt zich nooit verdiept te hebben in zijn nabije toekomst, totdat in april van regeringswege werd besloten de Cougars uit het troepenarsenaal te schrappen. Van de ene op de andere dag bleek ook zijn zonnig uitziende loopbaan on gewis. „Ik heb geen idee of ik bij voorbeeld bij de KLM aan de slag kan. Daar heb ik nooit een secon de over nagedacht. Misschien kan ik worden omgeschoold voor een andere helikopter, dat is de beste optie. Want ondanks alle bezuini gingen ga ik nog steeds vol voor Defensie. Als ik maar kan vliegen." Manschappen Huidige aantal: ca. 69.000 Bezuiniging:-12.000 Gedwongen ontslagen: ca. 2.000 F16's Huidige aantal: 87 Bezuiniging:-19 Leopard tanks Huidige aantal: 60 Bezuiniging: -60 Cougar helikopters Huidige aantal: 17 Bezuiniging:-14 Mijnenvegers Huidige aantal: 10 Bezuiniging: -4 infographic CRW bron Min. van Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11