Geluid is meer dan radio met boxen Met Parrot overal handsfree in de auto auto 3 BOSE Autofabrikanten en leveranciers audiosystemen werken steeds nauwer samen vrijdag 6 mei 2011 Autofabrikanten en bekende leveranciers van audiosystemen werken steeds meer samen om tot een optimale geluidssensatie in de auto te komen. door Tony Vos Af-fabriek geleverde au diosystemen waren in de Verenigde Staten in de jaren vijftig al ge meengoed. In Europa werden tot in de jaren negentig au toradio's los verkocht, hetzij door de dealers, maar meestal door ge specialiseerde winkels. Toch kwam daar langzaam verandering in toen diverse merken door een partnerschap met audioleveran- ciers speciaal afgestemde systemen gingen aanbieden die in het begin nog een aanzienlijke meerprijs hadden. Tegenwoordig krijgen zelfs de een voudigste auto's al een af-fabriek radio/CD-speler, maar die staan nog in een schril contrast met au diosystemen die door specialisten specifiek op de betreffende auto zijn afgestemd. Olivier Callegari is bij Bose werk zaam op de afdeling auto-audio en werkt met fabrikanten aan het be werkstelligen van optimaal luister- plezier dat weer moet bijdragen aan een verbeterd rijplezier. „We staan daarbij voor een serieuze uit daging. Een concerthal heeft zeg maar een volume van 22.600 ku bieke meter, terwijl een midden klasse auto aan 2,26 kubieke meter komt. Toch willen we in die be perkte ruimte dezelfde natuurlijk klank uit een audiosysteem halen vergelijkbaar met een live con cert." Eén standaard oplossing heeft Bo se daar niet voor. Callegari: „Iedere auto heeft z'n eigen akoestische ei genschappen en daar moeten we als audioleverancier optimaal ge bruik van maken. Bose levert overi gens geen radio's of CD-spelers, maar is louter verantwoordelijk voor de versterker plus alle luid sprekers." Vergezeld van Eric le Borgne van de akoestische afdeling van Renault stappen we in het ontwik kelingscentrum van het merk in een geluidsdichte cabine waarin een Scénic met Bose installatie is geplaatst. „Bose heeft voor deze au to een installatie ontwikkeld met vier luidsprekers, vier tweeters en een bassbox. Die laatste is onder de passagiersstoel geplaatst. De eindversterker tenslotte zit in het dashboard." Callegari: „Voor een optimaal resul taat is het van belang dat wij van Bose al tijdens de ontwikkelingsfa se van de auto bij het project be trokken raken. Op die manier kun nen we optimaal onze apparatuur afstemmen op de vormen van de binnenkant van de auto. In de ge luidsstudio worden microfoons ge De naam Bose is in het interieur alom aanwezig. 1. Twee tweeters (2,5 cm) in het dashboard. 2. Twee woofers (16,5 cm) in de voorportieren. 3. Twee tweeters in de achterportieren. 4. Twee luidspekers (13 cm) in de achterportieren. 5. Een 11,5 cm luidspreker als bassbox on der de passagiersstoel. 6. De Bose versterker. foto's Renault/Bose plaatst op alle zitplaatsen om het geluid van het audiosysteem te kunnen meten. Uitgaande van die waarden regelen we uiteindelijk de klankkleur van de eindverster ker in. Het moge duidelijk zijn dat we in een vroeg stadium van de ontwikkeling meer kunnen opti maliseren dan dat een auto al volle dig uitontwikkeld is." Le Borgne: „De basis van een opti male akoestische ervaring is na tuurlijk een stille auto en dat is weer het werk van de autofabri kant. Wij moeten zorgen voor het isoleren van buitengeluiden 'als ook geluid van de aandrijflijn." Renault levert speciale Bose uitvoe ringen op basis van de Mégane, Scénic en Laguna. Ter promotie van deze samenwerking wordt de internationaal vermaarde jazz-zan- geres Melody Gardot ingezet. Gar dot: „Ik kreeg het script te zien van de reclamespot en vond het erg leuk om ook eens een rol te spelen. Ik heb het Bose audiosys teem zelf kunnen ervaren ergens op een asfaltvlakte in Brazilië. Ik werd daar in een limousine naar toe gereden. Er stonden allerhan de mensen met zonnebrillen in donkere pakken toen er een dichte vrachtwagen kwam aanrijden. Het leek wel de drugsdeal van de eeuw. In die truck zat een Renault Scénic met het Bose systeem. Ik heb op alle zitplaatsen zitten luiste ren. Het enige dat tegenviel was het feit dat ik alleen m'n eigen mu ziek te horen kreeg, ik had liever een andere artiest beluisterd." Melody Gardot zet de samenwerking tussen Bose en Renault vocaal kracht bij. Wie op zoek is naar een handsfree kit voor de mobiele telefoon en de ze in meerdere auto's wil gebrui ken, die komt al snel uit bij Parrot voor de Minikit Smart. Er bestaan verschillende mogelijk heden om handsfree te bellen in de auto los van de geïntegreerde systemen. De vertrouwde carkit lijkt op z'n retour, bluetooth ver werkt in de audio-installatie van de auto krijgt de overhand. Maar er is nog steeds behoefte aan porta ble oplossingen. Het losse 'oortje' is voor velen een gruwel omdat deze apparaatjes lang niet goed in ieder oor passen of altijd net weer leeg zijn wan neer ze moeten worden gebruikt. De Parrot Minikit Smart is een uni versele telefoonhouder die is uitge breid met bluetooth en de van Par rot bekende eenhandsbediening met behulp van twee drukknop pen en een draai/druk toets. Zo dra de telefoon is verbonden via bluetooth leest de Parrot alle con tacten in, zodat deze spraak ge stuurd kunnen worden opgeroe pen. In de praktijk werkt dit nau welijks en is het verstandig de con tacten zelf in te spreken. Pas dan biedt het apparaat het volle ge bruiksgemak. Met de twee toetsen kan worden opgenomen of een ge sprek worden afgesloten. De ge luidskwaliteit in de auto is behoor lijk, belangrijk is tevens dat de ont vanger de beller goed verstaat. Tij dens de test deed zich echter een vreemd fenomeen voor. Iedere keer na het afsluiten van een ge sprek wordt het in de telefoon aan wezige TomTom opgestart. Hand matig moet dat weer worden uitge schakeld. De aandacht van het ver keer is dan automatisch weg, zodat het apparaat aan z'n doel voorbij schiet. Navraag leert dat de Parrot Minikit Smart lang niet met alle smartphones goed communiceert, zodat het bij aankoop handig is met de leverancier duidelijk af te spreken dat het apparaat kan wor den teruggebracht als dit feno meen zich voordoet. De adviesverkoopprijs ligt net on der de 100 euro. De Parrot Minikit Smart is een portable handsfree kit. foto Automedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69