tzege in Giro d'ltalia sport 127 Elke dag spektakel in Ronde van Italië Braga verrassend naar finale Europa League Selectie Vacansoleil-DMC in de Giro vrijdag 6 mei 2011 De renners van Vacansoleil DMC in de Giro komen uit zeven landen. Het zijn Johnny Hoogerland (Nederland), Matteo Carrara, Alberto Ongarato, Mirko Sel- vaggi (allen Italië), Borut Bozic (Slovenië), Michal Golas (Polen), Sergey Lagutin (Oezbekistan), Maxim Belkov (Rusland), Frederik Veuchelen (België). Ploeglei ders: Hilaire Van Der Schueren (België) en Jean-Paul van Poppel (Nederland). strk sk sk sk -sk ak sk sk sk sk. sk- ck sk sk sk sk sk, Hoogerland wint in 2009 een etappe de 3 Daagse West Vlaanderen. Ign ap van de finish deed ik nog volop voorin mee. Dat was helemaal niet de bedoeling, want ik zou er die dag een goeie training van maken omdat ik de weken tevoren een heel zwaar programma had gere den en enigszins vermoeid was. Met de vorm zit het wel goed." Hoogerland beleefde tot dusverre een bevredigend seizoen met de vierde plaats in de Brabantse Pijl, de twaalfde stek in de Amstel Gold Race en de 24e plaats in Luik-Bastenaken-Luik. In die laat ste koers had hij gehoopt op meer, maar tegen winnaar Philippe Gil bert en de gebroeders Andy en wm ap ap ap ap ap ap Franck Schieck bleek geen kruid gewassen. Vanwege de dopingperikelen rond grote troef Riccardo Riccö, de Itali aan werd op staande voet ontsla gen wegens epo-gebruik, is diens landgenoot Matteo Carrara na mens Vacansoleil-DMC de vooruit geschoven man voor de bergen en het klassement. Hij won in 2010 de Ronde van Luxemburg en reed al eens in de top vijf van de Ronde van Zwitserland. Sprinter Borut Bozic zal de eerste anderhalve week de belangrijkste pion zijn van de formatie van het ploeglei dersduo Hilaire Van Der Schueren en Jean-Paul van Poppel. Hoewel het team voornamelijk uit vrijbui ters bestaat, beseft Hoogerland ter dege dat hij zich zal moeten schik ken in het ploegbelang. „Als Carra ra en Bozic het goed doen, is dat logisch. Natuurlijk hoop ik dat ik in een positie kom dat de ploeg ook voor mij werkt. En dat zou zo maar kunnen. Zoals in een etappe waarin de grote jongens een ont snapping laten gaan, omdat in zo'n kopgroep geen gevaarlijke klanten voor het klassement zit ten. Op zulke momenten zal ik at tent moeten zijn. Maar dat zal ik de hele Giro moeten zijn." sesas^^aaasw^BsajMutiwuij'eBg ii LW niini ^'feawBwaiiWB'TiVJjiif.iwiiwi door Ad Pertijs TURIJN - De halfverharde wegen van de Strade Bianche, het geiten pad van de Finestre en de beklim ming van de borrelende Etna. De dit weekeinde van start gaande Gi ro d'ltalia durft ook de minder ge ijkte paden te bewandelen. Spekta kel voor de tv-kijker, maar niet ie dere renner zit er op te wachten. Erik Breukink was er als 25-jarige renner bij toen het Giro-peloton in 1989 de Etna opgestuurd werd. „Verkoolde rommel, een kale berg. De meeste vulkaanlandschappen zijn niet heel mooi", herinnert hij zich. Dansend de vulkaan op. „Ach, het klinkt romantischer dan het is. Natuurlijk kijk je er als ren ner naar uit om dergelijke bergen op te rijden, maar als je er een maal aan begonnen bent, telt al leen maar hoe steil en lang die be klimming is." Die Giro van 1989 is achteraf ge zien de grote ronde die de huidige technisch directeur van Rabobank had moeten winnen. „Veel meer dan die van 1987 en 1988, waarin ik derde en tweede werd. In 1987 was Stephan Roche veel te sterk en in 1988 was Andy Hampsten be ter." De Giro van de Etna eindigde Breukink als vierde, op meer dan vijf minuten achterstand van win naar Laurent Fignon. Het had niet met het avontuurlijke parkoers te maken. „Het had alles te maken met een hongerklop. Op twintig kilometer voor de meet reed ik die bewuste dag nog in de kopgroep en verloor vervolgens acht minu ten en de roze trui. Anders had ik die ronde gewonnen." Het is dus niet altijd het parkoers dat renners de das om kan doen, maar Breukink loopt niet over van enthousiasme als de avontuurlijke inslag van de Giro ter sprake komt. „Die Strade Bianche (halfverharde witte paden in centraal Italië, red.) leveren spektakel op, maar het zijn ook parkoersen waar veel mis kan gaan. Het is volgens mij niet voor niets dat Cadel Evans dit jaar de Gi ro links laat liggen. Hij won de etappe over de Strade Bianche, maar die hele Giro brak hem later wel op in de Tour." De Tour is vol gens velen onbewust de drive ach ter hedendaagse avontuurlijke geest van de Italianen. „De Tour krijgt veel meer aandacht van het publiek en de renners." Om die na tuurlijke achterstand te compense ren, zoekt de Giro spraakmakende parkoersen op. Breukink: „Ook in mijn tijd als renners zochten ze vaak iets nieuws op, maar er wa ren toen ook van die vlakke ritten langs de kust, waarin werkelijk niets zat. Nu zoeken ze alle dagen iets op." De laatste anderhalve week van de ze Giro is van een ongekende zwaarte. „Aangezien de Tour domi nant is, zie dat de meeste toppers daarom deze Giro laten lopen. Zelfs Ivan Basso rijdt hem als win naar van vorig jaar niet. Alleen Al- bert Contador is er. Zijn situatie is anders. Hij wil deze ronde rijden voor het geval hij straks niet mee mag doen in de Tour." Johan van de Velde (54 jaar nu) maakte in 1988 naam en faam op de Gavia. In korte mouwen reed hij in een sneeuwbui als koploper deze col op. „Maar dat was onbe doeld", zegt de 'Uomo di Gavia' la chend. „Niemand had die sneeuw zien aankomen." Andere dingen in de Giro wel. „Ze kwamen van tijd tot tijd met iets anders. Ik vond dat wel mooi. Hoe hoger, hoe mooier. Ik kon daar als renner echt naar uitkijken." Jean-Paul van Poppel (48 jaar nu) won vier ritten in de Giro. De hui dige ploegleider van Vacansoleil, wuift de kritiek op alle aparte zij wegen van de Giro weg. „Er staat nergens geschreven dat een grote ronde beslist moet worden in de bergen en in de tijdritten." Dat veel toppers wegblijven, heeft er volgens hem meer mee te .maken dat om in het huidige wielrennen de Tour te kunnen winnen, alles op die ene ronde moeten zetten. Van Poppel vindt al die aparte rit ten ook verademend voor het koersverloop. „Vorig jaar kon een kopgroep bijna een half uur voor sprong pakken. Dat maakt het toch allemaal veel leuker dan al ge reken van de klassementsrenners." IMBHi IIWMBBMaBBWBBBHf.'-rMHIIBJiWWI.WWlifflUrW BRACA - De Europa League krijgt op 18 mei in Dublin een geheel Portugese ontknoping. Gisteren plaatsten zich Braga en FC Porto voor de finale. Braga had net voldoende aan de zege op eigen veld tegen Benfica, 1-0. Benfica had het eerste duel ge wonnen, 2-1. Porto verloor bij Vil- larreal (3-2), maar kon zich dat na de ruime 'zege (5-1) een week eer der op eigen veld veroorloven. Braga nam in de thuiswedstrijd te gen Benfica meteen het initiatief. Dat leidde na negentien minuten tot de openingstreffer. Custodio kon, geheel vrijstaand, na een hoekschop in koppen. Daarna kwa men er wat mogelijkheden voor Benfica, dat een ronde eerder te veel sterk was voor PSV. Kort voor rust was het bijna gelijk. Javier Saviola zag zijn inzet echter op de paal eindigen. Met hard werken bleef Braga in de tweede helft overeind. Benfica, dat aan een gelijkspel genoeg zou heb ben, kreeg niet veel grote kansen. Wel was Luisao met een kopbal dicht bij de 1-1, maar zijn inzet ging net naast het doel. Villarreal kon de Portugese finale in de Europa League niet voorko men. Dat was na de dikke neder laag in de eerste wedstrijd tegen FC Porto (5-1) ook niet meer ver wacht. De return in het eigen sta dion El Madrigal eindigde gistera vond als kleine troost in een nipte zege: 3-2. De Spanjaarden, die een ronde eer der met veel vertoon van macht FC TWcnte van Europees succes af hielden, kregen na ruim een kwar tier toch flauwe hoop toen de ijve rige middenvelder Cani de ope ningstreffer maakte. Villarreal liet daarna verscheidene kansen onbe nut. Vijf minuten voor rust maakte de Custodio van Sporting Brage is in extase nadat hij de 1-0 heeft gescoord tegen Benfica in de halve finale van de Eu ropa League. foto Hugo Delgado massieve, maar toch snelle en vaar dige Braziliaanse spits Huik de mis sie definitief onmogelijk voor de Spanjaarden. Radamel Falcao (1-2 na een prach tige voorzet van Fredy Guarin), Jo an Capdevilla en Giuseppe Rossi (strafschop) scoorden in de twee de helft. De finale van de Europa League wordt op woensdag 18 mei in Du blin gespeeld. Met Braga en Porto staan er twee Portugese ploegen te genover elkaar, een primeur in het Europese voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63