College wil dure keersluis voor haven Meidoornloop Nisse lol zeeland Southpark Festival heeft line-up rond WATERFRONT Wateroverlast voorkomen MEIDOORNLOOP JUBILEERT De Meidoornloop rond Nisse vindt zondag voor de vijftiende keer plaats. Achter het trim-, wandel- en fietsevenement schuilt al jaren een anarchistisch groepje Nissenaren. Meidoornloop Sluis helpt wellicht tegen blauwalg vrijdag 6 mei 2011 door Frank Balkenende door Rob Paardekam tholen - Als het Volkerak-Zoom- meer gaat dienen als waterberging voor de grote rivieren, moet er hoe dan ook een keersluis voor de Thoolse haven komen. Dat vinden burgemeester en wethouders. Zij kiezen voor de duurste variant. Als het Volkerak-Zoommeer als waterberging wordt ingezet, ko men ruim veertig woningen in de Thoolse wijk Waterfront onder water te staan. Acht woningen krij gen 45 centimeter water binnen, in 26 gevallen komt het water ruim een meter hoog en bij zeven zeer laag gelegen woningen zelfs 1,30 meter. Deze overlast kan wor den voorkomen door een keersluis aan te leggen in of voor de Thool se haven. De kans dat het Volkerak-Zoom- meer als waterberging moet die nen, is overigens bijzonder klein. Deskundigen hebben hem bere kend op eens in de 1400 jaar, op lopend naar eens in de 500 jaar in het jaar 2100. Juist om die reden vinden de Thoolse fracties van SP en ABT het onzinnig om een miljoenen kostende keersluis aan te leggen, zo hebben ze eerder al laten we ten. Volgens deze partijen kan be ter het risico worden genomen dat de woningen onder water komen te staan. Mocht dit dan een keer ge beuren, dan moeten de bewoners ruimhartig schadeloos worden ge steld. Het college denkt daar heel anders over, zo valt te lezen in een voorstel aan de raad. B en W noe men het zelfs onaanvaardbaar om geen keersluis aan te leggen. Er zijn verschillende keersluizen mogelijk. Het college stelt de raad voor om een voorkeur uit te spre ken voor een sluis aan het begin van de haven, dus redelijk ver van het stadje vandaan. Dat moet een sluis worden met een brede door gang, zodat de beroepsvaart de Thoolse wachthaven nog kan be reiken. Deze variant is overigens de duurste. Hij kost vijftien mil joen euro als schotbalken als afslui ting kunnen dienen, maar wel der tig miljoen als er een ingewikkeld keermiddel nodig is. In een andere variant, die een stuk goedkoper is, ligt de keersluis maar net voor de jachthaven, mid denin de oude Eendracht. Deze op tie wordt door het college als onac ceptabel bestempeld, omdat een sluis zo dicht bij de binnenstad af breuk zou doen aan de ruimtelijke kwaliteit en een zeer negatief ef fect zou hebben op de cultuur historie van Tholen. Het college stelt de gemeenteraad voor om de voorkeur voor de dure variant uit te spreken richting Rijkswaterstaat. Deze instantie zal uiteindelijk een keuze maken en op moeten draaien voor de kosten. Het onderwerp wordt besproken in de commissie ruimte van maan dag 16 mei en daarna in de raads vergadering van 26 mei. Geen fratsen, dat scheelt. De slogan van een be kende supermarktketen past de organisatie van de Meidoornloop/Grote Zakloop als een handschoen. Gewoon lek ker trimmen op de dijkjes rond Nisse. Zondag kan het voor de vijf tiende keer. Er worden zeshon derd deelnemers verwacht. Een groepje Nissenaren dat zich de Vrije Zaklopers noemt, zet het trim-, wandel- en fietsevenement elk jaar op touw, in samenwerking met atletiekvereniging AV'56 uit Goes. „De moeilijke dingen, zoals het aanvragen van vergunningen, laten we aan hen over", grijnst René de Dreu, die samen met André van den Ende, Peter Koens en Joost Sprinkhuizen de werk groep vormt. Vanzelfsprekend vindt in mei stee vast de Meidoornloop plaats. „Bij voorkeur in het zonnetje. Nou, dat is geregeld", blikt Van den Ende naar de stralend blauwe lucht. „Normaal gesproken beginnen de meidoorns rond Nisse in deze tijd te bloeien. Door het warme voor jaar zijn ze al bijna uitgebloeid." De Grote Zakloop eind november - 'dan mag het hagelen en donde ren' - is een halve marathon, dus voor doorgewinterde lopers. De Route Meidoornloop (7,5 km) laatste editie deden zevenhonderd sportievelingen mee. Het idee is te danken aan de trim- lopen die Remy Mangnus in de ja ren tachtig en negentig op touw zette in en rond Graauw. Een groepje trimmers uit Nisse en om geving trok daar geregeld heen. „Het leuke was dat je je meteen kon inschrijven. Bij een aantal lo pen kregen wedstrijdlopers name lijk voorrang en moesten trim mers afwachten of ze konden mee doen. In Graauw niet. In de win ter was daar elke veertien dagen wel een loop. Veel Belgen kwa- De Meidoornloop vindt zondag 8 mei plaats. De fiets- en wandelroutes begin nen om 12.00 uur. Inschrijven op het dorpsplein. Voor kinderen tot zes jaar is er om 14.15 uur de Snoepzakloop. Om 14.30 uur begint een trimloop van 1500 meter voor de jeugd. De trimloop voor volwassenen start om 15.00 uur en is naar keu ze 7,5 of 15 kilometer lang. Inschrijven kan tot morgenavond 24.00 uur op de website of zondag vanaf 11.00 uur op het dorpsplein. www.zaklopers.nl men er op af Het was er vrijheid, blijheid. En gezellig, met een tom bola (een kalkoen als hoofdprijs) en natuurlijk lekkere biertjes. Je bleef er wel even zitten", kijken de heren met genoegen terug. Het model Mangnus werd te Nisse gekopieerd. Zo ontstond het groepje 'anar chistische' Vrije Zaklopers. Nadat de meiwandeltocht van de Trim Ontspanningsclub Nisse een zach te dood was gestorven, namen de Zaklopers dat onderdeel ook over. Zo is een evenement ontstaan voor trimmers, wandelaars en fiet sers. „Het is een activiteit voor de hele familie geworden. Leuk om te doen op moederdag. Voor kinde ren tot zes jaar houden we de Snoepzakloop. We gooien een ton vol met snoep. Ze mogen erin grabbelen en zoveel mogelijk mee nemen naar hun ouders. Als de ton nog niet leeg is, kunnen ze op nieuw gaan graaien. Het werkt. Als we het met appels hadden ge daan, waarschijnlijk niet", grappen de organisatoren. De Meidoornloop - 'het is geen wedstrijd' - voert de deelnemers over de bloemdijken rond Nisse. Een rou te van 7,5 kilometer, die maximaal twee keer kan worden afgelegd. Zo'n veertig vrijwilligers leiden al les in goede banen. Zij staan onder meer op kruispunten om het ver keer te regelen. „Het is echt een evenement van het dorp geworden. We hebben nooit moeite aan voldoende vrij willigers te komen." De muziektent op het plein in Nis se vormt de start en finish. Bij de inschrijving is het met honderden mensen altijd even dringen. Daar na waaiert het deelnemersveld uit. De laatste jaren bespeurt de organi- •satie een gestage groei. „Het is een populaire loop geworden." De eerste dame en de eerste heer die finisht, ontvangt een bos bloe men. Voor anderen is er een aan denken. Dit keer is dat een zeepje. Maar: thuis douchen svp. De door het college gewenste keersluis komt helemaal vooraan in de ha ven, dus links onderaan op de foto. foto Thom van Amsterdam tholen - De aanleg van een keer sluis voor de Thoolse haven heeft wellicht een gunstig effect op de problematiek van de blauwalg. Deze algen komen veelvuldig voor in het Volkerak-Zoommeer. Aange zien de haven hiermee een open verbinding heeft, ligt ook daar ge regeld een groene drab. In het ver leden zijn diverse maatregelen ge nomen om van het probleem af te komen, maar geen daarvan bleek echt doeltreffend. Ook een keersluis zal niet alle al gen tegenhouden, zeker niet als voor een brede doorgang wordt ge kozen, zoals burgemeester en wet houders willen. Deze doorgang staat onder normale omstandighe den immers open. Toch kan er een gunstig effect optreden ten op zichte van de huidige situatie. MEEST GELEZEN THOLEN 1. Hond vergiftigd in St. Maartensdijk 2. Antenne KPN mag niet op kerk 3. Beheerder wil weg van chaletpark THOOLSE TIPS Heeft u een Thoolse nieuwstip? Wij horen het graag! U kunt mailen (tho- len@pzc.n) of bellen (0113-315673). Thools nieuws op www.pzc.nl/tholen Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto middelburg - De programmering van het Southpark Festival, dat op zaterdag 2 juli op het Meiveld in Middelburg gehouden wordt, is rond. Veertien acts worden ver deeld over drie podia. Op het hoofdpodium staan achter eenvolgend Katia, de Noord-Hol landse singer-songwriter die als een van de laatste aan de program mering is toegevoegd, Jah Vinity, Tuxedo Bandito, Nuff Said, Chef Special en de Rolling Stones-cover- band Undercover. Op het B-podium treedt het Bel gische electro-pop duo Quintin Quist op. Daarna worden ze opge volgd door The Chimney, Dret en Krule, Zorita, Zera John en Bert Heerink. Op het C-podium zijn overdag kin deractiviteiten gepland. Na 18.00 uur wordt dit podium ook ge pland voor muziek. Hier zullen de regionale bands Moondance en The Score een show weggeven. De organisatie van het Southpark Festival is nog op zoek naar men sen die het festival mede mogelijk willen maken. Wie achter de bar wil staan, wil helpen bij de infor matiestand of de podia mee wil opbouwen en afbreken, kan kijken op www.southparkfestival.nl of een e-mail sturen naar het adres info@southparkfestival.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60