binnenland 15 32,2 te slepen Dodenherdenking vier keer verstoord Benelux gaat situatie Libië verkennen Ook problemen voor vogels rr g Droogte stevent af op record Oogst lijdt schade door vorst Burgemeester Alphen wil slachtofferfonds Slachtoffer Marrakesh terug in Nederland Opsteken sigaret leidt tot autobrand 'Te weinig hulp aan gevangene buitenland' CDA: geheim adres niet geheim genoeg ÜL_ vrijdag 6 mei 2011 millimeter aan neerslag viel er tot nu toe deze lente. Het laagterecord (60,8 mm) dateert van 1996. loket, dat je een paar vrachtwa gens strooizout ergens naartoe stuurt. Naar sommige delen is het moeilijk water leiden. Het houdt een keer op. Tenzij je besluit gema len neer te zetten voor alleen extre me omstandigheden", zegt Van Vliet, zelf verbonden aan Rijkswa terstaat. Op die plekken zijn ande re maatregelen nodig. Nu al mag her en der geen water gesproeid worden, meldt de Unie van Water schappen. En als het de komende dagen niet regent, zullen volgende week op veel grotere schaal berege- ningsverboden worden afgekon- digd. Vooral Zuid- en Oost-Nederland lopen dat gevaar. Zo'n verbod kan zowel gelden voor grondwater als oppervlaktewater. Dat ook de gewone burger uitein delijk zal worden gevraagd zijn wa tergebruik te matigen, acht Van Vliet vrijwel uitgesloten. „Aan drinkwater is eigenlijk geen ge brek. Er is een buffervoorraad voor een maand of twee." amsterdam - Op minstens vier plekken in Nederland hebben tij dens de Dodenherdenking inciden ten plaatsgevonden. In Groningen haalden slopers de woede van velen op de hals door tijdens de twee minuten stilte door te gaan met hun werk. Ze zouden niet in de gaten hebben gehad dat het acht uur was. Beiden zijn op non-actief gesteld, het bedrijf is van het project gehaald. Gretta Duisenberg werd in Amster dam uit een restaurant gezet om dat ze tijdens de stilte ongeduldig zou zijn geworden en hebben ge sproken. De uitbaatster riep de hulp van politie in om de vrouw Neerslagtekort in Nederland Het KNMI houdt niet alleen bij hoeveel neerslag er valt, maar ook hoeveel vocht verdwijnt door verdamping. Het verschil tussen neerslag en verdamping is het neerslagtekort (dan wel overschot). Voorlopig komt er geen einde aan de droogte. In combinatie met het zonnige en warme weer neemt het neerslag tekort verder toe. Neerslagtekort periode 1 april t/m 4 mei 2011 Matig Groot Zeer groot v r - S~/ De lente van 2011 zou wel eens de boeken kunnen ingaan als de droogste lente ooit. Die twijfelach tige eer valt nu te beurt aan die van 1996. Toen werd in de maan den maart, april en mei 60,8 mm neerslag gepeild, tegen gemiddeld 161 mm. Deze lente is tot nu toe niet meer dan 32,2 mm gevallen. Weervoor- speller Meteovista, die onder meer de website Weeronline ver zorgt, ziet de kans op regen na zon dag toenemen, maar betwijfelt of daarmee in een klap de neerslag van 1996 wordt ingehaald. Het be tekent volgens Meteovista in elk geval geen einde aan de droogte. Het droogste jaar was 1976, en zelfs dat jaar was op dit moment niet zo droog als nu. Van Wezel noemt de droogte 'uitzonderlijk, maar niet uniek'. „In 2007 was er in deze periode al een neerslagte kort van honderd mm. Nu is dat tachtig mm." Het neerslagtekort is het tekort tussen wat er aan neer slag valt en wat er verdampt. Een bloembollenveld wordt besproeid. Door de aanhoudende droogte moe ten de bloemen kunstmatig beregend worden. foto Marcel Antonisse/ANP De droogte leidt ook tot grote pro blemen voor vogels. Wormen en larven, hun voedsel, zoeken vocht op, en gaan nu dieper de grond in. Door de uitgedroogde bovenlaag zijn ze moeilijker bereikbaar voor de vogels. Het gevolg is onder meer dat veel vogels door een tekort aan voedsel en daarmee gebrek aan eiwit geen eieren meer leggen en niet voor na geslacht zorgen. Dat is onder meer het geval bij grutto's, tureluurs en andere steltlopers. In Friesland hebben vogelbescher mers een oproep gedaan aan boe ren stukken land onder water te zetten en sloten te vullen voor de weidevogels. De provincie Gronin gen stelde deze week 10.000 euro beschikbaar om de hieraan mee werkende boeren te vergoeden. wmmtmm van wijlen bankpresident Wim Duisenberg uit haar zaak te krijgen. Duisenberg verklaarde dat ze per ongeluk te vroeg was gaan praten. In Utrecht arresteerde de politie drie mannen die tijdens de herden king op het Anne Frankplein in een auto kwamen langsrijden en voor Joden beledigende teksten schreeuwden. Een van hen zat gis teren nog vast. De herdenking in het Overijsselse Bome werd verstoord door jonge ren die tijdens de twee minuten stilte in een naastgelegen tuin be gonnen te schreeuwen. De politie noteerde hun namen en gaf ze een reprimande. rome - Nederland wil binnenkort samen met België en Luxemburg een verkenningsmissie naar de Li bische stad Benghazi sturen om daar een beeld van de humanitaire situatie te krijgen. Dat heeft minis ter Uri Rosenthal van Buitenland se Zaken gisteren aangekondigd tij dens de Libië-top in Rome. De missie van de Benelux-landen zal in Benghazi, het bolwerk van de opstandelingen tegen het be wind van Muammar Kaddafi, con tact hebben met onder meer de Nationale Overgangsraad. Dat is het orgaan dat zich heeft opgewor pen als de spreekbuis van het ver zet. Nederland beschouwt de raad als een legitieme gesprekspartner, maar van een officiële erkenning ervan is geen sprake. De Neder landse regering erkent geen rege ringen maar staten, benadrukte Rosenthal opnieuw. De WD-bewindsman drong tij dens de vergadering van de zoge heten internationale contactgroep voor Libië aan op aanscherping van de sancties tegen het regime van Kaddafi. De Benelux-landen hebben samen één stoel in de con tactgroep, die eind maart in Lon den werd opgericht. De Nederland se en Belgische ministers van Bui tenlandse Zaken wisselen elkaar el ke vergadering af DEN HAAG Boeren in het noorden, oosten en zuidoosten van het land hebben flinke schade geleden door de nachtvorst in de nacht van woens dag op donderdag. Vooral vroege percelen aardappelen zijn bescha digd door de vorst. Dat meldt de Land- en Tuinbouw Organisatie Ne derland. Ook zou er schade zijn aan suikerbieten. LTO kan niet zeg gen hoeveel de schade bedraagt. ALPHEN AAN DEN RIJN Interim-burgemeester Bas Een hoorn van Alphen aan den Rijn wil een landelijk noodfonds dat slachtoffers van traumatische ge beurtenissen moet compenseren. Eenhoorn doet zijn pleidooi naar aanleiding van de schietpartij in zijn stad. De financiële problemen bij slachtoffers betreffen vooral ma teriële schade als gevolg van de schietpartij. LEIDEN Het stoffelijk overschot van de bij de bomexplosie in Marrakesh om gekomen Nederlander is terug in Nederland. De 33-jarige reisbegelei- der wordt volgende week begra ven, zo liet directeur Myra van der Spek van reisorganisatie Djoser we ten. Ook de zwaargewonde man (32) en vrouw (35) zijn terug in Ne derland. Zij maken het naar om standigheden goed. OSS Een 39-jarige automobilist uit Lith (N-Brabant) heeft gisteravond brandwonden opgelopen nadat zijn auto in Oss in brand vloog. De man stak nietsvermoedend een si garet op, terwijl de afsluiter van de gastank was losgetrild. De auto had zich langzaam gevuld met gas. De achterruit knalde uit de auto, die volledig is uitgebrand. De bestuur der is naar het ziekenhuis gebracht. DEN HAAG Nederlandse ambassades en consu laten laten steken vallen in de bij stand aan landgenoten die in een buitenlandse cel zitten. Ze kunnen niet aantonen dat elke gevangene minstens twee keer per jaar be zoek krijgt van een diplomaat. Dat blijkt volgens de Volkskrant uit een nog niet gepubliceerd rapport van de Inspectie Ontwikkelingssa menwerking en Beleidsevaluatie. DEN HAAG Het CDA wil dat minister Donner (Binnenlandse Zaken) regels aan scherpt om geheime adressen be ter te beschermen. Tweede Kamer lid Ger Koopmans van de regerings partij heeft hierover gisteren na een bericht in'De Telegraaf schrifte lijke vragen ingediend. Koopmans meent dat overheidsinstanties nu te lichtzinnig omspringen met ge heime adressen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5