zak van Beveland kwallen zeeland 119 Verschil in eisen voor rijbewijs nekt Vlaming producten en uitbreiding van het aantal mini-campings Burgemeesters Goes en Vlissingen veilen kunst voor weeskinderen Spaans gezin woont vakantiehuisjes uit Fancy Fair in tuin zorgcentrum Cederhof RECLAME vrijdag en zaterdag: Spedaai voor Moederdag EasyTaart Bibliotheek Kapelle winaar Wii-battle Coen Wieman exposeert in Kerkje vrijdag 6 mei 2011 verhaal, over een beleving. Dat de mensen weten waar het fruit van daan komt. Daarom pleit hij ook voor een betere promotie van het fruit, aardappelen en uien uit de Zak van Zuid-Beveland. „De fruittelers in de gemeente Bor- sele produceren 32 miljoen kilo pe ren per jaar. Die gaan vrijwel alle maal naar Noord-Holland om ver volgens unaniem in de schappen van de supermarkt terecht te ko men. We moeten er een groot aan tal gewoon hier in de streek ver pakken, met een streekgebonden label en een specifieke verpakking. Dat de klant weet dat er veel goeds komt uit ons mooie gebied. Niet al leen goed voor ons, maar ook goed voor de promotie van onze regio." Deze gedachtengang sluit naad loos aan op de ambities van Ener giek Borsele, een samenwerkings een eigen label en een specifieke verpakking. foto Willem Mieras project tussen een groot aantal on dernemers voor een betere promo tie van de gemeente Borsele. De landbouwsector doet ook mee aan deze samenwerking. „De landbouwers gaan ook onder ling veel meer samenwerken. Dat is nodig om te overleven. De boer van vandaag is ondernemer en maakt een rekensommetje. Samen werking levert hem vaak meer op. Ze gunnen elkaar veel meer en wil len ook het zonnetje in eikaars ogen zien schijnen." Behalve de landwinkel ziet de landbouw ook nog vol doende mogelijheden in een uitbreiding van het aantal mi ni-campings en bed breakfast fa ciliteiten. „In de Zak van Zuid-Be veland is ruimte voor veertien mi ni-campings. Er zijn er nu slechts een stuk of vier, vijf Ook de infor matievoorziening kan beter. Zet bijvoorbeeld informatieborden bij boomgaarden zodat de voorbijgan ger ziet welk fruit aan de bomen groeit. En geef direct meer infor matie over de pareltjes van onze streek. Want die zijn er genoeg." Een mini-camping en/of landwin kel komt de individuele landbou wer natuurlijk ook goed uit. Een akkerbouwer heeft uitbreiding no dig om een fatsoenlijke boterham te blijven verdienen, maar goede landbouwgrond is schaars en dus duur in de Zak van Zuid-Beve land. Een hectare 'doet' zeventig duizend euro, de hoogste prijs in Zeeland. „Overschakelen op een andere teelt is de weg van de minste weer stand. Een akkerbouwer wil akker bouwer blijven en niet omschake len naar fruit. Uit de enquête komt duidelijk naar voren dat veel leden wel een neventak willen zo als een landwinkel of minicam- ping. Maar dat vraagt wél om een welwillende overheid." De overheid moet volgens Van 't Westeinde dan wel het lef heb ben nieuwe initiatieven direct een kans te geven. „Nu moet naar aan leiding van iets nieuws eerst nieuw beleid worden gemaakt. Dat duurt veel te lang. Een over heid die wat durft, kan op zijn bek gaan, maar dat wordt gewaar deerd. Een gemeente die niets durft, maakt ook geen fouten. Maar dan gebeurt er ook niets." en algengroei. „Er wordt geen sys tematisch onderzoek gedaan naar kwallen", laten Robert Jak en Hau- ke Floris van onderzoeksinstituut Imares in Yerseke weten. Wat vol gens de beide mannen wel een dui delijke verklaring kan zijn is de wind. Normaal gesproken over heersen in het voorjaar de westen winden. Nu waait het al een tijdje uit het oosten en juist met die wind ko men de kwallen. Overigens zegt volgens beide onderzoekers de hoeveelheid kwallen helemaal niets over de toestand van de soort. „Het is niet zo dat als er meer kwallen op het strand liggen dat er ook meer kwallen in het wa ter zijn. door Luc Oggel GOES - De burgemeesters van Goes en Vlissingen zijn volgende week dinsdag voor één dag veilingmees ter tijdens een speciale benefietvei ling in Goes. René Verhulst en René Roep verle nen hun medewerking om geld in te zamelen voor wees- en in de steek gelaten kinderen. De bene fietveiling wordt vanaf 21.00 uur gehouden tijdens de reguliere Ven- duVeiling in het Venduhuis aan de Van der Spiegelstraat 92. Inloop is vanaf 18.00 uur. Op dit adres zijn tevens op 9 mei van 16.00 tot 20.00 uur de te veilen werkstuk ken te bezichtigen. De kunstenaars die meewerken zijn Wilco van der Lugt, Ineke Ot- te, Nicoline van Boven, Kees Bruij- nes, Wout ICole, Anja Slijkhuis, Beatrix Frederiks, Danielle van Schutterhoef Mary Ann Art Con sultancy, Arian v/d Hoeven, Peter van Heulen en Internationale Kin derhulp Nederland (IKN). De op brengst komt geheel ten goede aan het zorgprogramma van IKN. Het programma waarborgt dat de kin deren naar school kunnen, vol doende gezond voedsel krijgen en de medische zorg ontvangen die ze nodig hebben. Mensen die zich ook willen inzet ten voor weeskinderen en willen meewerken aan de kunstveiling kunnen contact op met Christa Breure, bereikbaar via 0113-340924 of mail christa@intern-kinder- hulp.org. WESTERSCHOUWEN Vorige week werd Schouwen-Dui- veland geteisterd door een groep Ie ren die amok maakte op campings. Deze week reist een Spaans/Neder lands echtpaar over het eiland. Zij hebben het gemunt op de kleinere kampeerbedrijven. „Idioot en asociaal," omschrijft Bertha Boot van camping Irenehoe- ve in Westenschouwen haar erva ringen. Er is een stoel kapot gesla gen, er is een dekbed gestolen en het huisje zat onder de honden poep. Het stel vertrok zonder te be talen. „De Appelwei in Burgh is vo rige week hetzelfde overkomen. Meubels vernield, huisje compleet uitgewoond." Het gaat om een Spaanse vrouw en een Nederlands sprekende man. Ze hebben twee kinderen. Er is aangifte gedaan. KAPELLE Stichting Vrienden van Cederhof houdt zaterdag 21 mei tussen 10.00 en 15.00 uur een Fancy Fair in de binnentuin van het zorgcentrum in Kapelle. Er zijn onder meer kra men met sieraden, kleding, kleine huishoudelijke artikelen, hobby materialen en tweedehands spul len. Het rad van avontuur draait en en er is een kinderhoek met schmin ken en spelletjes. Jan Pierement speelt op zijn accordeon. MEEST GELEZEN 1Vijftien bekeuringen overlast hond 2. Hennepkwekerij ontmanteld 3. Strijd om toegang Veerse Meer STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Nu voor 4 9 9 Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes-tel. (0113) 21 5614 UW WARME BAKKER www.densoeteninval.nl KAPELLE De bibliotheek van Kapelle is win naar geworden van de Wii battle Mario kart van BibliOosterschelde. In vier bibliotheken in de Ooster- schelderegio konden kinderen woensdag het racespel Mario Kart komen spelen. De vestigingen in Heinkenszand, 's-Gravenpolder, Kapelle en Sint-Annaland speelden tegen el kaar. BibliOosterschelde hield het online gametoernooi voor de twee de keer. ELLEWOUTSDIJK Kunstenaar Coen Wieman expo seert vanaf morgen in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. Hoewel de titel 'Amphidromatic Points wellicht anders doet ver moeden, is het werk van Wieman door een door Zeeuws. De kunste naar woont en werkt in Goes en maakte naam met enkele grote pro jecten en opdrachten. De expositie wordt morgen om 14.30 uur ge opend. Daarna kan hij nog bekeken worden op 22 mei en 4 en 13 juni, steeds tussen 13.30 en 16.00 uur. door Harmen van der Werf ERTVELDE - Matyas Laureys (27) uit Ertvelde - een kleine negen kilo meter over de grens vanaf Sas van Gent - voelt zich zwaar benadeeld. Vrijdag 22 april was hij op zijn mo tor van 125 cc in Terneuzen. De po litie hield hem aan en vroeg zijn rijbewijs. Matyas liet zijn rijbewijs zien, in de veronderstelling dat al les goed was. Hij kreeg tot zijn ver bazing echter een bekeuring, want hij bleek geen, in Nederland gel dig, motorrijbewijs te hebben. Twee weken na dato is Matyas nog altijd met stomheid geslagen. Wat wil het geval? De regelgeving voor het rijden op een lichte motor is in België anders dan in Nederland. „Als je in België twee jaar je auto rijbewijs hebt", legt de Oost-Vla ming uit, „mag je met een motor fiets of een scooter van 125 cc rij den, zonder dat je daarvoor apart een rijbewijs moet halen." In Ne derland is evenwel altijd een apart motorrijbewijs verplicht. Matyas wist dat. Hij heeft daarom naar eigen zeggen vooraf de poli tie in Middelburg gebeld. „Daar is mij verteld dat ik toch in Neder land met de motorfiets mag rij den." Des te verbaasder was hij dat twee agenten hem in Terneu zen staande hielden en hem ver volgens een bekeuring gaven. Elke Kool, woordvoerster van het openbaar ministerie, kent de kwes tie niet. Zij stelt in het algemeen: „Hier geldt Nederlandse regelge ving. Stel dat in een land geen gor delplicht bestaat, dan betekent het niet dat je in Nederland geen gor del hoeft te dragen." Bij de politie in Middelburg is niet bekend dat daar een andere uitleg is gegeven aan Matyas. Hem is een transactie aangeboden van 270 euro. Hij over weegt beroep aan te tekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59