van binnen al gesloopt Ria zal haar werk als pastor missen zeeland 119 Veertien bezwaren bij Raad van State tegen aanpassing van N61 zijn rond, planning volgt nog Schoenenreus Hulst in de race voor handelsprijs rijdag 6 mei 2011 aardig uit, evenals een schilderij boven de ingang tot de hoofdzaal. Martens: „Het hotel ging opeens dicht, terwijl het volgens mij goed liep. Een vastgoedhandelaar kocht het om er zo'n vierhonderd asiel zoekers in te huisvesten. Ze heb ben hier zes jaar gezeten. Dat schil derij is nog gemaakt door een asiel zoeker." Via de trap - de lift is uiteraard kapot - gaat het naar de eer ste verdieping. Martens opent een gangdeur. Erachter is het een onge kende rotzooi. De vloer ligt be zaaid met kabelgoten om bij de lei dingen te kunnen waarin koper zit. Het beeld is op alle drie verdie pingen hetzelfde. Je kunt er veel van zeggen, maar de dieven zijn grondig te werk gegaan. Zelfs de elektriciteitskasten hebben ze ge sloopt en wat van waarde was, hebben ze meegenomen. Op het dak - met een magnifiek uitzicht over de Kanaalzone - lag het vol met koperen bliksemafleiders. Mar tens weet er nog ééntje te vinden. Alle andere zijn weg. De zusterflat, gebpuwd in i960, biedt nog onderdak aan enkele zwervers. Martens laat hen toe, zo lang ze zich gedragen. „Maar be grijp je nu", zegt hij aan het einde van de rondgang, „waarom dit pand zo snel mogelijk afgebroken moet worden." Om dat te bena drukken, toont hij weer terug op de begane grond hoeveel water in de kelder staat. „Hier komen ook wel eens kinderen rommelen. Je kunt dat niet tegenhouden, hoe goed je de boel ook in de gaten houdt. )e moet er toch niet aan denken dat er een keer een kind in dat water valt... Gelukkig komt de sloop in zicht. Zijn we er voorgoed vanaf" Oproepje Wie heeft levende herinneringen aan de tijd dat de zusterflat in Sluiskil nog echt een zusterflat was? Stuur uw verhaal, 't liefst met foto's, naar deze krant, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen. We zullen dan, in de aanloop naar het definitieve einde van de zusterflat, op basis van uw verhalen en foto's nog het één en ander publiceren. Martens (boven) toont een gang. Entree "grote zaal met schilderij (onder) Ria Knoops met icoon van Maria en kindeke Jezus. foto Peter Nicolai door Wilma Valk IJZENDIJKE - Als kind wilde ze graag misdienaar worden, maar dat was toen voor meisjes nog niet weggelegd. Ria Knoops bleef zich met religie verbonden voelen. Op 21 november 1999 werd ze gepre senteerd als pastoraal medewerk ster in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zondag neemt ze afscheid in de rooms-katholieke kerk van IJzen- dijke. Ze bereikt binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd. Wer ken als emeritus is voor meisjes nog niet weggelegd. „Ik volgde vrij laat een studie theo logie in Tilburg", vertelt ze in haar woning en tevens atelier van echt genoot Ton in de polder onder IJ- zendijke. „Toon is vrij kunstenaar, dus toen onze drie kinderen de deur uit waren, kon ik mijn passie volgen. In eerste instantie heb ik les gegeven om in ons onderhoud te voorzien. Ik was heel gedreven en geraakt door de kritische be wustwording van de kerk in die tijd. Nu loopt niemand hier meer warm voor. We waren bezield door de goede geest. Het werken op school was ook zwaar. On danks dat het een katholieke school was, zat niemand daar op me te wachten. Ik besloot terug naar school te gaan en mijn prope deuse te halen. Ton stond gelukkig achter mijn besluit." Lesgeven gaf geen voldoening, die vond Ria ruimschoots in haar werk als pastor. „We moesten er door Martijn de Koning MEEST GELEZEN 1. Hennepkwekerijen ontmanteld. 2. Windmolens kosten Sluis tonnen. 3. Sportweek Oostburg geflopt. STELLING Stem vandaag voor het laatst op de stelling: Imago-onderzoek Terneuzen is weggegooid geld. TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto DEN haac - Bij de Raad van State zijn veertien bezwaren binnenge komen tegen het tracébesluit N61; het plan om de doorgaande weg door Zeeuws-Vlaanderen tussen Schoondijke en Hoek aan te pak ken. Eén ervan is, zoals bekend, af komstig van de Kerngroep N61 uit IJzendijke, waarin inwoners, dorps raad en ondernemers vertegen woordigd zijn. Die wil onder meer een extra aansluiting op de weg; nu is er maar één gepland. Ook is de groep bang voor verkeersover last in het dorp. Om die reden stapt ook de werkgroep Oranje straat naar de Raad. De Raad van State maakt nog niet bekend wie de andere bezwaarmakers zijn. Duidelijk is wel dat het onder meer gaat om de Fietsersbond. „Wandelaars en fietsers kunnen de weg straks maar op vijf plekken oversteken, en nu op 26", zegt Ma- rina Govaert van de bond. „Daar door moeten ze straks een enorm stuk rond." Verder wordt de situatie bij IJzen dijke te gevaarlijk, vindt de Fiet sersbond. Een extra fietstunnel en een herziening van de geplande structuur van fietspaden en paral lelwegen zou daar soelaas bieden. De andere bezwaarmakers zijn on der meer omwonenden en eigena ren van grond langs het tiacé. Het is nog niet duidelijk wanneer de Raad van State de zaken behan delt. Dat moet wel binnen een half jaar gebeuren. De aanpak van de N61 valt immers onder de cri sis- en herstelwet, die het mogelijk maakt om procedures versneld te doorlopen. Als één of meer van de bezwaar makers in het gelijk gesteld wordt, kan dat betekenen dat Rijkswater staat een nieuw tracébesluit moet nemen. Lokale bestuurders vrezen dat het Rijk in dat geval het hele plan intrekt, als bezuinigingsmaat regel. wel voor verhuizen vanuit Giessen naar Zeeuws-Vlaanderen. De kin deren riepen al snel, wat gaan jul lie doen? Er is geen trein en het te lefoonboek van hier is dikker dan dat van heel Zeeuws-Vlaanderen! Uiteindelijk gaven ze hun fiat, mits pa en ma maar niet in Boe- renhol gingen wonen." In de polder onder IJzendijke von den ze een geschikt pand. „Ton mocht er een atelier aanbouwen en hij is nu behalve huisman ook molenaar in IJzendijke. In septem ber 1999 ben ik hier met mijn werk begonnen. Het was voor een groot deel wat ik ervan had ver wacht. In het begin was het moei lijk, maar ik ben in mijn werk ge groeid. Ik ben best verlegen, maar je draagt dan toch een speciaal kleed, je rol is duidelijk en je wordt geaccepteerd. Ik heb steeds, ook al zaten er maar weinig gelovi gen in de kerk, veel werk van mijn preken gemaakt. Ik wilde iets ver tellen waar anderen iets aan heb ben en dat is wel gelukt. Verder was er veel vreugde bij dopen en verdriet bij uitvaarten. Toch gaf ook dat weer voldoening. Ik heb er met hart en ziel aan gewerkt om steeds een waardige uitvaart te lei den en de nabestaanden de hoop mee te geven, dat de dood niet het laatste is." Ria zal haar werk zeker missen. „Ik blijf nu eerst een halfjaar thuis en dan zal ik trachten als gekwalifi ceerde vrijwilliger nog een aantal dingen voor de kerk te doen." hulst - De vestiging van Schoe nenreus in Hulst is met nog vier andere bedrijven genomineerd voor de landelijke Human Capital Award Handel. De prijs wordt 27 juni in Burgers Zoo in Arnhem uit gereikt aan het bedrijf dat er struc tureel het beste personeelsbeleid op na houdt. De jury bestaat uit af gevaardigden van werkgevers, werknemers en onderwijs. Nelle- ke van Goethem van de Hulster Schoenenreus is tegelijkertijd geno mineerd voor de titel Beste Prak tijkopleider Handel 2011. Zij is ver antwoordelijk voor de begeleiding en opleiding van stagiaires. De Hu- man Capital Award is een initiatief van het Kenniscentrum Handel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49