22 zeeland Economie herstelt tergend langzaam Kader Abdolah 29, Telfort zakelijk OpMaat Eén mobiele bundel voor het 1 H t - hele bedrijf O i |j| brieven Werkt in je voordeel vrijdag 6 mei 2011 BEDRIJVEN Enquête: geluiden minder pessimistisch door Anita de Haas middelburg - De Zeeuwse econo mie herstelt tergend langzaam van de crisis. De bouw moet zelfs nog door het dieptepunt heen. Meer dan 8o procent van de grotere bouwbedrijven ziet de komende ja ren vooral groeikansen in de zorg sector. Dat blijkt uit de jongste enquête van deze krant onder Zeeuwse en Brabantse werkgevers. Alleen de industrie bevindt zich dankzij de export voor het grootste deel in be ter vaarwater; alle andere sectoren hebben sinds april vorig jaar nau welijks flinke stappen voorwaarts gezet. De bouw moet nog door het dieptepunt heen. In het eerste kwartaal werd nog 58 procent van de bedrijven geconfronteerd met een krimpende orderportefeuille. Hoe anders in de industrie, waar bijna 80 procent van de bedrijven de orders zag toenemen. Toch zijn er sinds het eerste kwartaal van dit jaar ook in andere sectoren licht puntjes op te tekenen. Driekwart van de bedrijven in de zakelijke dienstverlening ziet inmiddels her stel en zelfs in de bouw beginnen de geluiden wat minder pessimis tisch te worden. Toch verwacht de ze hele sector pas na 2012 in een periode van herstel te belanden. De jaren 2010 en 2011 zijn voor veel bouwers een kwestie van 'overleven'. Van de bouw zijn ook heel veel an dere bedrijven afhankelijk. Het rijksbesluit om de btw op verbou wingen tijdelijk omlaag te brengen van 19 naar 6 procent blijkt vooral de kleine bouwers die actief zijn op de particuliere markt in de kaart te hebben gespeeld. De rege ling heeft landelijk 800 miljoen eu ro en 4000 manjaren opgeleverd, plus de voordelen voor de particu liere opdrachtgevers. Dat is de re den waarom Bouwend Nederland bij de overheid aandringt op ver lenging met een half jaar. Zonder deze maatregel zou de malaise in de bouw veel groter zijn geweest, zegt René Meyboom, regiomana ger Zuid-Nederland. „Er wordt heel veel pijn geleden." Volgens Bouwend Nederland is het niet vreemd dat bouwers naar de zorgsector kijken omdat daarin de komende jaren veel extra inves teringen plaatsvinden. De geraam de productie van zorginstellingen voor 2016 is 1,40 miljard euro. Nu is dat nog 1,15 miljard. Dat wil zeg gen dat er landelijk tot 2016 voor een bedrag van 250 miljoen aan extra bouwopdrachten op de markt komt. Ongeveer 20 procent daarvan vindt plaats in Zeeland en Brabant; ofwel 50 miljoen euro extra. „Met recht een groeimarkt", aldus een woordvoerder van Bouwend Nederland. In de praktijk is overigens nu al merkbaar dat de zorgsector flink gebruikmaakt van de honger naar bouwopdrachten. In veel nieuw bouwprojecten werken corpora ties samen met instellingen voor verstandelijk gehandicapten en ouderenzorg voor het huisvesten van specifieke bewonersgroepen. Ook staan veel plannen op de rol voor modernisering of nieuw bouw van ziekenhuizen en verzor gingstehuizen. De werkgevers in de industrie wil len in meerderheid dat de over heid iets doet aan versoepeling van het ontslagrecht. „Ze willen mee kunnen deinen op de con junctuur en in die zin wel een dui delijke oproep aan het kabinet", zegt directeur Henk Oderkerk van de BZW. Ruim de helft van de in dustriëlen en de zakelijke dienst verleners zeggen met het huidige politieke beleid beter af te zijn. Vol gens Oderkerk een signaal 'dat de daden van het kabinet tot nu toe blijkbaar niet teleurstellen'. De bouwers zijn negatiever in hun oordeel. Het onderzoek toont volgens Oder kerk ook aan dat kleine bedrijven het over het algemeen moeilijker hebben dan grote bedrijven om de crisis achter zich te laten. Een ver klaring zou volgens hem gevon den kunnen worden in het buiten zetten van flexibele arbeidskrach ten, een crisismaatregel die nage noeg alle bedrijven hanteerden. „Een groot bedrijf met overcapaci teit kan dat makkelijker doen dan een kleine onderneming." door Ali Pankow Vrijheid is goud voor Ka der Abdolah. De schrij ver begon de twaalfde Van Randwijklezing gis terochtend in de Sint Jacobskerk in Vlissingen met betuigen van zijn dankbaarheid voor de ruimte die de Nederlandse democratie hem biedt als auteur te groeien. Als eerste in de rij Van Rand wijk-sprekers had Abdolah zijn le zing niet vooraf op papier vastge legd. „Ik doe het een beetje los, het kan alle kanten op", liet hij de talrijke bezoekers weten. In zijn toegankelijk betoog tekende zich echter wel degelijk een rode lijn af: de grillige route die de mensheid aflegt om kooien te openen en vrij heid te vinden. De spreker ging met grote spron gen door de afgelopen 20.000 ja ren en concentreerde zich daarbij op cultuurverschillen tussen Euro peanen, Perzen en Indiërs. „Des tijds woonden ze samen in het ge bied dat nu Siberië heet. Het was er nog warm, het gras was groen, de mens keek om zich heen en zag koeien. Maar de mensen zaten in een kooi met angst en onwetend heid. Ze probeerden vrij te zijn. Wat ze hebben bedacht om de we reld uit te leggen, kwam voort uit hun hersenen." Nadat het in Siberië koud was ge worden en de Europeanen, Perzen en Indiërs zich hadden verspreid over de continenten bood, volgens Abdolah, één zin houvast om vrij heid te bemachtigen: 'In den be ginne was er...'. In zijn optiek zet ten de Perzen en de Indiërs daar 'de koe' achter. „Maar de Europea nen brachten de eerste stap naar bevrijding met 'in den beginne was er het woord en het woord is vlees geworden', naar het Evange lie van Johannes. Maar Mattheüs ging een stap verder. Hij hield de van 36,40 voor maar H Gratis Sony Ericsson Xperia™ are Incl. 16 GB geheugenkaart telfort.nl/zakelijk 08001707 Telfort winkels Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kruidengeneeskunde De Europese Unie verbiedt vrije handel van kruidengeneesmidde len (krant, 4 mei). Niet alleen de bond tegen kwakzalverij juicht dit toe, ook de farmaceutische indus trie. Haar lobby-activiteiten in Brussel worden nu beloond met een gedroomde monopoliepositie in Europa. Kleinere kruidenprodu centen kunnen de vergunningkos- ten onmogelijk opbrengen en zul len verdwijnen. Moeten we dit toejuichen? Natuur lijk waar het charlatans en beunha zen betreft, maar het bestaande toezicht biedt hiertegen bescher ming. Maar beseffen we nog wel dat onze westerse chemische geneesmidde len op eeuwenoude kruidenkennis berusten? Er bestaan vele succesvol le en veilige kruidentoepassingen, maar die zijn kansloos zonder in dustriële patenten. Een patent maakt registratie lonend en brengt winst. Geneesmiddelen worden duurder en medische zorg wordt onbetaal baar. Misschien aardig om te weten dat de Chinese geneeskunde, die op eeuwenoude kruidenleer berust, niet alleen zeer effectief is maar ook vele malen goedkoper dan on ze op chemie en uiterst kostbare apparatuur gebaseerde genees kunst. Sietz Leeflang Dorpsstraat 99, Breskens Bevrijdingsfestival Op de voorpagina van de krant van 4 mei stond met vette letters: 'Bevrijdingsfestivals niet gratis'. Artiesten treden niet gratis op en onder meer daarom rijzen de kos ten de pan uit! Nu is een artiest een gewoon mens, net als de bak ker of politieagent. Op 5 mei wordt de agent gewoon voor zijn job betaald en voor de oranje tompoezen bij de bakker moet men op deze dag ook de por temonnee trekken. De schoorsteen van deze mensen moet per slot van rekening roken. Van artiesten verwacht men anders. Zelfs de ver slaggever kwam niet verder dan: 'Money for nothing and chicks for free!' Bevrijdingsfestivals kosten geld, net zoals elk ander festival dat kost. De duit in het festivalzakje van 5 miljoen euro is voor de overheid een koopje. Een dag vrijheid vie ren is stukken voordeliger dan een dag oorlog. Aarnout Dorleijn Schepenenlaan 255, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42