Zeeland Kwallenexplosie in Grevelingen PZC Koop nu uw Staatslot! intratuin Zwarte kat SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 WEEKDIEREN Ook op de stranden liggen grote hoeveelheden langs de waterlijn 17 23 Hennepkwekerij in Breskens ontmanteld Forse schade na brand rieten dak almanak Steen tegen ruit tijdens twee minuten stilte Een eindeloos vakantie gevoel: maak van je zomerwoning je thuis Vrijdag 6 mei 2011 Huilers duiken steeds vroeger in het jaar op Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting Kwallen, heel veel kwal len zijn momenteel te vinden in het Grevelin- genmeer en op de stranden rond Schou- wen-Duiveland. Wie langs de wa terkant loopt, ziet overal de door zichtige jelly-achtige dieren drij ven of liggen in het zand. „Het kri oelt ervan", vertelt een opvarende van een zeilboot in het Grevelin- genmeer. „Ik ga maar even niet zwemmen." Het gaat vooral om de oorkwal. Een kwallensoort die in grote groe pen leeft en op zich in het voor jaar geen bijzondere verschijning is langs de kust. Wel opmerkelijk is het vroege tijdstip en vooral de grote hoeveelheden die in het Gre- velingenmeer worden gezien. „Ja, het zijn er wel heel veel", zegt Bastian Mathijssen van duikcen trum De Kabbelaar in Scharendij- ke. „Vorig jaar waren er ook al veel, maar nu zijn er nog veel meer." De oorkwal ziet er misschien ge vaarlijk uit, maar levert weinig overlast op. De tentakeltjes zijn voor de mens niet giftig, dus de meeste mensen zullen niets mer ken als ze een kwal aanraken. „En een kwal is onder water eigen lijk heel mooi en sierlijk om te zien", zegt Mathijssen. „Alleen als er zoveel zijn en je ziet honderden van die kwallen voor je, dan vin den mensen het toch vaak een beetje vies." Op een steiger in het Grevelingen- meer liggen Lo'is en Dean op hun buik. Ze proberen garnaaltjes en krabbetjes te vangen, maar onge merkt komen er ook de nodige kwallen in hun netje. „Ze zitten overal", zegt Loïs. Echt bang zijn de twee er niet voor, al kijkt Dean wel heel bedenkelijk naar zijn net je waarin een kwal zit. Aanraken vindt hij geen goed idee. Waarom er al zo vroeg zoveel kwallen zijn en waarom er zo op vallend veel in het Grevelingen- meer zitten, is niet bekend. Het zal vermoedelijk wel een combinatie van factoren zijn zoals watertem peratuur en algengroei. „Er wordt geen systematisch onderzoek ge daan naar kwallen", laten Robert Jak en Hauke Floris van onder zoeksinstituut Imares in Yerseke weten. Wat volgens de beide man nen wel een duidelijke verklaring kan zijn, is de wind. Normaal ge sproken overheersen in het voor jaar de westenwinden. Nu waait het al een tijdje uit het oosten en juist met die wind ko men de kwallen. Overigens zegt volgens beide onderzoekers de hoeveelheid kwallen helemaal niets over de toestand van de soort. „Het is niet zo dat als er meer kwallen op het strand liggen er ook meer kwallen in het water zijn. Lois en Dean vissen op krabben. Met enige regelmaat komen er ook kwallen in hun netje. foto Ronald den Dekker BRESKENS - De politie heeft dins dag in een woning in de Philips van Kleefstraat in Breskens een hennepkwekerij ontmanteld. In twee ruimtes werden 252 hen nepplanten aangetroffen. Er werd illegaal elektriciteit afgetapt. De lei dingen bleken uiterst brandgevoe- l'g. Een 36-jarige man uit Breskens werd aangehouden. Hij is na ver hoor, met een dagvaarding op zak, in vrijheid gesteld. AARDENBURG - Het rieten dak van een vrijstaand huis aan de door gaande weg tussen Aardenburg en Draaibrug, de Smedekensbrugge, is gistermiddag door brand flink beschadigd. De melding van de brand kwam tegen twee uur bij de brandweer binnen. Die rukte uit met twee blusvoertuigen en een hoogwerker. Om de brand te be strijden, is een brandgang in het dak gemaakt. Stukken riet zijn van het dak gehaald om het smeulen de vuur een halt toe te roepen. Tip? redactie@pzc.nl Ze was druk in de tuin, die Zierikzee- se. Vijver bijvullen, onkruid trekken, snoeien. Ze kreeg het er warm van. De rode huiskater lag vlakbij tevre den te spinnen op een mooi plekje in de zon. Een idyllisch plaatje. Totdat de nijvere tuinierster uit haar oog hoeken iets zag wat haar niet beviel, op het kussen van de buitenbank. 'Nee hé, toch niet weer die buurkat' Jlitste het door haar heen. Ze draaide zich om teneinde in de badkamer de plantenspuit te pakken, wetende dat de buurkat in kwestie daar een hei lig ontzag voor heeft. Maar zelfs toen ze met het waterwapen in de aanslag de bank naderde bleef de zwarte gestalte roerloos. Logisch. Het bleek haar zwarte vest. V Trekking 10 mei GOES - Tijdens de twee minuten stilte om de doden te herdenken, is woensdagavond een steen tegen het raam gegooid bij een woning aan de Groen van Prinstererstraat in Goes. De bewoonster zat via de televisie naar de dodenherdenking te kijken toen dit gebeurde. Ze zag nog net vier jongeren weg fietsen. Bij het incident raakte de voorruit beschadigd. De politie zoekt getuigen. Deze week: Fuchia op stam, diverse kleuren, potmaat 19 cm, hoogte 90 cm. 2011. Koopavond donderdag ei 'v Intratuin Koudekerke - Gsg-. ec5 - www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37