schetst grillige route naar vrijheid Huilers spoelen vroeger aan zeeland 123 Twitter mee over vrijheid is er voor UW qemak! Bromfietser rijdt tegen gevel bank Vier jeugdige meisjes onder invloed alcohol Vuurwerk op zak Sepia's weer massaal in Oosterschelde EBBZEHiiziEN vrijdag 6 mei 2011 Kader Abdolah aan het slot van zijn Van Randwijklezing: „Hoe gaan Facebook en de Koran over 20, 30 of 50 jaar samen? Ik ben heel benieuwd. Ze zijn beide zo geheimzinnig en én almachtig." foto Ruben Oreel mens voor: 'Bid en gij zult ontvan gen; zoek en gij zult vinden, klop en er zal worden open gedaan." Abdolah ziet er de aanmoediging in voor de mens via cultuur tot vrijheid te komen, maar hij gaf ook andere voorbeelden: „Edison zocht en vond het licht. Bell zocht en vond de telefonie. Heineken zocht en vond het bier. Philips zocht en vond de gloeilamp en het scheerapparaat voor mannen én vrouwen." Op serieuzere toon ging de spreker verder met het schetsen van de door René Schrier MIDDELBURG - De vrijwilligers van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren zijn paraat met het oog op mogelij ke aangespoelde huilers in Zeé- land. Op de Waddeneilanden zijn de eerste huilers al aangespoeld. Het ging om prematuur geboren zeehonden. Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren in Zee land vertelt dat normaal gespro ken de eerste huilers rond 15 juni worden gesignaleerd. Mar er is de laatste jaren wel een tendens waar te nemen dat ze steeds vroeger in het jaar opduiken. Het is hem al eens overkomen dat hij een huiler op 10 mei moest ophalen. Dat strookt met de ervaringen van de zeehondencrèche in Pieterbu- ren. Uit onderzoek van de zeehon dencrèche blijkt dat zeehonden steeds vroeger geboren worden. Vorig jaar werd de eerste huiler in juni aangetroffen. Volgens Lenie 't Hart van de zeehondencrèche kan dat te maken hebben met de kli maatsverandering. Eén van de huilers die nu is gevon den werd aangetroffen op Vlie land. De tweede huiler was samen met een tweelingbroertje of zusje (een vrij uniek verschijnsel onder zeehonden) op het strand van Ter schelling geboren. Een van de twee dieren overleed. Ze zijn over gebracht naar het zeehondencen- Een huiler die eerder in Zeeland aan land kwam. foto Lex de Meester trum in Pieterburen waar ze wor den verzorgd en aansterken tot ze weer uit kunnen worden gezet. Het aantal aanspoelde zeehonden in Zeeland ligt redelijk op het ni veau van vorige jaren. Het zijn er tot nu toe 53 en dat komt overeen met de aantallen van vorige jaren. Enkele weken geleden spoelde nog een forse zeehond van 2,2 meter aan op het strand van de Kop van Schouwen, vertelt Jaap van der Hiele. Hij is de komende weken extra waakzaam, laat hij weten. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren weg naar vrijheid, waarin hij de ontdekking van het papier door de Chinezen (buren van de In diërs) als volgend markeringspunt aangaf. Papier, waarop de Perzen hun verhalen over menselijke erva ringen schreven. Verhalen in een boek om door te geven aan volgen de generaties om hen te helpen zich uit 'de kooi' te bevrijden. En een boek dat door de Europeanen met het uitvinden van de druk techniek kon worden herhaald. Verder in zijn lezing schetste Abdo lah de grenzen van Bijbel en Ko ran op de weg naar de vrijheid en de invloed van het Franse wet boek om met scheiding van Kerk en Staat de tocht voort te stuwen. Een scheiding van machten die in de Arabische wereld niet werd er kend. „Daar moesten de mensen wachten totdat de Europeanen an dere elementen voor vrijheid be dachten: telegrafie, het licht, trei nen." De spreker maakte ten slotte een grote stap naar de invloed van nieuwe media op oude regiems. Hij omschreef daarbij telegrafie als de grootmoeder van het mooie meisje Facebook. Ook ging hij in op een essentieel verschil tussen de Bijbel en de Koran, waardoor de toekomstige vrijheid in de Ara bische wereld nooit een vrijheid als de Nederlandse democratie zal worden. „De Bijbel is geschreven- door zeven verschillende mannen. De Koran komt van Mohammed, een analfabeet die zegt alles te heb ben doorgekregen van Allah." Hoe verder met de route naar vrij heid? „Ik weet niet wat voor soort democratie Facebook en de Koran samen zullen creëren over 20, 30 of 50 jaar. Ik ben heel benieuwd. Ze zijn beide zo geheimzinnig en almachtig", aldus Kader Abdolah. SLUISKIL Een Terneuzense jongen (17) is gis termiddag aan zijn hoofd gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets tegen de gevel van de Rabobank op het Kerkplein in Sluiskil botste. Hij moest uitwijken voor een auto die uit de Spoorstraat kwam. De jon gen, die geen helm droeg, is naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. De politie zoekt getuigen van het ongeval. VLISSINGEN In de Walstraat in Vlissingen, op de trap voor het ABC-complex, zijn gistermiddag vier meisjes van 13, 16 en 17 jaar uit Sluis onder invloed van alcohol aangetroffen. Ze zijn ter ontnuchtering meegenomen naar het politiebureau. Het 13-jari- ge meisje kreeg een bekeuring voor openbare dronkenschap. De andere drie meisjes moeten de schoonmaakkosten betalen. VLISSINGEN Op de Oranjedijk in Vlissingen is gistermiddag een 14-jarige jongen uit Goes aangehouden met vuur werk op zak. De 155 stuks illegaal vuurwerk (nitraatklappers) wer den in beslag genomen. Er is pro ces-verbaal opgemaakt. Bestel online: iwww.derodepilaren.nl llnfo: 0113-250515 s De Maand De Vrijheid Kunnen tweets oorlogen ont ketenen en regimes omver werpen? In ieder geval ver snellen ze de revolte. De Arabische actualiteit is het bewijs. In het kader van de Maand van de Vrijheid houden Scoop, Zeeuwse Bi bliotheek en de PZC in samenwer king met de Hogeschool Zeeland op donderdag 12 mei een debat onder het thema Vrijheid 2.0: over de macht en de kracht van sociale me dia. Gespreksleider is Maurits Sep van de PZC. De PZC zal vijf dagen lang elke dag (tot en met dinsdag, maar niet op zondag) een andere stelling twitte- ren. Reageer op de stellingen via #vrijheidzld en bepaal mee waar over gedebatteerd gaat worden op 12 mei. De leukste en scherpste reacties worden uit de onlinediscus- sie gehaald en verder uitgediept in het debat in de Zeeuwse Biblio theek. Dat begint donderdag om 16.00 uur en duurt tot 18.00 uur. De stelling waarover vandaag via twitter gediscussieerd kan worden, luidt: Van alles online zetten krijg je later spijt. Je kunt de stelling op twitter vin den via de hashtag #vrijheidzld KATS - Volgens de Nederlandse On derwatersport Bond is de paartijd van de sepia's (tienarmige inktvis sen) in de Oosterschelde weer aan gebroken. De dieren komen vanuit de Atlantische Oceaan en de Noordzee naar de Oosterschelde om te paren, hun eieren af te zet ten en te verzorgen en om uitein delijk te sterven. Sportduikers komen deze en vol gende maand weer massaal naar Zeeland om het schouwspel te be kijken. Het kan de komende week enden dan ook erg druk worden. In de afbeelding op pagina 3 (krant van donderdag 5 mei) is een fout geslopen. De watertoren staat niet in Sluis, maar in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23