Slechtziende Saskia kan Goes peilt opinie over kracht stad 201 zeeland Burgemeesters veilen voor weeskinderen Bioptische telescoop helpt Anderhalfjaar terug vocht Saskia Schoon uit Goes na een hersenbloeding nog voor haar leven. Binnenkort rijdt ze weer auto. Ze is geslaagd voor het rijexamen met hulp van Visio. RENS PETIET r&b)MELSE KIJKTRAINING SLECHTZIENDEN vrijdag 6 mei 2011 &SSBS3BBSS6SBSBBSlSBZ8t EmBHsaaaee* Deelname aan de verkiezing Beste Binnenstad van Nederland is de eerste stap op weg naar citymarketing. archieffoto Willem Mieras er in die periode ook achter dat ik voor de helft blind was." 'Hemianopsie' heet haar visuele aandoening. De ogen zelf zijn pri ma in orde, de oorzaak van gedeel telijke blindheid ligt in beschadi ging van de 'visuele hersengebie- den'. Saskia: „Ik zie links eigenlijk maar voor de helft. Het lijkt alsof ik oogkleppen op heb." In de praktijk had dat grote gevol gen voor Saskia's mobiliteit. „Dat mag je wel zeggen. Ie knalt tegen een lantaarnpaal aan, je krult over een reclamebord heen. Ik durfde al snel niet meer te fietsen en te lo pen. Je wordt angstig. Het ergste is dat je zo ontzettend in je bewe gingsvrijheid wordt beperkt en je afhankelijk bent van anderen." door Frank Balkenende goes - Om te weten hoe mensen denken over de gemeente Goes en de stad in het bijzonder, houdt de gemeente vanaf woensdag 11 mei tot en met woensdag 1 juni een en quête. De enquête is in te vullen op de in ternetpagina van de gemeente Goes en wel direct op de homepa ge. Medewerkers van publieksdien sten zullen in de hal van het stads kantoor mensen stimuleren de en quête in te vullen. Ook personeel van de VW aan de Singelstraat zal toeristen aansporen de vragenlijst in te vullen. De enquête is be doeld voor inwoners, bezoekers van de gemeente en mensen die in Goes werken maar elders wo nen. De peiling is één van de eerste stappen die Goes zet op het gebied van citymarketing. De gemeente wil zich eenduidig promoten als het economisch knooppunt van Zeeland en tegelijkertijd als een plek waar je stedelijk woont in een rustige en groene omgeving. Sleutelwoorden zijn aangenaam, handelsgeest en bereikbaar. Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs een Ant werps bureau opdracht gegeven een concreet actieplan op te stel len. Overigens zou er al eind de cember een plan van aanpak moe ten liggen, maar de aanloop naar een citymarketingbeleid blijkt meer tijd te vergen. Een eerste promotieactie die Goes in gang zet, is deelname aan de ver kiezing Beste Binnenstad van Ne derland voor de periode 2011-2013. De Bevelandse centrumgemeente dingt mee in de categorie middel grote gemeenten. Een werkgroep van ondernemers uit de binnen stad, VW, Goes Promotie, Onder nemers Organisatie Goes en mede werkers van de gemeente bereidt de kandidatuur voor. De aanvraag gaat eind juni naar een landelijke jury- Overigens moet aan de binnen stad van Goes nog wel worden 'ge sleuteld'. Zo is het wachten op de herinrichting van Kolveniershof en Bleekveld. Ook moeten nog en kele straten worden aangepakt in het kader van het Masterplan Bin nenstad. In oktober wordt bekend of Goes die titel in de wacht sleept. Mo menteel draagt Roermond in deze categorie het predikaat 'beste bin nenstad'. door Frank Balkenende Ze kan eigenlijk weer al les, ook al is haar ge zichtsvermogen nog maar vijftig procent. Fietsen, mountainbi- ken en binnenkort autorijden, als het Centraal Bureau Rijvaardig heid (CBR) tenminste vaart maakt. De 28-jarige Saskia Schoon uit Goes is één van de eerste twee Zeeuwse slechtziende vrouwen die dankzij een kijktraining van Koninklijke Visio (opnieuw) zijn geslaagd voor het rijexamen. Anderhalfjaar terug kwam een aangeboren afwijking op pijnlijke wijze aan het licht. Een zogeheten hersenkluwen - een uitstulping waar haarvaten aan groeien - klap te. Met als gevolg een hersenbloe ding. „Ik lag nog te slapen. Werd wakker met een enorme hoofd pijn. Mijn vriend was gelukkig thuis en heeft meteen de ambulan ce gebeld. Ik kon niks meer, maar maakte alles bewust mee. Ik hoor de alles." Na een lange operatie in het Eras- musziekenhuis in Rotterdam volg de een revalidatietraject. Aan de hersenbloeding had ze verlam mingsverschijnselen overgehou den. Dus was ze in het begin ver oordeeld tot de rolstoel. „Ik kwam Ook Monique van de Velde (45) uit Tholen-stad volg de de kijktraining bij Vi sio. Net als Saskia hoopt ze snel weer auto te rijden, want ook Mo nique is (opnieuw) geslaagd voor haar rijexamen. Van de Velde ziet met het rechter oog nog maar drie procent, nadat in 1997 haar netvlies losliet. Dat heeft haar gezichtsvermogen ern stig aangetast. Met de training en een speciale bioptische telescoop op haar bril ziet ze weer scherp in de verte. Visio Bij Koninklijke Visio kan iedereen terecht met vragen over slecht ziendheid en blindheid; Visio biedt niet alleen informatie en advies, maar ook verschillende vormen van onderzoek, begelei ding, revalidatie, onderwijs en wonen; De organisatie neemt deel aan we tenschappelijk onderzoek; Het hoofdkantoor is gevestigd in Rotterdam; Goes heeft een vestiging van Visio aan het Stationspark 2, 088-5859500; www.visio.org „Ik zag niet wat er op de borden stond en kon ook moeilijk in de verte zien. Vijf jaar terug ben ik dan ook gestopt met autorijden. Tijdens de training bij Visio heb ik leren kijken met de bioptische tele scoop. Dat is een verrekijkertje dat op een speciale bril is gemonteerd. Ik zie de afslag nu prima aanko men. Met dit hulpmiddel kan ik goed en veilig autorijden." Een opluchting, zegt ze: „Natuur lijk vervoerde mijn man me, maar je voelt je wel erg afhankelijk. Het is prettig eigen baas te zijn." Een kijktraining bij Visio, êen expertisecentrum voor slechtziende en blinde men sen, heeft haar oude wereld weer bijna helemaal teruggebracht. „Wat je leert, is niet met je hoofd voortdurend alles waar te nemen, maar je ogen veel meer naar links en rechts te draaien. Saccadische oogsprongen noemen ze dat. Doe je datzelfde de hele dag met je hoofd, dan krijg je nekklachten." Na drie maanden trainen - 'je hebt zelfs spierpijn in je oogspieren' - durfde ze weer te fietsen, ja zelfs te mountainbiken. Ze vroeg ook bij het CBR rijexamen aan. „Want met zo'n visuele handicap moet je gewoon weer opnieuw rijexamen doen." Ze volgde lessen bij Rijschool Paar- dekooper in Goes, die bevoegd is slechtzienden te leren rijden. In be gin was er vanzelfsprekend angst. „Je hebt een tijdje geen auto gere- den. Ik was bang om iemand aan te rijden." Het ging echter steeds beter. Ze slaagde enkele weken terug voor de tweede rijtest die het CBR af nam. Als het 'roze pasje' binnen kort op de deurmat valt, voelt dat als een bevrijding. „Ik kan weer naar het werk met de auto in plaats van met de bus, die soms vertraging heeft. Dus kom ik voortaan op tijd. Ik rij graag en het voelt heerlijk om weer te kunnen gaan en staan waar ik wil. Ik ben heel blij dat ik die kijktraining heb gedaan. Alle lof voor Visio. Ik kan de training andere slechtzienden zeker aanraden." Nu nog even naar mams. Die kocht haar autootje na het drama anderhalfjaar terug. „Maar wel on der de voorwaarde dat ik hem te rug mag kopen als ik weer kan rij den. Ik ga hem helemaal pimpen zodat iedereen kan zien dat-ie de mijne is." video op www.pzc.nl/bevelanden TWEEWIELERS Rens Petiet Tweewielers Korte Noordstraat 53 4331 CH Middelburg Tel. 0118-624394 tweewielers Melse Tweewielers Vlissingsestraat 67 4388 HB Oost - Souburg Tel. 0118-465599 goes - De burgemeesters van Goes en Vlissingen zijn dinsdag voor één dag veilingmeester tijdens een speciale benefietveiling in Goes. René Verhulst en René Roep verle nen hun medewerking om geld in te zamelen voor wees- en in de steek gelaten kinderen. De bene fietveiling wordt vanaf 21.00 uur gehouden tijdens de reguliere Ven du Veiling in het Venduhuis aan de Van der Spiegelstraat 92. Inloop is vanaf 18.00 uur. Op dit adres zijn tevens op 9 mei van 16.00 tot 20.00 uur de te veilen werkstuk ken te bezichtigen. De kunstenaars die meewerken zijn Wilco van der Lugt, Ineke Ot- te, Nicoline van Boven, Kees Bruij- nes, Wout Kole, Anja Slijkhuis, Beatrix Frederiks, Danielle van Schutterhoefj Mary Ann Art Con sultancy, Arian v/d Hoeven en Peter van Heulen. De opbrengst komt geheel ten goede aan het zorgprogramma van Internationa le Kinderhulp Nederland. Het pro gramma waarborgt dat de kinde ren naar school kunnen, voldoen de gezond voedsel krijgen en de medische zorg ontvangen die ze nodig hebben. Wie zich wil inzet ten voor weeskinderen of wil mee werken aan de veiling kan een e-mail sturen naar Christa Breure: 9 christa@intern-kinderhulp.org.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20