'Lukt het nu om Europa eindelijk eigen leven in te blazenvn,dag6 me' 2011 Het is nodigwant elk land apart is te klein om te overleven' 11 UKIP haalde 17 procent in 2009 Ware Finnen: 19 procent voor Fins parlement FPÖ en BZÖ: kwart stemmen Eurosceptische eurofielen Vooral scepsis onder Letse bevolking Europarlementariër Frank Engel De meest anti-Europese Britse partij is de United Kingdom Independence Party, die uit de EU wil. In het Lagerhuis heeft de UKIP één zetel en in het Hogerhuis twee. Maar bij de Europese verkiezingen van 2009 haalde de partij 17 procent van de stemmen, en kwamen er dertien UKIP'ers in het Europees parlement. In Finland deden de eurosceptische Ware Finnen op 17 april van zich spreken door bij parlementsverkiezingen 19 procent van de stemmen te veroveren, een vervijfvoudiging van de aanhang. De kans bestaat dat de Ware Finnen het recente lijk ontworpen europact torpederen als ze gaan meeregeren. In Oostenrijk zijn de partijen Freiheitliche Partei Österreichs (bekend van de in 2008 overleden oprichter Jörg Haider) en de iets mildere Bündnis Zukunft Österreich (in 2005 door Haider opgericht) goed voor een kwart van de parle mentszetels. Beide partijen willen sterke natie-staten met beperkte bevoegdhe den voor 'Brussel'. Door de bank genomen zijn de Luxemburgers de grootste eurofielen van Europa. Maar ook daar is kritiek. De Alternatieve Democratische Hervormingspartij (ADR) is 'licht eurosceptisch' en heeft vier van de zestig zetels in het Luxemburgse parle ment. Aanvankelijk steunde de partij zelfs de Europese Grondwet. De scepsis van ADR beperkt zich echter tot het eisen van meer transparantie. De grootste afkeer van Europa leeft onder de Letse bevolking (en mindere mate politici). Na de economische boom van 2007 (de Letse economie groeide het hardst van Europa) werd het land getroffen door een recessie van 17 procent. De EU en het IMF schoten te hulp, maar eisten forse bezuinigingen. De Letten voelen zich vanuit Brussel geregeerd, zo wordt vaak in het Baltische land gehoord. Luxemburg is het meest eurofïele land van het continent. Europarlemen tariër Frank Engel is een bevlogen pleitbezorger van Europese integratie. 'Het is onontkoombaar.' door Koen Verhelst Europese eenwording, voor de gemiddelde Let een nachtmerrie, voor de ge middelde Luxemburger een noodzaak. Andere Europea nen zitten tussen hen in. De inwoners van het groothertog dom zijn de grootste voorstanders van de Europese Unie: 79 procent van hen vindt het 'een goede zaak' dat Luxemburg lid is van de EU, blijkt uit de Eurobarometer uit 2009, een EU-breed onderzoek naar de economische crisis en steun voor de Unie. Europarlementariër Frank Engel is net zo'n Luxemburgse Eurofiel: „Kijk naar onze historie. Wij we ten dat we het alleen niet redden. Onze buren vielen ons keer op keer binnen, met grote verliezen tot gevolg. Luxemburgers beseffen dat Europese integratie onont koombaar is." Volgens Engel staat de EU op een 'relatief dramatisch keerpunt'. „Lukt het nu om Europa eindelijk eigen leven in te blazen? Het is no dig, want elk land apart is te klein om te overleven." Volgens Engel, die lid is van de christendemocrati sche fractie in het Europarlement, is er geen enkel alternatief Het is de mode om eurokritisch te zijn. Volgens Engel laten de Euro pese leiders hun oren te veel han gen naar de sceptische delen van hun bevolking. Zelfs in eurofïele landen als België, Zweden en Nederland. Dat ver klaart het recente succes van euro sceptische partijen. Hoewel sommige regeringsleiders de Europese boot nog proberen af te houden, zullen zij ook realise ren dat ze die niet mogen missen, voorspelt Engel. „Kijk naar Griekenland. Als Ange la Merkel hulp aan dat land niet vrij lang had geblokkeerd, was het er minder erg aan toe geweest. En als een land failliet gaat, dan zijn we veel verder van huis. De leiders realiseren zich dat. Besluiten over het euronoodfonds zijn daarom veel soepeler gegaan." Eurokritische premiers en presi denten geven daarom toch hun goedkeuring aan zulke zware be slissingen. Zoals de begrotings- check die Brussel elk jaar gaat uit voeren op de nationale plannen: is het begrotingstekort te groot, moet de minister zijn huiswerk op nieuw doen. Frank Engel weet wel dat zijn en thousiasme niet door iedereen ge deeld wordt. Dat er bij de laatste verkiezingen voor het Europarle ment in 2009 meer eurosceptische leden zijn aangetreden, merkt En gel echter nog niet erg. „We weten allemaal dat de PW-le- den niet de meest radicale federa listen zijn", grapt Engel. Hij is ech ter ook teleurgesteld in de CDA'ers en WD'ers. En dat is juist waar het om draait, zegt hij: „De boodschap van Rut- te, van Merkel en andere leiders, moet gelijk zijn aan hun handelen. Ze zullen hun bevolking ervan moeten overtuigen, dat er geen al ternatiefis. De Europeanen vor men minder dan 10 procent van de wereldbevolking. Met de Rus sen erbij. Aan het eind van deze eeuw zal dat nog maar 4 procent zijn. En die willen allemaal ver snipperd en eenzaam doorgaan?", vraagt Engel retorisch. „De Oost-Europeanen kunnen kiezen: ze mogen het alleen proberen, maar ik wil niet meer wachten." DENEMARI POLEN DUITSLAND TSJECHIË .OWAKIJE HONGARIJE OOSTENRIJK ROEMENIË SLOVENIË ITALIË BULGARIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11