io dag van europa Welvaart en vrede blijken niet genoeg 'Ik will niet meer wachten' Komende maandag 9 mei is de jaarlijkse Dag van Europa. De Europese Unie en de euro staan echter onder druk. Het aantal eurosceptici groeit en wordt luidruchtiger. I 79% 125% vrijdag 6 mei 2011 Is het lidmaatschap van de EU een goede zaak? door Joep Trommelen Het gaat vooral mis in de beeldvor ming over Euro pa, zegt Catherine de Vries, universi tair hoofddocent en politicologe aan de Universiteit van Amsterdam. Als politici de voordelen van 'Europa' niet bena- drukken, grijpen populistische eu rosceptici hun kans. De Europa-ex pert is dan ook niet optimistisch over het 'Europese project', dat 61 jaar geleden op 9 mei begon met een verklaring van de Franse mi nister Robert Schuman. Hij pleitte toen voor een supranationale Euro pese organisatie, de latere Europe se Unie. Is er met de huidige uitbarsting van euroscepsis eigenlijk wel reden voor een Europees feestje? - „Het wordt een dag met een dub bele lading. Het onlangs opgestel de europact is een 'stille revolutie'. Het is veel meer dan alleen het noodfonds om landen in proble men en de euro te redden. Harmo nisatie van vennootschapsbelastin gen en regels voor pensioenen zijn flinke stappen in het integratiepro ces. Ook al moeten we nog afwach ten of alles doorgaat als de Ware Finnen in de regering komen en Finland een streep door de reke ning zet. Anderzijds is de discussie de laatste jaren flink verhard, zoals in Nederland, Finland, Italië of Duitsland. Vooral in de 'oude' lid staten van de Europese Unie. In Nederland is de stemming omge slagen. Sterke pro-Europese gelui den hoor je eigenlijk alleen nog in landen die van de eenwording het meest geprofiteerd hebben. Maar zelfs daar klinkt kritiek. Zoals in Griekenland, waar Brussel de schuld van alle misère lijkt te krij gen. De vraag is ook hoe lang men sen daar Europa nog steunen als ze de harde bezuinigingen in de portemonnee gaan voelen." Nederland liep ooit voorop in de Eu- ropese eenwording. Waar is het mis gegaan? „Bolkestein en Fortuyn hadden al kritiek, maar met Geert Wilders en de SP, en ook de Christenunie, klinkt die de laatste jaren veel lui der. Sinds het begin van de jaren negentig is Nederland één van de grootste netto-betalers aan Europa Catherine de Vries 'Helaas lijken veel regeringsleiders slechts halfhartige Europeanen' en de laatste tien jaar wordt alles wat er in Brussel met 'ons' geld ge beurt veel kritischer bekeken. Het referendum over de Europese grondwet in 2005 was een omslag. Mensen lijken een beetje genoeg te hebben van Europa. WD, CDA en PvdA hoor je nog amper. Het debat lijkt dood. Over het nieuwe europact schreeuwen PW en SP het hardst. De SP vreest het neo-li- beralisme en de gevolgen daarvan voor 'onze' sociale voorzieningen. En bij de PW gaat het vooral om de 'eigen' nationale identiteit. Zij bepalen daarmee de sfeer." Moeten de grote partijen dan niet meer van zich laten horen? „WD, CDA en PvdA zijn intern verdeeld en houden daarom liefst hun mond. Verdeeldheid kan na melijk electoraal desastreus zijn. Vanuit een democratisch oogpunt is hun zwijgen niet wenselijk. Kie zers hebben recht op informatie, 60 procent van onze wetgeving heeft immers een Europees rand je. Politici geven dit niet graag toe, omdat ze dan slechts een machte loos uitvoeringorgaan van Brussel lijken. Dat wil je niet uitdragen nu het in de politiek vooral draait om duidelijkheid en daadkracht. Dan doe je liever alsof je alle touwtjes nog in eigen handen hebt. Als Rut- te zegt dat we met het europact niets van onze soevereiniteit inle veren, dan is dat helaas niet waar." Wdr zou er moeten gebeuren? „We moeten lering trekken uit het integratiedebat. Te lang is gezwe gen over problemen met allochto nen, zodat Wilders het onderwerp kon kapen. Dat dreigt nu weer te gebeuren met Europa. Bij een nieu we financiële crisis zijn de messen van eurosceptici geslepen. Het de bat is hard, maar vaak niet op fei ten gebaseerd. Het gaat vaak over de dure Brusselse bureaucratie, die trouwens efficiënter is dan de na tionale, of over het dure tolkencir- cus. Politici melden te weinig dat Europa en de euro veel goeds heb ben gebracht. Vrij verkeer van per sonen, geld en goederen, en voor al: vrede, waar het ooit allemaal om begon. Europa heeft de oorlog op het eigen continent uitgeban nen en er zijn in Griekenland, Spanje en Portugal dictaturen ver vangen door stabiele democratiën. Voor de economische en politieke stabiliteit moet je dan misschien ook de Grieken of Portugezen bij staan. Dat is ook in ons eigen be lang. En niet veel anders dan wat West- Duitsland deed voor Oost-Duitsland of Nederland voor Limburg toen de mijnen sloten." Dat is toch een mooie boodschap om te brengen? „Maar dat levert op de korte ter mijn electoraal niets op, in het hui dige klimaat kost het zelfs stem men. Maar ik weet zeker dat een politicus die dit goed voor het voetlicht brengt, er op de lange ter mijn baat bij heeft. Helaas kijken veel politici niet zo ver vooruit. Maar dat het mogelijk is, bewijst Denemarken, waar een open en fel debat plaatsvindt. Met als ge volg een sterke parlementaire con trole op alles wat Brussel doet, en de mogelijkheid van een opt-out, het niet of slechts gedeeltelijk mee doen als Europese regels niet beval len. Zo kan het hier ook. Lang niet alles wat in Brussel gebeurt is goed, dat moet gezegd kunnen worden, maar Europese samenwer king geeft grote voordelen voor een handelsland als Nederland. Over economische eenwording twijfelt niemand, maar nu komt het aan op politieke solidariteit en dat ligt veel gevoeliger. Helaas lij ken veel regeringsleiders slechts halfhartige Europeanen die net doen alsof we in de jaren vijftig veel autonomer waren. Niets is minder waar: toen waren we uitge leverd aan de grillen van de VS en de Sovjet-Unie. In de Europese Unie hebben ook kleine landen een stem waarmee ze dingen berei ken." Wie of wat kan een eind aan de hui dige crisis maken? „We hebben grote behoefte aan lei derschap. Bij de tegenstanders van Europa is Wilders de onbetwiste leider. En bij de voorstanders heb ben wij er eigenlijk geen. Pechtold heeft het even geprobeerd, maar die hoor je niet veel meer. Neelie Kroes zou het kunnen, maar die zit in een verdeelde WD. Mis schien staat er wel iemand op uit het bedrijfsleven. Daar weet men hoe belangrijk Europa is. Als politi ci het niet durven, durven zij mis schien wel. En als het volk dan toch zegt: tot hier en niet verder, is dat prima. Maar dan is er ten minste wel een debat gevoerd op basis van goede informatie. Drie kwart van de Nederlanders ziet de voordelen van economische sa menwerking, maar slechts 40 pro cent heeft een positief beeld van Europa. Mensen zijn niet zozeer anti-Europees; ze weten gewoon niet goed wat ze moeten denken." gemiddelde EU T percentages lente 2009 infographic Anke Arts bron Eurobarometer 2009 PORTUGAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10