81 buitenland 'Foto dode Bin Laden geen trofee' Verbazing maakt plaats voor Situatie in gevangenkampen in Proefdetentie Duitse Noord-Korea is mensonterend jeugdige crimineel DOOD OSAMA BIN LADEN President Barack Obama geeft geen foto's vrij van de dood van ff -satellietfoto-*, graphs en beelden Osama bin Laden. Het zou de strijd tegen terreur bemoeilijken. Maar Defensie laten de schuilplaat* van in Pakistan groeit het ongeloof en de roep om hard bewijsmateriaal. donderdag 5 mei 2011 g§TO, zie onze website:buitenland van het Amerikaanse ministerie van Osama bin Laden tot in het detail zien. De foto van de gedode Al Qaeda-leider Bin Laden wordt niet openbaar gemaakt. Publicatie zou mogelijk leiden tot geweld tegen Amerikaanse troepen. Foto zou gruwelijk zijn, maar Osama is nog wel herkenbaar. door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Het is niet de vraag óf maar wanneer de foto van de gedo de Osama bin Laden vrijgegeven wordt, zei. Cl A-directeur Leon Pa- netta dinsdagavond nog. Haastig werd daar later aan toegevoegd dat 'het Witte Huis de doorslaggeven de stem zou hebben'. En die heeft gisteren gesproken: er wordt defini tief géén foto van Bin Ladens lijk aan het publiek getoond. „Wij gaan niet als een trofee met deze foto pronken. Zo zijn wij niet", zegt Barack Obama tijdens een interview met CBS-program- ma 6o Minutes, dat zondag wordt uitgezonden. De president wil niet dat de foto leidt tot geweld tegen Amerikanen of dat de afbeelding als propagandamateriaal wordt ge bruikt. Er zou ook geen noodzaak zijn om de foto vrij te geven. De verwachte scepsis over de dood van de oprich Gevangenkampen in Noord-Korea breiden uit. Dat blijkt uit satellietbeel- den die Amnesty International de ze week heeft gepubliceerd. De mensenrechtenorganisatie bracht ook verklaringen naar buiten van voormalige gevangenen, waaruit blijkt dat de situatie in de kampen schrijnend is. De satellietbeelden geven informa tie over de locatie en de afmetin gen van de gevangenkampen. Een vergelijking met beelden uit 2001 laat zien dat de kampen in de laat ste tien jaar aanmerkelijk "kijn ge groeid. Op de beelden is zichtbaar hoe in afgelegen gebieden grote ter reinen worden gebruikt voor ko- lenwinning, sojaproductie en ande re industrieën. In de afgelopen jaren verrezen op de kampterreinen veel nieuwe ge bouwen. De levensomstandighe ter van Al Q_aeda valt mee, zeggen de Amerikanen. Voor de regering staat na de gezichtsherkenning en het DNA-onderzoek vast dat het lijk van de terreurleider is. De foto is gruwelijk, zeggen men sen die hem gezien hebben. Maar de Al Qaeda-leider is wel herken baar, zegt ook Obama. „Het was hem." Bin Laden werd getroffen in de borst en in zijn gezicht. Zijn linkeroog is daarbij weggeschoten, zijn schedel ligt open en hersenen zouden zichtbaar zijn. Terwijl het Witte Huis dubde over het pu bliek maken van een foto, vroegen veel Amerikaanse media zich op basis van de beschrijvingen hard op af of zij de afbeelding wel zou den tonen of afdrukken. De regering-Obama weifelde da genlang tussen wel vrijgeven of niet vrijgeven. Obama en zijn mi nisters Hillary Clinton (Buiten landse Zaken) en Robert Gates (Defensie) waren tegen het open baar maken van de foto. CIA-baas Panetta was vóór. De president zou de boude uitspraak van Panet ta, die hij net vorige week als op volger van Gates op het Pentagon aanwees, niet in dank afnemen. Bronnen binnen het Witte Huis zeggen dat het Obama ergert dat Panetta de indruk wekt dat niet de president, maar de CIA-baas 'de leiding' had tijdens de operatie in Abbottabad. den in de kampen zijn erbarme lijk, stelt Amnesty op grond van de ooggetuigenverslagen. „Het gaat om honderdduizenden men sen die vrijwel geen rechten heb ben en als slaven worden behan deld", zegt Sam Zarifi van de men senrechtenorganisatie. „Hun situa tie is een van de slechtste die we in de laatste vijftig jaar hebben ge documenteerd." Jeong Kyoungil, een voormalig gevangene uit het kamp Kwanliso, vertelt in een in terview met Amnesty hoe hij elke dag gedwongen werd veertien uur zwaar werk te verrichten. Daar naast volgde hij twee uur verplicht onderwijs in de staatsideologie. Het voedsel bestond voor Kyoun gil uit drie keer daags een kom maïspap. „Maar dat kregen we al leen als we ons werk af hadden", zegt de voormalig gevangene. Veel gevangenen - Amnesty schat Pakistaanse buurmeisjes kijken naar door onze correspondent Harald Doornbos Ongeveer dertig jonge vrou wen lopen op de Kakul- weg, een van de belang rijkste straten in Abbottabad. Rechtdoor ligt de Kakul Militaire Academie. Rechtsaf is het huis waar Osama bin Laden op maan dagochtend werd gedood door Amerikanen. De vrouwen, allen het aantal op 40 procent - sterven dan ook aan ondervoeding. De or ganisatie maakt melding van ge vangenen die ratten eten om.hun honger te stillen. Ook zouden veel mensen in de uitwerpselen van dieren zoeken naar maïskorrels om in leven te blijven. Kyoungil vertelt hoe hij in het kamp dagelijks mensen zag ster ven. „Om eerlijk te zijn, vonden we dat wel fijn. Als je een dood lichaam begroef kreeg je een extra kom eten. Toen ik dat hoorde, heb ik een heel aantal lijken verzameld en begraven. Als we het extra voed sel kregen, voelden we ons eerder blij dan verdrietig." In de kampen zitten vooral zogenaamde politie ke gevangenen. Veel van hen zit ten vast omdat een van hun fami lieleden 'politieke misdaden' heeft begaan. Onder de gevangenen zijn ook veel christenen. villa waarin Osama bin Laden studentes aan een verderopgele- gen medische faculteit, zijn woe dend. „We zijn niet voor Osama, noch voor Obama", zegt Hanan, een van de studentes. „Maar waar om beschermt ons eigen Pakistaan se leger ons niet tegen een aanval van buitenlandse troepen?" „Hoe durven die Amerikanen ons land zomaar aan te vallen?", zegt een andere demonstrant. Maar waar ze zich eigenlijk nog bozer over door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - De Duitse regering wil jeugdcriminelen op proef in de cel zetten. Zo voelen ze hoe het is om in de gevangenis terecht te komen. De regering-Merkel wil hiertoe snel een wetsvoorstel indienen. De aanleiding is een recent geval van 'zinloos geweld' in de Berlijn- se metro. Daar werd in het paas weekeinde een 29-jarige man bijna doodgetrapt door een dronken jon gen. Het was het zoveelste ernstige geweldsincident in het Duitse openbaar vervoer. Op last van een rechter werd de dader, een 18-jari- ge scholier, echter naar huis ge stuurd. Hij was nog niet eerder met justitie in aanraking geweest en was vrijwillig naar de politie ge gaan. Hij moet zich drie keer per week bij de politie melden. maakt, is de lauwe reactie van haar eigen Pakistan. „Onze presi dent doet alsof-ie blij is dat Osama dood is. Waarom zegt hij de vriendschap met Amerika niet op? Het is tijd voor revolutie." Op de spandoeken staan dan ook slogans als: 'Leger en politici wordt wakker!' en 'Waarom valt Amerika ons land aan?'. De demonstratie was het eerste ge organiseerde protest in Abbotta- De regeringspartijen CDU en CSU eisen nu met spoed de invoering van de proefdetenrie (Wamschuss- arrest), zoals in het regeerakkoord met de FDP is afgesproken. Bonds kanselier Angela Merkel bepleit de invoering ervan sinds een gepen sioneerde man in 2007 in de me tro van München halfdood werd geslagen. Hij had de twee daders gevraagd hun sigaretten te doven. De proefdetentie betekent dat een jeugddelinquent naast een voor waardelijke straf ter afschrikking vier weken celstraf kan krijgen. Critici stellen dat er niet genoeg cellen zijn om de proefgedetineer- den op te sluiten. De proefdetentie kan bovendien niet direct na de daad worden opgelegd, maar pas na uitspraak van de rechter. Daar gaan weken of maanden over heen. Als lik-op-stukmaatregel zou het dus niet werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8