buffer 'Draaideur' Antillen loopt vast binnenland 17 Rost van Tonningen roept op tot verzoening Advocaat vervolgd wegens 'sukkel' Door boeken zelfhulp het geluk niet meer zien Boktor doet kerkklok zwijgen donderdag 5 mei 2011 JEW CLASSIC LIFESTYLE Domburg Goes Middelburg Renesse Terneuzen Zoutelande OoststraaM Grote Markt 1 Mark! 73 Hogezoom 171 NoorcJstraat 109 Langstraat 13 Ad Bergsma rotterdam - Waar bij zelfhulpboe ken over bijvoorbeeld gezondheid de waarheid niet te veel geweld mag worden aangedaan, kan in elk boek over geluk van alles worden beweerd. Dat stelt psycholoog Ad Bergsma in zijn proefschrift Onvol maakt Geluk. „Er is geen enkele controle op de kwaliteit. De bewe ringen kunnen volstrekt idioot zijn of redelijk goed gefundeerd. Maar wat klopt er wel en niet?", vraagt Bergsma zich af Hij hoopt dinsdag aan de Erasmus Universi teit Rotterdam te promoveren. Bergsma bekeek 57 uiteenlopende psychologische zelfhulpboeken. Van new-ageboeken, tot de bewe ringen van de beroemde Duitse fi losoof Arthur Schopenhauer en de klassieke boeddhistische teksten van 2500 jaar geleden. „Ik heb gezocht naar goede en ver keerde adviezen." Er blijkt volgens Bergsma totaal geen samenhang te zijn tussen kwaliteit en populari teit. „De boeken van Schopenhau er zijn wereldwijd bekend, maar zijn adviezen om gelukkig te wor den, zijn - om het netjes te noe men - contraproductief" Schopen hauer was een raspessimist. Zijn theorie kwam neer op 'als je geen vrienden hebt, kun je ook niet ge kwetst worden'. Geluksadviezen in new-ageboeken kloppen vol gens Bergsma redelijk. Die boeken gaan over geloof in jezelf, denk po sitief, neem het heft in eigen hand. „Voor de hand liggend, maar het staat niet vol met mythes die wel in andere boeken staan." Een van die mythes gaat volgens Bergsma over woede. „Je zou je woede kwijtraken door op een kussen te slaan of bomen om te hakken. Onzin, je voedt de agres sie alleen maar op die manier." Hoewel geluk een redelijk ongrijp baar begrip is, pleit Bergsma toch voor een selectie aan de poort. „Die boeken staan naast elkaar in de winkel, het is voor de consu ment volstrekt onduidelijk wat wel en niet betrouwbaar is. Dus ja, een kwaliteitskeurmerk voor ge- luksboeken. Waarom niet?" zuidlaren - De klok van de dorps kerk in Zuidlaren mag niet meer worden geluid uit angst dat die naar beneden valt. Volgens de ge meente lynaarlo is de klokken stoel waarin de klok hangt, aange tast door houtworm en boktor. door Gerard den Elt Den Haag ziet steeds meer Antilliaanse jon geren toestromen. En Hoorn stopt met hulp verlening aan Antillianen. Het overheidsbeleid is geen succes. In Hoorn denken ze de duurste draaideur van Nederland te heb ben. Jaar in jaar uit wordt in de voormalige Zuiderzeestad geld ge stoken in de hulpverlening aan An tilliaanse jongeren. Daaraan komt in 2012 een einde. Het hulpverle ningsproject Bo Futura (goede toe komst) wordt gestaakt. „We moe ten stoppen met het pamperen van deze doelgroep", stelt de plaat selijke politieke partij VOC Hoorn. Verantwoordelijk wethouder Michiel Pijl (CDA) is het daarmee eens. Hij noemt de effecten van de specifieke hulp aan Antillianen, drie jaar geleden vol goede moed begonnen, te gering. Zo is de doel stelling om ten minste dertig werk loze Antillianen in Hoorn aan werk te helpen niet gehaald. Het blijft in een tussenevaluatie steken bij een aantal van vier. Volgens Pijl 'zitten we een enorme draaideur te financieren' en moet Hoorn stoppen met de hulp bij bij voorbeeld huisuitzetting en schuld hulpverlening. Het geld kan in zijn ogen beter aan de jeugd worden besteed. Na Hoorn, één van de 22 'Antillia- nengemeenten' met een relatief groot aandeel inwoners (676) van uit de rijksdelen overzee, is nu ook Den Haag wakker geschud door re cente ontwikkelingen. De Haagse wethouder Marnix Norder (PvdA) zegt in een brief aan de gemeente raad landelijke aandacht te willen vragen voor de Antillianenproble- matiek. Hij wil landelijk afspraken maken 'die ertoe leiden dat de in stroom van kansarme Antillianen wordt verminderd'. In 2010 is vol gens hem sprake geweest van 'een toenemende stroom kansarme jon geren en jonge gezinnen'. Norder schrijft dat de meeste jongeren van Curasao komen, maar dat het aantal van Sint Maarten groeiende is. Onder hen veel zwangere meis jes en jonge moeders. Het ministerie van Immigratie en Integratie kan dat beeld niet beves tigen. De arriverende 'Cara'ibische Nederlanders', zoals de Antillia nen in het politieke jargon heten sinds Curasao en Sint Maarten zelf standige landen binnen het Ko ninkrijk zijn geworden, worden niet apart geregistreerd. Den Haag heeft evenmin cijfers. „Maar wij baseren onze bevindingen op sig nalen uit het veld, zoals buurtagen- ten, hulpverleners en jongerenwer kers", zegt woordvoerster Irene Sloof In Nederland verblijven 140.000 Antillianen. Ze zijn sterk oververte genwoordigd in de criminaliteit en onder drugsgebruikers. Hetzelfde geldt voor de schuldhulpverlening en onder voortijdige schoolverla ters. Veel van de Antillianen die zich in Den Haag vestigen, hebben taal- en leerachterstanden. Het voortijdig verlaten van scholen en het schoolverzuim is zeker drie keer zo hoog als bij de autochtone bevolking en nog altijd fors groter dan bij andere allochtone groepen. De Antillianengemeenten houden de statistieken nauwgezet bij. „Het gaat in Rotterdam ietsje beter", zegt Lennert de Jong, woordvoer der van burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam. Hij is de man die het beraad van Antillia nengemeenten voorzit Aboutaleb kwam twee jaar gele den in het nieuws door de belofte meer Antillianen aan werk te hel pen. Dat werd volgens De Jong ten onrechte te kort door de bocht ver taald met de slogan dat een ingele verd wapen werk zou opleveren. den bosch - Het Openbaar Minis terie in Breda moet de Tilburgse advocaat Erik Thomas alsnog ver volgen, omdat hij een rechercheur van de politie 'sukkel' heeft ge noemd. Het gerechtshof in Den Bosch heeft dat geoordeeld in een beklagprocedure, die de recher cheur had aangespannen omdat er niks werd gedaan met zijn aangifte tegen de advocaat. Thomas erkent dat hij tijdens een verhoor bij de rechter-commissa- ris in een verzuchting het woord 'sukkel' heeft laten vallen. Volgens hem baseert het hof zijn oordeel alleen op het verslag van het ver hoor en niet op de context. Het verslag meldt dat de advocaat de agent tijdens een heftige discussie 'sukkel' heeft genoemd. Justitie stelde geen vervolging in, omdat de uitlating in beperkte kring werd gedaan. culemborg - Grimbert Rost van Tonningen, zoon van NSB'ers Meinoud Rost van Tonningen en zijn 'zwarte weduwe' Florrie Rost van Tonningen, heeft gisteren in Culemborg opgeroepen tot verzoe ning en integratie. Hij deed dat tij dens een goedbezochte dodenher denking in de Barbarakerk in de Gelderse plaats. Het Comité Cu lemborg en Oranje had Rost Van Tonningen uitgenodigd. Rost Van Tonningen betuigde zijn 'intense medeleven met de meer dan 100.000 Nederlandse Joodse slachtoffers, die vaak op beestach tige wijze zijn vermoord'. In zijn toespraak zei de zoon van NSB-ouders ook te snappen dat mensen moeite hebben met zijn aanwezigheid. Toch vroeg hij be grip en barmhartigheid voor on schuldige NSB-nazaten die 'door groepsgedrag al ruim zestig jaar zijn buitengesloten'. Hij vroeg ook aandacht voor slacht offers van onder meer de Jappen kampen en van de Nederlandse be zetting in Indië. „Er is na de Twee de Wereldoorlog veel leed ge schied en de winnaars waren niet altijd even honorabel." Verzoening en integratie zijn nodig, ook tus sen Nederlanders en immigranten, aldus Rost van Tonningen. Herden ken kan volgens hem in de toe komst minder eenvormig, zodat ook anderhalf miljoen allochtonen en de anderhalf miljoen mensen met een NSB-verleden eraan kun nen deelnemen. Het Comité Culemborg en Oranje kreeg meer dan tweehonderd reac ties op de komst van Rost van Ton ningen. Driekwart van de reacties was positief en genuanceerd. RM Dusty White Hurricane Medium 14,95 Large £429^5 19,95 Picnic Cooler Bag aaaas 19,95 Strawberry Hill Throw £J€&? 99,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7