Tachtig Plus heerst in Veere uit 15 agenda donderdag 5 mei 2011 Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Houdt kunst vitaal? Als je de groepsfoto be kijkt van de negen kunstenaars die als tachtigplussers exposeren in de Schotse Huizen in Veere, lijkt dat er wel op. De vaste tentoon stellingsmaker van De Schotse Huizen in Veere, Joost Bakker, specialist in kunst uit Zeeland van 1900 tot i960, verbaasde zich over het aantal actieve oudere kunstenaars in deze pro vincie en vond daarin aanlei ding deze royale expositie sa men te stellen. Tachtig Plus is een mooie, rijpe tentoonstelling met gevarieerd werk waarin de liefde voor het vak en de waar neming centraal staat. De traditionele genres zijn lei draad. Dus zie je portretten, naak ten, stillevens en landschappen naast enkele fantasiestukken en ab stract werk. De exposanten zijn geen voorlopers, maar goede vol gers, met een eigen signatuur. Eén van de aantrekkelijke kanten van de tentoonstelling is de variatie: van figuratief tot abstract, van na turalistisch tot constructief Tie Hof (1927) is vooral de vrouw die tastend en toch raak portretten schildert, maar er hangen ook twee mooie landschappen van haar hand die een vleugje impres sionisme ademen. Decennia terug zag ik haar 'Laatste sigaret' en ik kwam het beeld van de in donkere tinten uitgevoerde jonge vrouw nu opnieuw tegen. Het is er niet op achteruit gegaan. De naakten en figuurstukken van Hans Heeren (1926) staan het dichtst bij het werk van Tie Hof Heeren schildert steviger, bouwt met soms vette verflagen aan sub tiele kleurschakeringen binnen een heldere compositie. Vorm, kleur en licht domineren, terwijl Hof meer op sfeer en psychologie is gericht. Het beste werk van nestor Andries Minderhout (1920) dateert uit de jaren '70 en '80. 'L'Oiseau de Mont- martre' is daarvan een goed voor beeld. In heldere kleuren speelt Minderhout met elementen uit kunstgeschiedenis en actualiteit en combineert hij collage- en schil dertechnieken tot een nog steeds intrigerend beeld over leven en dood, tijdelijkheid en eeuwigheid. Tie Hof: Laatste sigaret nachtelijke uitzichten op chemi sche installaties of grote schepen. Antoine Mes schildert wat ieder een wél graag ziet: het 'weidse Zeeuwse landschap. Maar hij maakt er iets persoonlijks van door nog sterker dan in werkelijk heid te kiezen voor een strak geor dende compositie in horizontalen en verticalen. Fran^oise van Lynden (1922) speelt een thuiswedstrijd. Ze woont om de hoek en één van haar aquarel len toont de Schotse kamer van het museum. Levendig beschrij vend, maar erg vol is zo'n composi tie. 'De oude werf heeft meer ruimte, meer adem, terwijl Van Lynden in haar recente tekeningen verrassend speels voor de dag komt. Zij bouwt krachtige compo sities van tangen, die tot leven lij- ken te komen en in optocht op zoek gaan naar werk. Daar zitten de exposanten niet om verlegen. In kunst vallen werk en leven samen. Mooier kan het niet, toch? Tachtig Plus, Negen Zeeuwse beeldende kunstenaars van tachtig jaar en ouder: Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, Veere. T/m 12 juni, dagelijks 13.00 - 17.00 uur. Ik werd verrast door de vier expres sieve kleine beelden van vrouwen met kinderen van papier-maché en textiel die Corrie Blaas (1925) maakte. Hun gezichten en lijven zijn niet bepaald mooi. Ze hebben de uitstraling van Neanderthalers en zijn toch elegant en kwetsbaar. U komt hier ook de verstilde kera miek van Tessa Braat (1926) tegen. Dertien schalen en drie vazen, vol maakt van vorm en prachtig gegla zuurd in rijke, diep donkere tin ten. Hoewel ook Kees van der Vossen (1927) en Henk Kooger (1927) sterk naar een eigen beeldtaal zoeken. waarbij het samenspel van materi aal en vorm tot spannende resulta ten leidt. Van der Vossen toont twee stillevens die hij met het schildersmes opbouwt uit grote kleurvlekken. Ze bestaan op de grens van figuratie en abstractie. Zijn kleine puur abstracte goua ches behoren tot de hoogtepunten van deze expositie. Kooger had vo rig jaar om deze tijd een over zichtsexpositie in het museum. Hij laat behalve een sterk constructief opgevat naakt vooral haven- en in dustrielandschappen zien. Daarin transformeert hij losse streepjes en vlekjes over strakke vlakken tot Andries Minderhout: L'Oiseau de Montmartre Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. Burgh-Haamstede Bewaerschole, wo t/m zo 14-17 uur: Parterre/Dirtworks van Nina Boas en Mau- rie Meewisse installatie met performance (t/m 15/5); Burghse Schoole, di t/m zo 13-16 uur: Portretten van Miems van Citters (t/m 7/5); Atelier/beeldentuin Danielle Orelio, za 7/5 11-17 uur: beelden in keramiek en brons, schilderijen en sieraden. Tussen 12.00 en 16.00 uur geeft Betsy de Jonge uit Heinkenszand een demon stratie "raku stoken", een speciale tech niek, waarbij schitterende craquelé in het glazuur ontstaat. Cadzand Galerie de Ouverture,wo t/m zo 14-18 uur: werk rond het thema Het levend mo del (t/m 12/5); Domburg Marie Tak van Poortvliet museum, di t/m zo 13-17 uur: Long time no sea, werk van Ab van Hanegem (t/m 12/6); Geersdijk Hofstede Galerie Lijn 3, do t/m zo 11-17 uur en feestdagen: Naiëve Biënna le. Werk van negen kunstenaars (t/m 5/6); Goes Galerie van den Berge, contemporary art, do t/m za 12-17 uur (gesloten van 11-15 mei): werk van Stephanie Kratz en Paul Raguénès Graauw Galerie Terra Groda, za 15-18, zo 14-18 uur: kunstenaars hebben op ver zoek van stichting Palazzoli een aan kan ker gerelateerd kunstwerk gemaakt (26/6); Grijpskerke Galerie de Osseberg, do t/m za 14-17 uur: Lood en gemengd. Werk van Sia Braakman, Annette Hoogenboom, Jan van der Laan-De Vries, Carla van Laar en Leny van Nes (t/m 7/5); Groede Lutherse kerk, wo t/m zo 14-17 uur: schilderijen, tekeningen en installaties van Willem Behr (t/m 15/5); 's-Heerenhoek Jeugdhoeve, ma, di, do en vr 14-17 uur. Portretten, stillevens en landschap pen Emil Gutman. (t/m 31/5); Heinkenszand 't Kunstuus, wo, do, vr 13-18 uur vr ook 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur: vanaf 20 april Ineke van den Berg,schilde rijen en Bartha Breman, beelden (t/m 14/5); Hulst 's Landshuis, ma en wo t/m za 10-12.30 uur en 13-17 uur,zo14-16.30 uur: Jeanne Dobbelaar en Mare De Mal- sche schilderkunst (acryl- en olieverf op doek (22/5); Museum De Vier Ambachten, dagelijks geopend van 14-17 uur: Sluizen méér dan afvoerbuizen, foto's van sluizen en duikers in Oost-Zeeuws Vlaanderen. Kapelle Gemeentehuis, tijdens kantooruren: hoeden, schilderijen, tassen en keramiek van Hanny Mallekote en Kees van de We tering; Fruitteeltmuseum, ma t/m za 13-17 uur: Fruitig gequilt; Kerkwerve Boerderijgalerie Bellas Artes, do t/m za 12-17 uur: schilderijen Hans van Duyn en Piros B. Hegedüs (t/m 1 /5); Middelburg Zeeuws Museum, di t/m zo 11 -17 uur: Botanical Pleasure, hedendaagse kunst van Frank Bruggeman (t/m 25/9); 'Sits, Grein Bombazijn. 'Ons dagelijks brood. Schortenbont, schapenvacht en spijker- goed' (29/5); Oostburg Ledeltheater, expo Bram de Meijer (15/5): Renesse Galerie Uit de Kunst, 15/5 12-17 uur, wo 1 en 8 t/m 15/6 14-17 uur: werk van Nel Otzel (t/m 15/6); Vlissingen Maritiem MuZEEum, ma t/m vr 10-17 uur, za en zo 13-17 uur: Zeegat, The Mo- vies(Vlissings Licht) van Peter van Drue- nen (t/m 8/5) Pauline van Lynden, Donke- - re Palissaden, foto's van paalhoofden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77