61 binnenland Dodenherdenking met 'n extra (9 Voordelige VERRE REIZEN bij KRAS.NL! Duisenberg veroorzaakt rel Koraalrif lijdt onder abnormaal warme zee donderdag 5 mei 2011 Nog meer veiligheidsmaat regelen dan in voorgaande jaren en iedereen was er: Mei Li Vos, Geert Wilders en militair Marco Kroon. Dodenherdenking 2011. door Maaike Boersma Ze keek vooral naar de grond of voor zich uit, maar af en toe wierp ko ningin Beatrix onder weg naar de kranslegging bij het monument op de Dam ook een korte blik opzij, naar het publiek. Ongetwijfeld moet ze gedacht heb ben aan het incident van vorig jaar, toen de 'Damschreeuwer' de herdenking verstoorde en er zestig gewonden vielen. Niet voor niets was de 'buffer' tus sen de koninklijke stoet en het pu bliek vergroot van één meter naar vier meter. De veiligheidsmaatrege len waren strenger dan anders. Er waren extra veel EHBO'ers, meer agenten in burger tussen het pu bliek en veiliger hekken waarin voeten en benen niet bekneld kun nen raken. Amsterdam had er dit jaar alles aan gedaan om een her haling van vorig jaar te voorko men. Anders dan vorig jaar konden de duizenden aanwezigen nu om acht uur wél in absolute stilte de doden herdenken. Toeval of niet, de Damschreeuwer zat op het mo ment van de herdenking in de cel vanwege winkeldiefstal. Na het spelen van het Wilhelmus droeg de vijftienjarige Esmee Hen dricks haar zelf geschreven gedicht voor, waarmee ze de gedichten wedstrijd 'Dichter bij 4 mei' won die het National Comité 4 en 5 mei ieder jaar organiseert. Gerdi Verbeet, voorzitter van de Tweede Kamer, sprak over het be lang van herdenken. „Sommige wonden kan de tijd niet helen", zei ze. „Die wonden horen bij ons, dat is wat ons op 4 mei samen bindt. We zijn verbonden in het verdriet over de doden. Maar we zijn ook verbonden in de vrijheid om aan hen te mogen denken. En we zijn verbonden in de verant woordelijkheid die we samen voor die vrijheid dragen." Volgens Ver beet spreekt vrijheid niet vanzelf, net zomin als recht en democratie. Bij de herdenking was ook PW- leider Geert Wilders aanwezig. De laatste dagen veroorzaakte oud- PvdA-Kamerlid Mei Li Vos ophef over zijn aanwezigheid bij de do denherdenking. Omdat in het pro gramma van de PW het socialis me gelijkgesteld wordt aan het na- tionaal-socialisme, vond zij dat Wilders beter thuis kon blijven. Prominent aanwezig was ook hou der van de Willemsorde kapitein Marco Kroon, onlangs vrijgespro ken van drugsbezit. zie onze website:binnenland Nederlanders herdenken oor logsslachtoffers gezamenlijk Gretta Duisenberg heeft gister avond voor een rel gezorgd door in een Amsterdams restaurant te tele foneren tijdens de dodenherden king. Dat meldden verschillende websites. De weduwe van oud-bankdirecteur Wim Duisen berg werpt zich op als voorvecht ster van de Palestijnse zaak. Dui senberg zou tijdens de twee minu ten stilte hebben geroepen: 'Is het nu nog niet voorbij?' De overige be zoekers zouden haar hebben uitge floten. De politie heeft Duisenberg uiteindelijk het restaurant uitge voerd. 16 dgn CUBA Vertrek: van 21/5 t/m 29/10 incl. maaltijden entreegelden! rondreis Klassiek Cuba met o.a. Havana, de Vinales vallei, Trinidad, Camagiiey en Santiago de Cuba vele gegarandeerde vertrekdata! incl. vlucht, verblijf, vele rnaaltijden, NL-sprekende reisleiding, excursies en entreegelden Zie www.kras.nl/25099 i7 dgn COSTA RICA Vertrek: van 14/9 t/m 16/11 slechts 3 vertrekdata! rondreis Highlights of Costa Rica met o.a. San José, de Arenal vulkaan, Monteverde, Rincón de la Vieja, Manuel Antonio en Tortuguero incl. vlucht, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding, excursies en 3-daagse ecoexcursie Zie www.kras.nl/36312 14 dgn BRAZILIË Vertrekdatum: alléén op 9 juni nergens voordeliger, VOL VOL! rondreis Bruisend Brazilië met o.a. Sao Paulo, Rio de Janeiro, Curitiba, de watervallen Foz do Iguacu en Ouro Preto incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding, excursies en entree Corcovado Zie www.kras.nl/25976 14 dgn ECUADOR Vertrek: 6/7 t/m 15/10 laatste plaatsen op 16 juli! rondreis Fascinerend Ecuador met o.a. Otavalo, Papallacta, de Amazone, Bahos en Guayaquil verlenging Galapagos eilanden mogelijk! incl. vlucht, verblijf, diverse maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25270 23 dgn MEXICO garant vertrek 11/6, 13/8 15/10! rondreis Kleurrijk Mexico (met een vleugje Guatemala Belize) met o.a. het tempelcomplex Chichén Itza, Campeche, MexicoCity, Oaxaca, Palenque, Flores en Tulum incl. vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36315 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke o f reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds. WAGENINGEN - De Saba Bank, een van de grootste onderzeese atollen ter wereld, lijdt onder de opwar ming van de zee en de steeds va ker voorkomende abnormaal hoge temperaturen van het zeewater. De koraalriffen op de Saba Bank vertonen grote- dode plekken en de riffen zijn ook beduidend afge nomen in vergelijking met 1996. Dat blijkt uit onderzoek dat het wetenschappelijk instituut Imares van de Wageningen Universiteit heeft gedaan. Onderzoeker Erik Meesters heeft op tweehonderd plekken foto's en films van de koraalbanken ge maakt. Daarnaast dook hij een aan tal keren, waardoor hij ook met ei gen ogen kon zien dat de koraalrif fen aangetast zijn. Het goede nieuws: de Saba Bank vertoont in tegenstelling tot riffen dichter on der de kust bijna geen ziektes. Zie www.kras.nl/25296 Vertrek: van 6/8 t/m 29/10 div. gegarandeerde vertrekdata! rondreis Mystiek Peru met o.a. de Peruaanse hoofdstad Lima, het havenplaatsje Pisco, Nazca, Arquipa, het wereldwonder Machu Piccu en Cuzco incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies De gemeente Amsterdam trof woensdagavond tijdens de Nationale dodenherdenking op de Dam extra veiligheidsmaatregelen. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6