Als schrikschuld en spijt samenvloeien Trio brengt concertlezing Baltische Zielen uit 17 Popaanzee in 't Beest donderdag 5 mei 2011 -iS&jf iiiiiiiiiiiiinn nUHBi Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in bet Zeeuwse podiumaanbod. Willem Niissen Afgelopen weekend dus- naar Gent geweest, voor Bruid in de morgen. Dat was om te begin nen weer eens een les in nederig heid. Ik had vooraf drie recensies grondig gelezen, niet één maar minstens twee keer, en er zorgvul dig uit geciteerd. Dan vorm je je dus echt wel een beeld van de voorstelling. Eenmaal in de zaal en opgenomen in de loop van het ver haal, is er helemaal NIETS wat ik uit die drie recensies nog herken. En over de dingen die mij dan ont roeren, heb ik in geen enkele recen sie ook maar een létter gelezen. Wat heeft een recensie dan voor zin? En wat gaat nummer vier, de mijne, dan eventueel vertellen dat later voor iemand anders nog wél te herkennen is, en dat van waar de zal blijken te zijn? Zoals ik al zei: een les in nederigheid. Wat alvast wel klopt, is dat er se rieus is geknipt in de tekst. Kan dat, mag dat? Aan het einde van het oorspronkelijke stuk staan 'No ta's voor de regisseur'. De eerste zin daarvan is nogal frappant: 'Daar dit geen realistisch stuk is, ze ker geen realistisch decor'. Niet rea listisch? Terwijl de dialogen nauw gezet realistisch zijn, in woordkeus en opbouw. Zo zouden mensen met elkaar kunnen praten. Ook vandaag de dag nog. De belangrijk ste thema's zijn incest en zelf moord, met daarbij misschien ook nog 'maatschappelijke misluk king'. Zeker toen, in het Roomse België in wederopbouw, geen voor de hand liggende thema's. Maar Claus was niet bang, en gezien het 'succes' was het publiek er ook rijp voor. Dus: hoezo niet realistisch?? In de geest (of de mode) van die tijd is er maar één alternatief denk De tweelingzussen Anna (I) en Lotte in jonge en oudere versie. baar: absurdistisch. Van de topstuk ken in dit genre stamt De Meiden van Jean Genet (1947), De kale zan geres van Eugène Ionesco 1950, Wachten op Godot van Samuel Beckett (1955). En deze Bruid in de morgen komt tot stand in 1953. Dat zou dus heel goed kunnen. Geen van de drie recensies spreekt over een absurdistische interpreta tie, maar ik ben er zo goed als ze ker van. En ik beleef de manipula ties met de tekst (het inkorten, het omgooien) als een element daar van. Een sterk element zelfs. Maar de mooiste absurdistische accen ten zitten in de beelden. Zelfs al kon je het ten slotte wel vermoe den, het moment waarop nicht Hilda vanonder een wit laken (het spook waart al rond lang voor ze er lijfelijk is) tevoorschijn wordt ge rukt, blijft verbluffend. Even sym bolisch als humoristisch. Net als dat andere 'oerbeeld' een tijdje la ter, als de drie vrouwen schoot op schoot op schoot eigenlijk één beeld worden van een vrouwelijk weten en vrezen en hopen. Ik werd er diep door getroffen. En méér nog door het slotbeeld (de zelfmoord), een roerloos en einde loos moment waarin schrik, schuld en spijt samenvloeien tot een diep verdriet. Een verdriet dat vér - héél ver - uitstijgt boven alles wat een lastige puber, een verbit terde moeder en een wanhopig gei le nicht in een mens kunnen los maken. Het is de vraag of het ab surdistisch theater eigenlijk wel zo diep wilde gaan als naar waar deze vertolking reikt (en ik heb zelfs het gevoel dat het een beetje 'per ongeluk' gebeurt). Toen, in de ja ren vijftig, misschien niet. Maar je kunt er dus kennelijk wel bij uitko men. Als je als acteurscollectief maar integer zoekt en speelt. Ik denk dat Claus deze vertolking heel graag gezien zou hebben. Vrijdag (en zaterdag) speelt Las Ma- las in Brogum (Zierikzee) het in middels klassieke verhaal De Twee ling, naar de gelijknamige roman (en film). Hier overheerst niet de machteloosheid zoals bij Claus. foto Nicole van Dijke Maar er is bij de twee zussen die el kaar na vele jaren terugvinden wel héél veel nodig om 'op te staan uit de dood'. In ieder van hen is 'de zus' gestorven, door de tragische loop der dingen. En door een won derlijk toeval kunnen zij er voor kiezen om die zus uit die dood te laten herrijzen. En zo ook zichzelf te 'herscheppen'. Ik ben benieuwd of we alle details van die worste ling zullen kunnen meebeleven en of dat dan ook tot zo'n 'roerloos moment' zal leiden. De Tweeling: vrij. 6 en zo. 7 mei Brogum Zierikzeevrij. 13 en za. 14 mei Vestzak'99 Vlissingen; alle voorstellingen 20.30 uur. Ursula Schoch, Jan Brokken en Mar cel Worms T an Brokken zocht ruim tien I jaar lang in Estland, Letland en Litouwen naar levensgeschiede nissen. Baltische Zielen is de titel van het boek met tientallen verha len die de auteur tussen 1999 en 2010 in die landen optekende. Op uitnodiging van de Stichtingen Prometheus en Open Haard Con certen brengt Jan Brokken samen met Marcel Worms (piano) en Ur sula Schoch (viool) dinsdagavond 10 mei in Porgy en Bess in Terneu- zen een concertlezing gewijd aan Baltische Zielen. De auteur leest passages voor uit het betreffende boek. Worms en Schoch brengen werken ten geho re van Arvo Part,Heino Eller, Ester Magi (Estland), Peteris Vasks (Let land) en Jurgis Gaizoukas (Litou wen.). Zowel muziek als tekst ge ven een indringend beeld van de geschiedenis,de cultuur en de men taliteit van de Baltische landen. Brokken schetst in zijn boek een onthutsend beeld van de twintig ste eeuw met al zijn illusies, desil lusies, doctrinaire twisten en waanzinnige moordlust. Beroemd heden en gewone stervelingen wis selen elkaar af in Baltische Zielen. Marcus Rothkowitz uit Daugavils, de latere schilder Mark Rotjko en Ilja Sundelevitsj, die Talinn moest verlaten en twintig jaar later naar Estland terugkeerde. De beeldhou wer Jacob Lipchitz uit Litouwen. En Loreta Asanaviciuté, die in 1991 door een Russische tank werd overreden. In Estland reconstrueert Brokken de lange weg naar de vrijheid die de componist Arvo Part aflegde. In Riga realiseert hij zich welke tita nenstrijd de violist Gidon Kremer met zijn vader leverde, die gebukt ging onder de dood van vijfender tig familieleden in de concentratie kampen. Reizend door het heden, door jonge, trotse, onafhankelijke landen, ziet Brokken schimmen uit het verleden opdoemen. Hij laat zien hoe afschuwelijk maar ook hoe bijzonder mensen kun nen zijn. In geen van zijn boeken komt zoveel geweld voor als in Baltische Zielen, in geen van zijn boeken komt de lezer zoveel teder heid en lotsverbondenheid tegen. Dinsdag 10 mei, Porgy en Bess, Temeuzen, 20.00 uur. Podium 't Beest in Goes gaat morgenavond met het Popaan zee programma de psychedelische kant op.De groep Monkey3 uit Zwitserland maakt zijn opwach ting. De band maakte vorig jaar veel indruk op Roadburn. Ook de Walcherse formatie Capi tal Sentimental liet zich daar van de goede kant horen. Dit vijftal is inmiddels een viertal geworden. Welke draai dat geeft aan het veel zijdig geluid van deze band zal ook te horen zijn tijdens deze Pop- aanzeeavond. Morgenavond, Podium 't Beest, Goed, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69