binnenland 15 3,3 meter omhoog' Nieuw offensief voor Historisch Museum, nu in Paleis Soestdijk Dit voorjaar is uitzonderlijk droog PvdA zoekt steun voor vrije 5 mei Politie onderschept 3 ton drugs op A27 Vier ton tegen nucleair terrorisme Vismarkt in Veere PW mag in Limburg mee gaan besturen Deel van duingebied weer toegankelijk Noorse fjorden Amsterdam- Amsterdam Westelijke Middellandse Zee 755,- Wereldcruise naar Hawaii en Frans Polynesië donderdag 5 mei 2011 Toch waarschuwt aardwetenschapper Aline te Linde dat Nederland zijn ri vierdijken door de klimaatverandering deze eeuw meer moet verhogen dan het tot dusver van plan is. foto Vincent Jannink/ANP Te Linde heeft het overstromingsri- sico voor het hele stroomgebied van de Rijn in ogenschouw geno men. Het overstromingsrisico is de kans op overstroming vermenig vuldigd met de gevolgen daarvan. Volgens haar neemt het overstro mingsrisico in 2030 toe met 54 tot 230 procent. Voor driekwart komt dat door kli maatverandering met veel meer re gen en vaker piekafvoeren als ge volg van smeltende sneeuw in de Alpen. Voor een kwart is de fikse toename van het risico het gevolg van sociaal-economische verande ringen en toenemende welvaart, waardoor er steeds meer gebouwd wordt langs de rivieren. De Duitse deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen, tegen de grens met Nederland, heeft te maken met het grootste overstromingsrisi co, zegt Te Linde. DE BILT - Het tekort aan neerslag is op dit moment uitzonderlijk, meldt het KNMI. Het tekort was be gin mei net zo groot als normaal in juli of augustus. Meer dan de helft van Nederland had gisteren een te kort van minstens 80 millimeter. Normaal is dat tussen de o en 40 millimeter. Het recordjaar tot dus ver was 1976, toen de droogte in mei vergelijkbaar was met nu maar de hele zomer doorzette. O zie onze websiterbinnenland Aanhoudende droogte zet duingebieden in lichterlaaie SOESTDIJK - Het Nationaal Histo risch Museum heeft zijn oog laten vallen op Paleis Soestdijk als loca tie. In een gecoördineerde actie met vijftien hoogleraren probeert de directie politiek en sponsors als nog te winnen voor een gebouw voor het museum. Vorig jaar zette het kabinet een streep door de plannen voor de bouw van het NHM naast het Openluchtmuseum in Arnhem. Het museum bestaat nu alleen als virtueel museum, zonder eigen ge bouw. Het NHM organiseert wel reizen de exposities. Erik Schilp, alge meen directeur van het NHM, zegt dat het museum graag zijn in trek in Paleis Soestdijk wil nemen. Het liefst volgend jaar al. De hoogleraren pleiten in een open brief in De Volkskrant voor een museumgebouw. Ze stellen dat twee vliegen in een klap gesla gen worden door Soestdijk om te bouwen tot museum. Zij zijn bang dat het museum als gevolg van de huidige bezuinigingen kan verdwij nen. Het paleis staat leeg sinds het over lijden van prins Bernhard, eind 2004. De Rijksgebouwendienst zoekt al jaren een nieuwe bestem ming. Die moet op 1 januari 2012 gevonden zijn. Er vinden sinds 2006 rondleidin gen in het paleis plaats en Soest dijk trekt een half miljoen bezoe kers per jaar. De renovatie van het gebouw zou echter meer dan 100 miljoen euro kosten. Vorig jaar, nadat Arnhem als vesti- gingsplek geschrapt was, zei staats secretaris Halbe Zijlstra dat Soest dijk geen optie is en dat hij niet één euro beschikbaar heeft voor een pand voor het NHM. Als priva- DEN HAAG De PvdA wil bij werkgevers en vak beweging het draagvlak peilen om van 5 mei een jaarlijkse nationale feestdag te maken met een vrije dag voor iedereen. De PvdA en SP maken zich hiervoor al langer sterk en vorig jaar was er zelfs een meerderheid in de Tweede Kamer voor. Maar het stuitte toen op ver zet bij de werkgevers. NIEUWENDIJK De politie heeft dinsdag op de A27 ruim 3000 kilogram softdrugs met een straatwaarde van ruim 10 mil joen euro onderschept. In een vrachtwagencontainer bleken bij een controle verdovende middelen verstopt te zitten. De 33-jarige chauffeur uit Maassluis is aange houden. Politie en justitie sluiten nog meer arrestaties niet uit. AMSTERDAM Nederland draagt 400.000 euro bij aan een programma van de Vere nigde Staten ter bestrijding van nu cleair terrorisme. Het geld gaat naar een project in Kazachstan, waar de National Nuclear Security Administration probeert met ande re landen te voorkomen dat terro risten nucleair en radiologisch ma teriaal kunnen gebruiken. A.s. zaterdag is er weer 10.00 - 16.00 uur bij de stadshaven. Klein, maar héél gezellig! MAASTRICHT PW, CDA en WD hebben een principeakkoord bereikt voor een coalitie in het Limburgse parle ment. Dat maakte PW-fractielei- der Laurence Stassen gisteren be kend. Het is voor het eerst dat de PW in Nederland bestuursverant- woordelijkheid krijgt Het CDA moet het principeakkoord nog goedkeuren. SCHOORL Delen van het door brand getrof fen Schoorlse duingebied zijn sinds gisteravond weer toeganke lijk voor publiek. De bluswerk zaamheden gaan intussen onver minderd door. Aan de noord- en zuidkant van het duingebied zijn nu weer delen geopend omdat de brand voldoende onder controle is, aldus de gemeente Bergen. te partijen het nieuwe pand willen betalen, heeft hij daar geen proble men mee. De Nijmeegse hoogleraar politieke geschiedenis Remieg Aerts zegt dat de open brief ook aan de poli tiek is gericht. Die zou toch moe ten investeren in een gebouw. Zijl stra zei eerder dat als er ooit rijks- geld komt, dat alleen voor een loca tie in Arnhem zal zijn. Soestdijk werd eerder genoemd als NHM-locatie, maar viel af omdat het te duur zou zijn en ongeschikt. Aerts zegt dat de kaarten nu an ders liggen. De directie van het NHM zegt kansen te zien om pri vate financiers te interesseren voor een historisch museum in paleis Soestdijk. Voor haar plannen in Arnhem had de directie ook goede hoop geld uit de markt aan te trek ken, maar ze slaagde daar uiteinde lijk niet in. olcTr (—RUIS EV AKANT I E S Amsterdam, Oslo, Stavanger, Flam, Bergen, Southampton, Amsterdam MSC Opera**** Vertrek: 5, 13, 21 en 29 juni Duur: 9 dagen Binnenhutten van JtvSSUT- voor 875,- Buitenhutten van €jWH"97" voor 1.175,- Suite met balkon van €_2^Ö97- voor 1.575,- Barcelona, Livorno (Florence/Pisa), Civitavecchia (Rome), Napels, Palma de Mallorca, Barcelona Norwegian Epic"*** Vertrek: elke zondag van 22 mei t/m 16 oktober Duur: 8 dagen lnclusiefretourvluchtmettransavia.com V3. San Diego, Honolulu, Hilo, Lahaina, Fanning Island, Cóok Islands, Raiatea, Bora Bora, Moorea, Papeete, Nuku Hiva, San Diego. HAL - ms Westerdam***** Vertrek: alleen 28 september Duur: 32 dagen Inclusief vluchten met KLM Delta Airlines, O O A O 1 hotelovernachting in San Diego va. t Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5