voor het slapen gaan Vluchteling zit te vaak op eilandje zeeland 119 Folklorefestival Sas van Cent keert na jaar terug z Telfort mobiel T|„, Nu 150 minuten WÊL^l plus internet op BBBflBJ je mobiel 3 Burgemeester zit model en kiest zelf mooiste uit donderdag 5 mei 2011 maar dat geldt ook voor mensen uit de regio die doelbewust het fes tival bezoeken, en voor de selecte groep die-hards. Van Loon: „Die ko men dan uit Luik of zo, en staan om 7 uur op de stoep. Die zijn dus halverwege de nacht in hun auto gestapt." Het festival is gratis te bezoeken dankzij steun van sponsoren en, meer nog, het gemeentebestuur. Burgemeester Leopold Lippens is fervent stripliefhebber, en zeker in België scheelt zoiets een slok op een borrel. „Had-ie van postzegels gehouden, dan hadden wij het met een stuk minder moeten doen", beseft ook Van Loon. Het evenement krijgt dit jaar be zoek van meer dan dertig stripteke naars uit verschillende landen, waaronder Duitsland en Italië. De Belgen zijn in de meerderheid, met onder meer Luc Morjeau (Sus- ke en Wiske), Hec Leemans (FC De Kampioenen), Bruno di Sano (Rode Oortjes) en de lokale tekenaar D'Auwe. Uit Nederland komen onder anderen Dick Heijns, Erik Heuvel, Daan lippens en ook Danker Jan Oreel, die de ge schiedenis van Zeeland in een stripboek vervatte. De tekenaars signeren bijna de he le dag. Met een beetje geluk (dat ligt ook aan de drukte), maken ze er op verzoek een tekening bij voor de eigenaar van het boek. Ver der geven uitgeverijen informatie en is er een markt met tweede hands stripboeken. Speciale aandacht is er voor de jeugd. „Het is voor ons erg belangrijk die te berei ken", zegt Van Loon. „De ontle- zing slaat ook toe waar het om stripboeken gaat." De aandacht verschuift naar computerspellen, merkt hij. „Kinderen lezen strip boeken vaak vanwege de avontu ren. Maar die maken ze nu, nóg echter mee in een computerspel." De jongste gasten, worden zondag dan ook extra in de watten gelegd. Die kunnen spelletjes spelen, mee doen aan een prijsvraag en kijken naar optredens van wat ze in Vlaanderen een 'ballonplooier' noemen. „Voor mij hebben ze ook zo'n mooie naam", grinnikt Van Loon. „Ik ben degene die de indeling re gelt, dus hebben ze mij officieel als plaatsmeester aangeduid." Van Loons medebestuursleden vormen een Vlaams/Zeeuws- Vlaamse mix. Voorzitter is Albert de Waegenaere, Belg van geboorte maar woonachtig in Sluis. En Bres- siaander André Obrie is penning meester. De bestuursleden delen de passie voor stripboeken. Ook Van Loon kan er bevlogen over vertellen. De echte liefde blijkt aan het einde van het gesprek, wanneer Van Loon z'n indrukwekkende collec tie laat zien. „Ik pak er nog altijd dagelijks eentje, hoor. Eerst een stripboek lezen, dan pas slapen." Het Stripfestival Knokke-Heist vindt zondag 8 mei plaats in het Casino aan de Zeedijk. Het evenement duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. Meer informatie op is te vinden op www.stripfestivalknokkeheist.be. Artan Kulludra en Christian Zoeteweij (rechts) hopen dat het zaalvoetbal toernooi de sociale contacten van vluchtelingen bevordert, foto Peter Nicolai door Raymond de Frel De meeste vluchtelingen in Zeeuws-Vlaanderen bou wen maar moeizaam con tacten op. Zeker in een dorp, waar je als vluchteling nog veel eerder dan in een stad een vreemde eend in de bijt bent. Vluchtelingenwerk Terneuzen en reïntegratiebedrijf Piblw constate ren dat vluchtelingen in Zeeuws- Vlaanderen te vaak op 'een eiland je' raken. Het blijkt verdraaid lastig om contact te maken met omwo nenden. Niet alleen voor de vluch teling zelf maar ook voor buurtbe woners. Stagiair Christian Zoeteweij van Vluchtelingenwerk Terneuzen en Artan Kulludra van Piblw hopen daar zaterdag een beetje verande ring in te brengen met een zaal voetbaltoernooi voor vluchtelin gen, die in de gemeenten Terneu zen en Hulst wonen. „Vrouwen zoeken elkaar meestal sneller op dan mannen. Daar spelen ook de kinderen een rol bij. De mannen blijven vaak op zichzelf. Sport ver broedert, dus proberen we hen op deze manier met elkaar in contact te brengen", vertelt Zoeteweij (26), die maatschappelijk werk en dienst verlening studeert in Vlissingen. En dat niet alleen. Zoeteweij en Kulludra hopen ook dat de omwo nenden van de vluchtelingen zater dag van 13.00 tot 15.00 uur een kijkje nemen in de sporthal van het ROC aan de mr. F.J.Haarman- weg in Terneuzen. „Veel vluchtelingen hopen dat het Centraal Orgaan voor Asielzoekers hen in de Randstad plaatst, omdat het maken van contacten daar makkelijker gaat. Door dit toer nooi kunnen mensen hun buurt bewoner eens in een andere set ting spreken dan thuis, waar de schutting vaak een barrière op werpt." Het toernooi moet een aanzet zijn om de integratie wat te versoepe len. „Door onder meer de Partij voor de Vrijheid is er een andere wind gaan waaien in Nederland, waardoor het aantal vooroordelen over vluchtelingen is toegeno men", vindt Kulludra. „Wij probe ren met dit toernooi meer begrip te creëren voor achtergronden van vluchtelingen. Nu is het nog vaak zo dat de buren van een leegstaan de woning reageren met 'wat ik nu toch naast mij krijg!'. Terwijl de vluchtelingen vrijwel altijd van goede wil zijn." Stripfestival Knokke-Heist door Harmen van der Werf SAS VAN GENT - Het Internationale Folklore Festival in Sas van Gent komt deze zomer terug, na een on derbreking van een jaar. De organi satie besloot in 2010 het dansfeest te schrappen bij gebrek aan spon sorgeld. De economie is aangetrok ken. Het is nu wel gelukt genoeg sponsors te vinden. Voorzitter Jacques Sol is maar wat blij dat het Internationale Folklore Festival dit jaar van 20 tot en met 24 juli de 36ste editie kan houden. „Het was doodzonde dat we vorig jaar vanwege zoiets banaals als een economische crisis verstek moes ten laten gaan", stelt Sol, „maar in 2009 hadden we al reserves moe ten aanspreken." Het festival speelt zich af op oud, vertrouwd terrein, het Keizer Ka- relplein in Sas yan Gent. Duizend stoelen komen daar. Die zijn, ver telt Sol, bij alle optredens bezet. Vijf groepen zijn tot nu toe vastge legd, allemaal van buiten Europa. Sol wil nog niet zeggen waarvan daan. De groepen treden ook op tijdens de Culturele Dag in Terneu zen (23 juli), in Hulst en een Dolle Woensdag in Breskens. De dansers verblijven bij zo'n honderd gastge zinnen die minimaal twee men sen onderdak bieden. t EG t.è c Werkt in je voordeel telfort.nl Telfort winkels CADZAND-BAD - Burgemeester )aap Sala opent zondag 15 mei vanaf 17.00 uur de nieuwe expositie in galerie De Ouverture aan Boule vard de Wielingen in Cad- zand-Bad door een schilderij van zichzelf uit te kiezen. Morgen zit Sala model voor drie kunstenaars: Mieke van Zundert, Wil de Velde en Ouverture-eigenaar Willem Behr. Het mooiste werk neemt Sala een dikke week later mee naar huis. De expositie zelf toont portretten van, naast genoemde kunstenaars: Helene Draaijers, Els Heuts, Timo Almgren en Ivo Winnubst, en ver der andersoortig werk van diverse kunstenaars. De expositie is te zien tot 16 juni. Robbedoes en Guust Flater. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55