Zeeland PZC Klare taal op stadhuis van Terneuzen Nieuw initiatief feesten Westdorpe Sportweek voor jongeren in Oostburg trekt nul deelnemers ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 17 22 en 23 TAALGEBRUIK Tweehonderd ambtenaren volgen training 'helder taalgebruik' Kassen bij Westdorpe in een handomdraai 'gekrijt' Donderdag 5 mei 2011 Jan van Loon leest nog dagelijks een strip voor het slapengaan Gids leidt fietser langs routes met verhaal over de bevrijding Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman terneuzen - Ruim tweehonderd ambtenaren van de gemeente Ter- neuzen gaan even terug naar school. Ze volgen de komende maanden een cursus 'helder taalge bruik'. Daaraan schort het nogal eens in brieven, e-mails, documen ten, formulieren die het stadhuis verlaten én teksten op de gemeen telijke website. Wethouder Pim Broekhuysen (communicatie): „Het is zeker niet de bedoeling alles in Jip en Janne- ke-taal te gaan schrijven of nu in eens lekker populair te gaan doen. Het gaat er gewoon om dat wij hel der communiceren met de bevol king. Je ontkomt vaak niet aan vak jargon en wettèlijke formulerin- gea De boodschap voor de ambte naren is: leg dingen duidelijk, be grijpelijk uit. Vaak kan het alle maal veel eenvoudiger." Volgens adviseur communicatie Daniël Rouw zal dat niet altijd luk ken. „We kunnen nu eenmaal niet zeggen: 'U mag uw huis bouwen, gefeliciteerd en succes.' ]e moet dan toch uitleggen wat een vergun ning inhoudt en wat de spelregels zijn. Maar het kan allemaal wel duidelijker en eenvoudiger. We moeten voorkomen dat mensen een brief bij wijze van spreken drie keer moeten lezen en hem dan nog niet snappen." Het gebruik van heldere taal past in de (tot nu toe geslaagde) pogin gen van de gemeente klantgerich ter te werken en de dienstverle ning danig te verbeteren. Rouw: „We hebben de nieuwe publieks- balies ingevoerd, werken sinds kort met een centraal advies- en servicecentrum, hebben de digita le dienstverlening verbeterd en daarbij hoort zeker ook de schrifte lijke communicatie." Uit de kleine zeshonderd ambtena ren zijn er tweehonderd geselec teerd. Het zijn voornamelijk amb tenaren, die regelmatig teksten voor brieven, voorstellen, bekend makingen en brochures vervaardi gen. Ze krijgen trainingen 'klantge richt schrijven', waarin hen wordt aangeleerd kritisch te kijken naar het gebruik van juridische termen en vaktaal, geen afkortingen te ge bruiken en waar nodig extra uitleg te geven. Op de website van de ge meente kunnen inwoners vanaf vandaag hun mening geven over het taalgebruik van ambtenaren en bestuurders. En over een jaar wordt onderzocht of de trainingen vruchten hebben afgeworpen. WESTDORPE - Ton Prince scheert in zijn helikopter op zo'n an derhalve meter hoogte over het glazen dak van paprikakweke rij De Westerschelde bij Westdorpe. Hij drukt geroutineerd een knopje aan zijn stuurhandel in en een witte vloeistof ver spreidt zich over het kassencomplex. Prince van Prince Helikopters in Zierikzee is woensdagochtend al rond zeven uur begonnen. Het is bijna windstil. Tegen half tien is hij praktisch klaar. Hij heeft er dan veertig vluchten op zitten om acht hectare glas te 'krijten' met Reduheat, voor 'meer groeilicht en minder warmte'. Als dit handmatig had moeten gebeuren, waren er twee of drie man een paar dagen mee bezig geweest, schat Piet Ree dijk, één van de eigenaren van de kwekerij. „En je hebt met strenge arbo-regels te maken", weet Prince. „Dit is veel veili ger." De witte krijtlaag filtert het zonlicht, waardoor de papri ka's niet kunnen verbranden. Ze brengen dan meer op. In sep tember komt Prince weer terug. Met een oplosmiddel wordt het glas dan 'brandschoon' gemaakt. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel westdorpe - De Graaf lansfeesten in Westdorpe zijn ter ziele, maar toch viert het dorp zaterdag 4 en 5 juni feest. Voetbalvereniging RIA en muziekvereniging Eikels Wor den Bomen hebben het initiatief genomen om onder de noemer Dijkfeesten een aantal onderdelen toch door te laten gaan. De Stichting Graaf lansfeesten zag er na een boete van 1200 euro van de Voedsel- en Warenautoriteit vanwege overtredingen (drank en roken) in de feesttent geen heil meer in om nog door te gaan. RIA en Eikels Worden Bomen za gen door dat besluit inkomsten verloren gaan. „Wij verdienen na melijk een centje bij met de rom melmarkt", zegt Ilse van Langevel- de van de muziekvereniging. De twee verenigingen staken daarom de koppen bij elkaar om een aan tal onderdelen van de Graaf Jans feesten voort te zetten. „Maar het is geen doorstart. Wij opereren on der de naam Dijkfeesten", aldus Van Langevelde. Op zaterdag is er van 8.00 tot 13.00 uur rommel markt op de Graaf Jansdijk en in de Molenstraat. Een dag later is er van 11.00 tot 18.00 uur een kunst markt. Tijdens de kunstmarkt zijn er ook muziekoptredens en een show van balletschool Petrella Lion. Het definitieve programma wordt binnenkort gepresenteerd. oostburg - De eerste editie van een 'vakantiesportweek' voor jon geren in Oostburg is uitgelopen op een flop. Tijdens de eerste dagen kwam er niemand opdagen. De or ganisatie, Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de rest van het programma daarom af- De sportweek, waarbij jongeren van 12 tot 23 jaar in de meivakan tie elke dag welkom waren bij jon gerencentrum Time Out, was één van de eerste activiteiten van de drie nieuwe combinatiefunctiona rissen van Stichting Welzijn, die per 1 april werden benoemd. „Jammer," vindt programmacoör dinator Auke van Hinte. „We heb ben er veel tijd en energie ingesto ken en verschillende draaiboeken gemaakt. Maar we geven niet op. Binnenkort starten we met allerlei andere dingen op sportgebied in de verschillende kernen van de ge meente Sluis, ook de kleinste."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53