Niet gevlucht, maar wel in veilige burcht 201 zeeland Veere plaatst ruim honderd ondergrondse restafvalcontainers HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Vlugt Burgh Protest tegen komst nog meer arbeidsmigranten donderdag 5 mei 2011 Auke van der Vlugt koppelde zijn Friese achternaam aan het eerste deel van de naam Burghsluis. De plaats waar hij en zijn vrouw Addie 35 jaar geleden een vakantiehuis kochten, dat nu hun permanente verblijfplaats en veilige burcht is. door Marijke Vael Met zijn vriendelijke zandloperluiken en bloeiende hagen oogt het zeker niet als een vesting. Toch ervaren Addie en Auke van der Vlugt het kleine, Zeeuwse arbeidershuis onder aan de havendijk in Burghsluis als een veilige burcht. Auke: „Toen ik de huisnaam 'Vlugt burgh' al op de gevel had geschroefd bedachten we dat er eigenlijk een t achter burgh moest staan omdat we ons hier zo verschrikkelijk op ons ge mak voelen." Want hoewel de 73-jarige Fries en zijn Rotterdamse echtgenote niet naar Burghsluis zijn gevlucht, is het wel hun veili ge plek. Het stel woonde lange tijd in Ad- die's geboortestad Rotterdam, waar Auke veertig jaar bij de poli tie werkte. Niet dat dit zijn favorie te beroepskeuze was. „Ik wilde ei genlijk boer worden, net als mijn vader. Ik houd van het weidse pol derlandschap. Ik vind akkers nog mooier dan natuurgebied." Maar overname van de ouderlijke hoeve op de grens van Friesland en Groningen zat er niet in voor de man, die werd geboren in een gezin met twaalf kinderen. Net zo min als een rustige politiebaan in een plattelandsgebied. Want zijn Rotterdamse bruid, Addie van Wil ligen, was met 'geen stok' uit haar stad te krijgen. Daarom koesterde Auke de perio des die ze doorbrachten in Yerse- ke, waar Addie's ouders inmiddels woonden. „Ik ging vaak vissen met mijn schoonvader, Bart van Willigen. Hij nam me onder ande ren mee naar 't Stelletje bij Zierik- zee." De kennismaking met Schou wen-Duiveland beviel zo goed dat het stel hier zomervakanties be gon door te brengen in gehuurde recreatiewoningen. Vanwege het viswater voor de deur werd Burghsluis hun vaste stek. Zo maakten zij kennis met de oude dame die in het huis naast hun vakantieverblijf woonde. „Me- HOEDEKENSKERKE - Het overgrote deel van de inwoners van Hoede- kenskerke wil niet dat er meer ar beidsmigranten komen in voorma lig hotel Westerschelde. Die con clusie trekt de dorpsraad, nadat ze 285 handtekeningen heeft ingeza meld tegen het plan. Op dit moment zitten er ongeveer twintig arbeidsmigranten in het voormalige hotel. Als het aan de gemeente ligt kunnen dat er veer tig worden. Mensen in de nabije omgeving vrezen dat hun huis in waarde daalt, maar er is ook angst voor geluidsoverlast. De dorpsraad wil de handtekeningen aanbieden aan de gemeenteraad. vrouw Krijger was zo schoon dat ze zelfs de brievenbus poetste en het grind in het klompenkot aan harkte." In het arbeidershuisje uit 1925, waarin de weduwe woonde, bleef de tijd stil staan. „Omaatje kookte op een petroleumstel en deed de was in een zinken teil die ze leeg gooide in een bak waarvan de af voer uitkwam in een sloot achter het huis. Het toilet was in een hok je buiten en kwam uit op een em mer die leeg gegooid moest wor den." Toch waren Addie en Auke van der Vlugt gelijk geïnteresseerd toen hun buurvrouw vertelde dat ze haar huis eigenlijk wilde verko pen. „Maar het liefste op zo'n ma nier dat ze er toch in zou kunnen blijven wonen. En er mocht in die periode niets aan het pand wor den veranderd." De buren kwamen tot overeen stemming en zo bleef alles nog zes jaar zoals het was. Auke en Addie huurden in de zomer de vakantie woning naast 'hun eigen huis' en gingen regelmatig op visite bij de buurvrouw die daarin woonde. Auke: „Als ik over de dijk liep dacht ik 'Daar staat ons huis."' Toen zij bijna 90 jaar was en haar huisgenoot om kwam bij een ver keersongeluk verhuisde mevrouw Krijger naar zorgcentrum Duin oord in Burgh-Haamstede. „We zijn daarna al snel begonnen met renovatie van het huis. Mijn han den jeukten," lacht Auke v^n der Vlugt, die in die periode ging fo renzen naar zijn werk in Rotter dam. Het stel vestigde zich met zijn drie kinderen permanent in de woning onder aan de haven- dijk, maar zette hun huis in Rotter dam nooit te koop. Addie: „Ik vind het hier heerlijk, maar ik blijf een stadsmens. Daar om gaan we af en toe een week end naar Rotterdam. Precies omge keerd als vroeger dus." Attie en Auke van der Vlugt voor hun 'Vlugt burgh', het arbeidershuisje in Burghsluis waarvoor zij Rotterdam inruilden. foto Dirk-Jan Cjeltema door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Veere is begonnen met de plaatsing van ondergrondse containers voor de inzameling van restafval. In 2013 moeten er bin nen de gemeente in totaal 108 con tainers ingegraven zijn. Dat betekent ook dat de gemeente dan stopt met gescheiden inzame ling van het GFT (groente, fruit en tuinafval) bij die ondergrondse containers. Gebleken is dat de rela tief hoge kosten niet opwegen te gen de geringe hoeveelheid GFT die wordt opgehaald. De ondergrondse containers wor den geplaatst bij de wozoco's in Aagtekerke, Domburg, Koudeker- ke, Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande en bij bejaardenwonin gen in zeven dorpen. Daarnaast ko men ze in parken met zomerhui zen zoals bijvoorbeeld Breezand 1 en 2 in Vrouwenpolder en Duin park en Kustlicht in Zoutelande. Ook bij appartementencomplexen en bij vakantiewoningen worden containers ingegraven. Met die ondergrondse containers wil de gemeente de verrommeling tegengaan en de kwaliteit van de inzameling verbeteren. Daarnaast wil Veere een efficiencyslag ma ken op het gebied van afvalinzame-' ling. De containers hebben per stuk een inhoud van vijf kuub. De afvalcontainers zijn voorzien van een elektronische toegang. Dat houdt in dat de gebruiker een pas je nodig heeft om zijn afval kwijt te kunnen. Elke woning die straks aangewezen is op een container, krijgt een pasje in de vorm van een sleutelhanger. Een tweede pas je kan overigens bij de gemeente gekocht worden voor 20 euro. Maandag worden de eerste contai ners in de gemeente in gebruik ge nomen. Het gaat er om zes aan de Joossesweg in Westkapelle en ze ventien in Zoutelande, verdeeld over de parken Duinpark, het Kust licht, de Zandput en de Schakel. UW MENING TELT Eén museale mosselkotter in haven Zierikzee is genoeg. Geef uw mening op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland. CREVELINCEN 40 JAAR Kijk op www.pzc.nl/grevellngen voor alle afleveringen uit de serie over veertig jaar Grevelingenmeer. TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Zie voor meer regionieuws: www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46