i8l zeeland Digitale toer langs natuur van zuidkust 'Het beeld van kommer Gedreven bruggenbouwer Singer-songwriters bij WAKoustic Soundscapes BMM&h Fietstocht langs meidoorns Hoe is het kamille, madeliefjes, paardenbloemen en hun soort genoten de afgelopen 150 jaar vergaan? Guust de Vries uit Burgh-Haamstede onderzocht het en schreef er een boek over. In Memoriam 1939 - 2011 donderdag 5 mei 2011 TOERISME Nieuwe MP3-fietsroute door Piet Kleemans BURCHSLUIS - De tentoonstelling in de Plompe Toren van het verdron ken dorp Koudekerke is uitgebreid en binnenkort verschijnt een nieu we MP3-fietsroute die de Schouw- se zuidkust vol nieuwe natuur nog beter beleefbaar moet maken. Bezoekers van de Schouwse zuid kust kunnen dan op stap met een digitale boswachter in de vorm van gesproken informatie op een MP3-speler. In andere natuurgebie den elders in Nederland heeft Na tuurmonumenten al geëxperimen teerd met fiets- en wandelroutes per MP3. Informatie over het ge bied kan via www.natuurmonu- menten.nl tevoren gedownload worden. Er wordt gefietst aan de hand van het fietsknooppuntensysteem. On derweg kunnen fietsers geluidsfrag menten beluisteren en ontdekken hoe Zeeland langzaam is opge klommen uit de golven. De route voert over strakke dijken, slinge rende bospaden, door hoge dui nen en vlakke polders langs het water van de Oosterschelde. De uitbreiding van de expositie - in combinatie met het installeren van een op een rails gemonteerde verrekijker en nieuwe informatie bordjes - is onderdeel van het pro ject Restoration of Brackish Marsh for Root Vole, Waders and Terns. Eén van de geldschieters van dit project is Life-nature, het subsidie fonds van de Europese Unie. Ook op andere fronten aan de Schouwse Zuidkust wordt hard ge werkt. De planvorming voor de Schelphoek is in volle gang. Bij de entree Flaauwers wordt een nieu we parkeerplaats aangelegd, er ko men fietsenrekken, informatiepa nelen en bewegwijzering. In het oude weegbrughuisje is een infor matiepunt van Nationaal Park Oos terschelde gevestigd. In de Cauwers inlaag is afgelopen najaar het broedvogeleiland opge knapt. Door afslag was het erg klein geworden. Natuurmonumen ten is van plan in deze inlaag ook weer karrevelden aan te leggen en daarom is elders afgegraven grond naar de Cauwersinlaag gebracht. Het duurt nog wel even voordat de karrevelden daadwerkelijk ge realiseerd kunnen worden. De op gebrachte grond moet eerst stabili seren en dat proces neemt naar verwachting een paar jaar in be slag. Pas als de grond gestabiliseerd is kan het karreveldpatroon erin gegraven worden. door Piet Kieemans Z1ERIKZEE - In het kader van de Week van de Amateurkunst (WAK) wordt donderdag 12 mei een singer-songwriteravond gehou den in Grand Café De Scheeps werf in Zierikzee. Onder de naam WAKoustic Soundscapes zijn er akoestische optredens van Broeder Dieleman, A. M. Sessions en Borg- aard. Broeder Dieleman staat voor Ame- ricana-achtige liedjes met inhouds volle teksten. Dieleman zingt in onvervalst Zeeuws-Vlaams dialect en begeleidt zichzelf op gitaar of banjo. A. M. Sessions bestaat uit Maurits van der Sluis (gitaar), Jo- chem de Kieviet (gitaar en mando line) en Abco in 't Anker (zang). Het trio brengt luisterliedjes met folk-, pop-, en rockinvloeden. In spiratie wordt gehaald uit de mu ziek van artiesten als Luka Bloom, REM en Bob Dylan. Borgaard (Christoffer van Teylin- gen) brengt met zijn soms wat rau we stem liedjes over de dood, twij fel, angst en hoop ten gehore. De muziekstijl van deze singer-song- writer is te omschrijven als alterna tieve folk en country naar het voor beeld van Johnny Cash. WAKous tic Soundscapes begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. KAPELLE - De Toer- en Trimclub Kapelle '79 houdt zondag 15 mei de jaarlijkse Meidoorntocht over Zuid-Beveland. De route, die helemaal is uitgepijld en waarvan deelnemers een be schrijving meekrijgen, is ongeveer 40 kilometer lang en voert langs de bloeiende meidoornstruiken. Voor de bikkels is er een tocht van 105 kilometer. Inschrijven en star ten moet tussen 9.00 en ro.oo uur bij hotel De Zwaan in Kapelle. MEEST GELEZEN VVV: Pas op met Ierse amokmakers. Dreischor is 'belbus' spuugzat. Sporthal Zierikzee wellicht duurder TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto FLORA door Joeri Wisse Korensla Schijfkamille Paardenbloem Wollige distel Het is lang niet zo slecht gesteld met de Neder landse biodiversiteit als vaak wordt voorgespie geld. Uit een onderzoek naar com posieten, één van de grootste plan- tenfamilies van Nederland, blijkt dat er de afgelopen 150 jaar zo'n dertig soorten bijgekomen zijn te genover vijf verdwenen soorten. Florist Guust de Vries uit Burgh- Haamstede heeft zo'n twee jaar aan het onderzoek gewerkt. Het boek met de titel Van Aardpeer tot Zonnebloem, is deze week versche nen. De uitgave is een vervolg op een eerder verschenen boek over de geschiedenis van de Nederland se Flora. Deze naslagwerken, waar mee in het wild voorkomende plantensoorten kunnen worden gedetermineerd, verschijnen sinds 1861. De laatste uitgave, de 23ste editie van Heukels' Flora, dateert uit 2005. Om na te gaan hoe de soortenrijk dom zich heeft ontwikkeld, be sloot De Vries om van alle soorten van één plantenfamilie uit te plui zen in welke Flora-edities ze voor komen. Daarbij heeft hij ook gelet op de type omschrijving, hetgeen iets zegt over de mate waarin de plant voorkomt. De resultaten van dit 'monniken werk' worden gepresenteerd in ta bellen, waardoor een overzichte lijk beeld ontstaat van de ontwik keling die een geslacht doormaakt. De Vries heeft bewust voor de composieten, ofwel samengesteld- bloemigen gekozen. „Het is één van de grootste plantenfamilies, tien procent van onze inheemse plantensoorten hoort bij de com posieten." Bekende voorbeelden zijn madeliefjes en zonnebloemen. „Het lijkt alsof je één bloem ziet, maar het is een bloeiwijze, een ver zameling van kleine bloempjes", legt hij uit. Aan de basis van zijn boek lig gen twee redelijk unieke ver zamelingen. Uiteraard heeft De Vries alle verschenen Flora-edities in huis. Daarnaast heeft hij alle soorten van de hele Nederlandse Flora gefotografeerd. Een enorme klus waar hij in 1983 aan is begon nen en die nog maar vorig jaar is afgerond. Hij reisde er het hele land voor door om op het juiste moment zeldzame planten te foto graferen. Het resultaat is enkele meters boekenkast die gevuld zijn met foto-albums. De afbeeldingen, veelal gemaakt in Zeeland, zijn veelvuldig gebruikt in het zeer rijk geïllustreerde boek. Voor de toename van het aan tal composietensoorten, heeft de auteur verschillende verklarin gen. „Enerzijds is er veel dynamiek ontstaan. Er wordt eindeloos veel gesjouwd, denk aan grondtrans port maar ook onder schoenzolen worden zaden verplaatst." Een andere oorzaak is de verstede lijking. „Van oudsher is Nederland een heel a-typisch land. Overal heb je rotsen, behalve hier." Door de verstedelijking maar ook aanleg van gigantische haventerreinen zijn nieuwe, rotsachtige en schrale ondergronden ontstaan waar nieuwkomers zich thuisvoelen. Tot slot zijn veel gewassen het land binnengekomen voor de teelt; als sierplant of om te verbou wen als voedsel. Het boek is doorspekt met verha len over de toepassing en de ge schiedenis van bekende en minder bekende composietensoorten. Die maken de uitgave ook interessant voor lezers die minder bekend zijn met de plantenfamilie. Zo be schrijft De Vries de oversteek in de zestiende eeuw van de zonne bloem, die door de Spanjaarden mee werd genomen naar Europa. Ook gaat hij in op streeknamen en schrijft hij over de geneeskrachtige werking die vroeger en nu wordt toegeschreven aan kamille. De Vries, die een carrière als wetenschapper bij de Univer siteit Wageningen achter de rug heeft, is blij dat hij heeft aange toond dat de negatieve teneur over biodiversiteit nuance behoeft. „Dit ■bm—mnmm 11111 mini—m—aaa John Prins uit Nieuwerkerk is dinsdag op 71-jarige leef tijd overleden. Prins was overtuigd liberaal en gedre ven bruggenbouwer. De politiek loopt als een rode draad door het le ven van John Prins. In 1977 wordt hij lid van het bestuur van de afdeling Capel- le aan den IJssel van de WD, een partij die hij zijn hele leven lang trouw zou blijven dienen. Eerst als raadslid, later als troubleshooter en uiteindelijk als voorzitter van John Prins de Provinciecentrale Zuid-Holland van de WD. Bij zijn afscheid van de Kamercentrale Leiden wordt aan hem de Thorbecke-penning verleend. Na zijn actieve politieke carrière werpt hij zich op als trai ner en coach voor jong aanstor mend politiek talent. Tegelijkertijd volgt hij de Schouwen-Duiveland- se politiek op de voet. In liberale kring - en daarbuiten - staat hij be kend als een gedreven mens, een bruggenbouwer. Iemand die niet om de hete brij heen draait maar - zonder beledigend te worden - in duidelijke taal zegt waar het op staat. Prins was ook op maatschap pelijk terrein actief In zijn woon plaats Nieuwerkerk maakte hij ge ruime tijd deel uit van de lokale dorpsraad. Als voorzitter van de ei- landelijke afdeling van verkeersvei ligheidsorganisatie Veilig Verkeer Nederland en bestuurslid District Zeeland van WN streed hij onver moeibaar voor verbetering van de verkeersveiligheid op Schouwen- Duiveland. Deze regio verliest met het overlijden van Prins een mar kant mens. Recht voor z'n raap, maar beminnelijk. Prins laat echt genote Carla de Paepe achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44