zeeland3 Windenergie neemt vlucht in Zeeland Man vrijgesproken van veroorzaken fataal ongeluk in 's-Gravenpolder Windreuzen I VEILING 14 MEI commentaar Internationale zonnebootrace weer in Zeeland donderdag 5 mei 2011 HillWIMIIIH i i iu^mwmMMWTTOWWUnwiHlillllHillill"1-*r"**"T*1 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' in Hotel v.d. Valk te Middelburg Aanvang 14.00 uur Kijkdgn.: 13 mei 15.00-20.00 uur I 14 mei 09.30-11.30 uur Veilingmeesters R.J.L. van Kleef A.l. Verhage 06-38930733 zie www.middelburgsveilinghuis.nl In Zeeland draaien momenteel 209 windmo lens. Van hele kleintjes tot echte windreu zen. Bij elkaar leveren ze 224 megawatt aan elektriciteit. Voor de komende jaren staan nog verschillende projecten op stapel. Zeeland is daarmee goed op weg om haar doelstelling op het gebied van windenergie te halen. Het Rijk wil dat in 2020 6000 megawatt aan stroom door windmolens op land wordt opge wekt. Zeeland wil daarvan 500 megawatt voor haar rekening te nemen. „De twee molens van EPZ zijn momenteel inderdaad de grootste", zegt Louis Engelbert van de provincie Zeeland. „De grote windmolens die in de buurt van de Oosterscheldekering staan, zijn 125 meter hoog (met de bladen meegerekend). Maar er zijn plannen om negen windmolens te bouwen op Neeltje Jans. Die zijn net zo groot als de twee nieuwe van EPZ. Het project Bouwdokken moet bij elkaar dus 54 megawatt aan stroom gaan leveren." Behalve de molens op Neeltje lans - die 50.000 huishoudens van stroom gaan voorzien - staan tal van projecten op stapel. In voorbereiding is bijvoorbeeld de bouw van zeven turbines op de Oosterscheldekering (drie van 3 megawatt op Neeltje Jans en vier van 2,3 megawatt op Roggeplaat). Gebouwd wordt pas in 2012, om dat eerst elektriciteitskabels aangelegd moeten worden. Bij de Kreekraksluizen in Rilland komen 29 nieuwe windmolens te staan (inclusief rotor 137 meter hoog). Ze vervangen de 26 huidige, veertig meter hoge turbines. Ze gaan vijf keer zoveel stroom leveren (80 megawatt), goed voor 60.000 huishoudens. Ook die turbines worden in 2012 in gebruik genomen. Verder zijn er plannen voor de bouw van diver se 'windmolenparken' in Vlissingen, Tholen (Krammersluizen) en Schouwen-Duiveland (Gouweveersezeedijk). Bij de Krammersluizen willen Vereniging Zeeuwind en Coöperatie Del- tawind een park met tussen de 20 en 30 turbi nes bouwen. Dat moet zo'n 80.000 huishou dens van groen stroom gaan voorzien. „Windenergie heeft een vlucht genomen", zegt Engelbert. „Tien jaar geleden hadden we het over windturbines van nog niet één megawatt. Nu praten we al over turbines met een vermo gen dat ruim zes keer zo groot is." aMKas6g^ga»aeg VIDEO Gisteren was het Herdenkingsdag, maar leeft dit nu eigenlijk nog? Wat vinden de Zeeuwen? zie www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige automobilist uit Krabben- dijke, tegen wie een taakstraf van 120 uur en een rijontzegging van een jaar was geëist voor het veroor zaken van een dodelijk ongeval, vrijgesproken. De man reed op 18 juni vorig jaar met zijn bestelwagen over de Schoorkenszandweg in 's-Graven- polder achter een auto, die hij wil de inhalen. Bij die manoeuvre, hij was toen al halverwege zijn voor ganger, zag hij plotseling een mo torrijder die eveneens aan het in halen was. De motorrijder, een 23-jarige man uit Kapelle, werd door de wagen geraakt, begon te slingeren, raakte van de weg af en reed tegen een boom. De man overleed ter plaat se. Volgens een analyse van het onge val konden er drie scenario's zijn geweest. Omdat de feitelijke toe dracht niet kan worden vastge steld, kon de rechtbank ook niet vaststellen of het ongeval aan het rijgedrag van de Krabbendijker is toe te rekenen. EPZ zet een aardig re cord in de boeken. De energieproducent bouwt de twee groot ste windmolens van Neder land. Zeer hoog: 175 meter. Zeer krachtig: vier molens zouden genoeg zijn om heel Vlissingen van stroom te voorzien. De vi suele impact van dit soort windreuzen is groot. Dus er zal wel discussie over ontstaan. Die hoeft in dit geval niet hoog op te lopen. Want de giganten staan in een haven- en indus triegebied waaraan niet veel meer is te redden. Vergeleken met de windparken die verrij zen in zee of in andere ongerep te gebieden, doen deze molens weinig pijn. In Zeeland zijn verder weinig plaatsen waar dit soort gigan ten niet erg uit de toon valt. Toch lijkt het beter om minder, maar grotere windturbines neer te zetten. Want om de doelstelling van 500 megawatt te halen, moeten er anders nog honderden kleine molens wor den gebouwd. Dat zou de defi nitieve verrommeling van het Zeeuwse landschap zijn. ARNEMUIDEN - Deze zomer wordt de Dutch Open Solarboat Challen ge 2on, de internationale versie van de Zeeuwse zonnebootrace, op de Zeeuwse wateren gehouden. Dat gebeurt van woensdag 29 juni tot en met zaterdag 2 juli. Dit keer hebben 25 teams zich voor de race ingeschreven. Hij wordt afwisselend in Friesland en Zeeland gevaren. Van de tien Zeeuwse teams die aan de race deelnemen, komen er zes uit in de zogenaamde standaardklasse. De ze opstapklasse is bedoeld voor leerlingen van het voortgezet on derwijs in Zeeland. Verder zijn er teams uit Polen en België. De etappes en andere onderdelen, zoals sprints en een slalom, con centreren zich op het Veerse Meer, het Kanaal door Walcheren en het Dok in Vlissingen. Alle teams ver zamelen zich woensdag 29 juni bij Het Zilveren Schor aan het Veerse Meer, van waaruit alle activiteiten worden gecoördineerd. Op die dag worden de boten en de teams aan diverse tests blootgesteld. m-' 'in m Sardijntoren Vlissingen Windmolen Vlissingen-Oost Dikke Toren Zierikzee Televisietoren Goes Watertoren Sluis Lange Jan Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3