Bijzondere collectie op valreep 20| zeeland Volop vertier op Hollandsche Hoevedag Töpform Fietsen langs mooiste plekjes op Tholen Rommelmarkt bij kleindierenopvang Vijftien bekeuringen voor hondenoverlast Weer hond vergiftigd in Sint-Maartensdijk LABORATORIUM Michiel Snoek overweegt apothekersmuseum in monumentaal Vlissings hofje Living should be easy donderdag 5 mei 2011 b SINT-MAARTENSDIJK Voor het tweede achtereenvolgen de jaar hebben Piet Groffen en Siem Schot een route uitgestippeld over het eiland Tholen, waarlangs fietsers zaterdag 14 mei het eiland kunnen ontdekken. De tocht voert langs onbekende plekjes en meet 40 kilometer. Onderweg is er gele genheid voor versnaperingen en bezichtigingen. De tocht begint om 12.00 uur bij Hotel Kom in Sint- Maartensdijk, Deelname is gratis. Informatie: L. Troost, 0166-663991. KATTENDIJKE De Kleindierenopvang Zeeland aan de Monnikendijk 24 in Kattendijke houdt morgen en zaterdag een rommelmarkt en schuurverkoop. Ook de opvang is deze dagen open. De eigenaresse hoopt voor veel die ren een nieuw baasje te vinden. Onlangs heeft ze een groot aantal «»~-gc<ru;io -«^genomen, die in beslag waren genomen bij dierenhandelaren in Brabant. De rommelmarkt duurt zowel morgen als zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. GOES Tijdens de Goese actiemaand tegen hondenoverlast zijn vijftien bekeu ringen uitgedeeld. Toezichthouders hebben tussen 15 en 30 april extra gecontroleerd en mensen die hun hond los lieten lopen of de uit werpselen niet opruimden, kregen een boete. Dat was voor het eerst, maar volgens de gemeente is dat nodig omdat alleen waarschuwen niet helpt. De actiemaand is afgelo pen, maar de controles blijven wel doorgaan. SINT-MAARTENSDIJK In het gebied rondom het Galgepad in Sint-Maartensdijk is afgelopen weekend eemhond vergiftigd. Dat melden enkele inwoners aan de PZC. Eerder dit jaar raakten ook al honden en katten gewond toen ze vergiftigde worst aten die in het ge bied was neergelegd. Eén hond kwam toen bovendien om het le ven, een andere had verlammings verschijnselen. Honderden porseleinen apothekerspotten en van die mooie bruine van glas, voorzien van zegeltjes met driecijferige telefoon nummers. Microscopen, weegscha len, tabletteermachines, buretten, pipetten, spatels, recepten, handge schreven kasboeken... De collectie van apotheek J. M. H. van de San- de in Vlissingen was uniek in Ne derland. Toch is het grotendeels in afvalcontainers verdwenen. door Wendy van den Hurk En als Michiel Snoek een week of zes geleden niet toevallig aan de poort van het hofje aan de Hobein- straat had staan bonzen, was het allemaal weg geweest. Ook al heeft de voormalig apotheker, opvolger van Van de Sande. de comDlete apotheek in 2005 verkocht aan de landelijke keten Escura, Snoek wil al jaren de inventaris vereeuwigen tot laboratoriummuseum in het hofje. „Van de Sande was een zeer mar kant man. Heel introvert, met van die typische uitspraken. 'Lekker in je werk zitten, nou, dan zal je eens zien!' En niemand die durfde te vragen wat hij daarmee bedoelde," vertelt Snoek gniffelend. „Maar in tussen had Van de Sande wel één van de grootste apotheken van Ne derland. Was er iets nieuws op de markt, dan kocht hij het. Hij lette op de kleintjes, maar dacht in het groot. Alles wilde hij hebben. En hij bewaarde het allemaal." Dat resulteerde erin dat het labora torium, het leslokaal en de salon aan het markante hofje achter de apotheek tot de nok waren volge stouwd met spullen. Museumstuk ken in de ogen van Snoek, sta-in- de-wegs voor Escura. Toen die de 115 jaar oude, krappe apotheek aan de Badhuisstraat verliet voor een moderne zaak iets verderop, liet moederorganisatie Brocacef met een alle bijgebouwen leeghalen. Omdat zich daar ook nog veel ge vaarlijke, chemische stoffen bevon den, moest er een toezichthouder bij. Dat werd Jaap Waverijn. Waverijn waande zich honderd jaar terug in de tijd toen hij het hofje betrad („bijna Anton Pieckl") maar moest toezien hoe tien kerels de farmaceutische erfe nis van Van de Sande in contai- Oud-apotheker Michiel Snoek op de zolder waar voorganger Van de Sande alles, maar dan ook alles bewaarde. ners dumpten. „Het was ernstig. Al die mooie spullen. Alles moest weg, het ging heel snel. Ik had al oud-assistentes huilend aan de poort gehad en toen stond daar Michiel te roepen dat het barbaars was. Ik dacht meteen: die man is misschien de redding." Snoek vroeg Waverijn het werk stil te leggen en belde Brocacef Zo'n zeventig pro cent van de collectie was niet meer te redden, de rest nog wel. Snoek kocht de twintig procent die nog op het hofje stond en de tien procent die 'op het randje van de verbrandingsoven lag'. Dat deel staat zolang in quarantaine in Am sterdam, de rest weer veilig in het laboratorium. Dat het om grof geld gaat, maakt niet uit. „Het is er nog." En het is prachtig. Eigenlijk zou je niet zeggen dat dit een fractie is van wat er was. Snoek begint zich daar een beetje bij neet te leggen. Hij moet nu bedenken op welke manier hij de collectie gaat behou den. „Het is Van de Sandes levens werk. Maar ook het mijne. Dat wil ik nalaten aan Vlissingen." De nalatenschap van Van de Sande en zijn echtgeno te is ondergebracht in een stichting, die wordt beheerd door twee neven, een oud-bibliotheca resse en Francois Hulsbergen, een vriend van de familie. Hun bijzon dere boekencollectie is op verzoek GOES - Alle publiekstrekkers in het Goese Hollandsche Hoeve-gebied zetten zaterdag 14 mei hun beste beentje voor. Ook wordt er een nieuwe Hollandsche Hoevevlag in gebruik genomen. De veertiende editie van de Hol landsche Hoevedag biedt van 13.00 tot 17.00 uur weer tal van activitei ten. Sportpunt Zeeland stelt de klimtoren op voor durfals, Milieu Educatie Centrum De Bevelanden- heeft een prijsvraag en kleuters mogen er een natuurkroon komen knutselen. De winkeltjes zijn open, er is mogelijkheid om te hout- draaien en wol te spinnen. Op de kinderboerderij mogen kinderen ponyrijden tegen een kleine ver goeding. Restaurant De Vierlinden bestaat 25 jaar en iedereen mag ko men 'ringrijden', boerengolf spe len of geschminkt worden. De scouting laat een zelfgebouwde to ren zien, speelt boerengolf, bakt pannenkoeken en heeft een vuur- cirkel. Doe mee met de kano-race of bak je eigen broodje boven het kampvuur. Ook kan er ge-jeu-de- bould worden, zijn er gratis ritjes met paard en wagen, verse boter- babbelaars en treedt jeugdkorps Confetti op. Om 13.00 uur zal bur gemeester René Verhulst samen met kinderburgemeester Jordi Bot de dag openen. Cult zitcombinatie. Puur design, bestaande uit een 2-zitsbank en een longchair, in stof. De prijs is very easy: 3.299 voor 2,999 Cult hoeker van 1.019 voor 929. Cult is ook verkrijgbaar in leer. www.topform.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36