Slechtziende Saskia kan i8| zeeland Franse inzet bij Kanaal in steen herdacht ml Strijden met de Wii tegen andere dorpen Goes begint proef met Klant Contact Centrum Bioptische telescoop helpt KIJKTRAINING SLECHTZIENDEN Anderhalfjaar terug vocht Saskia Schoon uit Goes na een hersenbloeding nog voor haar leven. Binnenkort rijdt ze weer auto. Ze is geslaagd voor het rijexamen met hulp van Visio. MONUMENT Heroïsche strijd eiste 84 levens Visio donderdag 5 mei 2011 door Frank Balkenende door Mieke van der Jagt kapelle - Als leeuwen hebben ze gevochten, de Franse soldaten die Nederland in mei 1940 te hulp schoten. Aan het Kanaal door Zuid-Beve land richtte het 271ste regiment in de nacht van 15 op 16 mei een geïmproviseerde stelling in, maar de strijd bleek een ongelijke. De Duitsers, beter voorbereid en be ter bewapend, waren te sterk en staken toch het kanaal over, maar niet nadat op verschillende plaat sen felle tegenstand was geboden, In de gevechten rond het kanaal en bij Kapelle sneuvelden 84 Fran se soldaten. Velen raakten gewond en velen werden krijgsgevangen ge maakt. Kapelle werd na de oorlog de offi ciële (her)begraafjalaats van alle Fransen soldaten en mannen uit de Franse kolonies, die onder de tricolore in Nederland sneuvelden. De begraafplaats werd de herden- kingsplek waar elk jaar op 18 mei Franse nabestaanden officiële ver tegenwoordigers en Kapellenaren de doden eer brachten. Maar een monument voor de heroïsche strijd op de plaats van handeling is door Lilian Dominicus 'S-gravenpolder - Vier bibliothe ken streden gistermiddag om de eer tijdens een heuse Wii-battle. Het ging om de vestigingen 's-Gra- venpolder, Kapelle, Heinkenszand en Sint Annaland, waar een Wii aanwezig is. De battle is een afvalrace: in drie rondes speelden de beste spelers uit elke ronde tegen elkaar. Via de webcam hadden de deelnemers contact met elkaar. In het begin ging het even mis, maar later was de verbinding helemaal in stand en werd de strijd verbeten gestre- er nooit gekomen. Tot nu toe dan: bij de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland onthult de Ka- pelse burgemeester Anton Stapel kamp op maandag 16 mei om 15.00 uur een monument, onge veer op de plaats waar de stelling werd ingericht en waar de solda ten op 16 mei 1940 vochten. Het monument is een initiatief van Louis Brugghe, die de rol van de Franse soldaten op Zuid-Beve land grondig onderzocht. Zijn idee vond weerklank bij de gemeente Kapelle en bij Thierry van 't Hoffi de Nederlandse vertegenwoordi ger van de Franse Oorlogsgraven stichting Le Souvenir Francais. De van oorsprong Armeense beeld houwer Eduard Arutjnian uit Goes heeft het kunstwerk ontwor pen. Arutjnian, die ook het kunst werk voor De Vroone in Kapelle maakt, heeft veel symboliek in het werk gebracht. Het blok kalksteen, waarop een Franse helm is beves tigd, komt vanzelfsprekend uit Frankrijk. Een springende granaat symboliseert de infanterie en de letters RF staan voor République Frangaise. De vlag spreekt voor zich en een koperen palm is het symbool van Le Souvenir Francais. den. De uiteindelijke winnaars kre gen een gametijdschrift. De bibliotheken kozen steeds va ker voor aanschaf van Wii's omdat die een positief effect blijken te hebben op de ontwikkeling van kinderen en jongeren. Ze leren re sultaatgericht te werken, strate gisch inzicht te verwerven, multi- tasken en het is goed voor de oog-handcoördinatie. „Bovendien is het een hele sociale bezigheid, kijk maar naar deze groep in 's-Gravenpolder", zegt Mirjam van Biesen, teamleider van de bibliotheken in de gemeen te Borsele. Ze kan eigenlijk weer al les, ook al is haar ge zichtsvermogen nog maar vijftig procent. Fiet sen, mountainbiken en binnen kort autorijden, als het Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) ten minste vaart maakt. De 28-jarige Saskia Schoon uit Goes is één van de eerste twee Zeeuwse slechtzien de vrouwen die dankzij een kijk- training van Koninklijke Visio (op nieuw) zijn geslaagd voor het rij-- examen. Anderhalfjaar terug kwam een aangeboren afwijking op pijnlijke wijze aan het licht. Een zogeheten hersenkluwen - een uitstulping waar haarvaten aan groeien - klap te. Met als gevolg een hersenbloe ding. „Ik lag nog te slapen. Werd wakker met een enorme hoofd pijn. Mijn vriend was gelukkig thuis en heeft meteen de ambulan ce gebeld. Ik kon niks meer, maar maakte alles bewust mee. Ik hoor de alles." Na een lange operatie in het Eras- musziekenhuis in Rotterdam volg de een revalidatietraject. Aan de hersenbloeding had ze verlam mingsverschijnselen overgehou den. Dus was ze in het begin ver oordeeld tot de rolstoel. „Ik kwam Ook Monique van de Velde (45) uit Tholen-stad volg de de kijkttaining bij Vi sio. Net als Saskia hoopt ze snel weer auto te rijden, want ook Mo nique is (opnieuw) geslaagd voor haar rijexamen. Van de Velde ziet met het rechter oog nog maar drie procent, nadat in 1997 haar netvlies losliet. Dat heeft haar gezichtsvermogen ern stig aangetast. Met de training en een speciale bioptische telescoop op haar bril ziet ze weer scherp in de verte. MEEST GELEZEN 1Gelok blijft voorzitter van Kudde 2. Bewoners tegen komst Portugezen 3. Inzamelen plastic levert minder op STELLING 'Boete tegen hondenoverlast gaat te ver'. Geef uw mening over deze stelling op www.pzc.nl/bevelanden. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto er in die periode ook achter dat ik voor de helft blind was." 'Hemianopsie' heet haar visuele aandoening. De ogen zelf zijn pri ma in orde, de oorzaak van gedeel telijke blindheid ligt in beschadi ging van de 'visuele hersengebie- den'. Saskia: „Ik zie links eigenlijk maar voor de helft. Het lijkt alsof ik oogkleppen op heb." In de praktijk had dat grote gevol gen voor Saskia's mobiliteit. „Dat mag je wel zeggen. Je knalt tegen een lantaarnpaal aan, je krult over een reclamebord heen. Ik durfde al snel niet meer te fietsen en te lo- Bij Koninklijke Visio kan iedereen terecht met vragen over slecht ziendheid en blindheid. Visio biedt niet alleen informatie en advies, maar ook verschillende vormen van onderzoek, begelei ding, revalidatie, onderwijs en wonen. De organisatie neemt deel aan we tenschappelijk onderzoek. Het hoofdkantoor is gevestigd in Rotterdam. Goes telt een vestiging van Visio aan Stationspark 2, telef. 088-5859500 www.visio.org „Ik zag niet wat er op de borden stond en kon ook moeilijk in de verte zien. Vijf jaar terug ben ik dan ook gestopt met autorijden. Tijdens de training bij Visio heb ik leren kijken met de bioptische tele scoop. Dat is een verrekijkertje dat op een speciale bril is gemonteerd. Ik zie de afslag nu prima aanko men. Met dit hulpmiddel kan ik goed en veilig autorijden." Een opluchting, zegt ze: „Natuur lijk vervoerde mijn man me, maar je voelt je wel erg afhankelijk. Het is prettig eigen baas te zijn." door Luc Oggei GOES - Inwoners, bedrijven en in stellingen in de gemeente Goes kunnen vanaf 10 mei één telefoon nummer bellen voor producten en diensten, vragen, ideeën en klach ten. Met ingang van die datum be gint de gemeente een proef met een Klant Contact centrum (KCC), waar uiteindelijk alle ge meentelijke afdelingen op zullen worden aangesloten. Klanten kun nen dan rechtstreeks bellen met het algemene nummer 0113-249600, de directe telefoonnummers-ver dwijnen. Met het KCC moet de dienstverlening verbeteren. Door pen. Je wordt angstig. Het ergste is dat je zo ontzettend in je bewe gingsvrijheid wordt beperkt en je afhankelijk bent van anderen." Een kijktraining bij Visio, een expertisecentrum voor slechtziende en blinde men sen, heeft haar oude wereld weer bijna helemaal teruggebracht. „Wat je leert, is niet met je hoofd voortdurend alles waar te nemen, maar je ogen veel meer naar links en rechts te draaien. Saccadische oogsprongen noemen ze dat. Doe je datzelfde de hele dag met je hoofd, dan krijg je nekklachten." Na drie maanden trainen - „je hebt zelfs spierpijn in je oogspie ren - durfde ze weer te fietsen, ja zelfs te mountainbiken. Ze vroeg ook bij het CBR rijexamen aan. „Want met zo'n visuele handicap moet je gewoon weer opnieuw rij examen doen." Ze volgde lessen bij Rijschool Paar- dekooper in Goes, die bevoegd is slechtzienden te leren rijden. In be gin was er vanzelfsprekend angst. „Je hebt een tijdje geen auto gere den. Ik was bang om iemand aan te rijden." Het ging echter steeds beter. Ze slaagde enkele weken terug voor - de tweede rijtest die het CBR af nam. Als het 'roze pasje' binnen kort op de deurmat valt, voelt dat als een bevrijding. „Ik kan weer naar het werk met de auto in plaats van met de bus, die soms vertraging heeft. Dus kom ik voortaan op tijd. Ik rij graag en het voelt heerlijk om weer te kunnen gaan en staan waar ik wil. Ik ben heel blij dat ik die kijktraining heb gedaan. Alle lof voor Visio. Ik kan de training andere slechtzienden zeker aanraden." Nu nog even naar mams. Die kocht haar autootje na het drama anderhalfjaar terug „Maar wel on der de voorwaarde dat ik hem te rug mag kopen als ik weer kan rij den. Ik ga hem helemaal pimpen zodat iedereen kan zien dat-ie de mijne is." video op www.pzc.nl/bevelanden MHMMSMMMHBMMMHMHI dat alle afdelingen worden gebun deld,'kan de gemeente inwoners beter en efficiënter van dienst zijn. Het is de bedoeling dat het KCC in de toekomst tevens het loket wordt voor producten van de pro vinciale en landelijke overheid. Goes werkt met de andere Beve- landse gemeenten ook aan één centraal telefoonnummer. In 2012 wordt dat 14 0113. Dat zal dan het nummer 249600 vervangen. Goes werkt ook verder aan de digitale dienstverlening. Het digitale loket op de gemeentelijke website goes.nl wordt uitgebreid, zodat in woners minder vaak naar het stadskantoor hoeven te komen. Naomi van der Bijl (I) en Margreeth van de Schoor nemen het op de Wii op tegen de bibliotheken in Kapelle, Heinkenszand en Sint Annaland. foto Willem Mieras www.pzc.nl www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34