2 zeeland EPZ bouwt grootste windmolens van Nederland Jeugdzonde PZC donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! GROENE STROOM EPZ, de exploitant van de kolen- en kerncentrale in Vlissin- gen-Oost, gaat twee enorme windmolens bouwen. Ze ko men te staan op het terrein van overslagbedrijf Ovet. De nieuwste windturbines van EPZ in cijfers Geen straf na dodelijk ongeval Hennepkwekerij Clinge ontmanteld donderdag 5 mei 2011 door Willem van Dam Het liedje heette Summer in the City en werd ge zongen door de Lovin' Spoonful. Het was in de jaren zestig een zomerhit en stond weken in de top-40. Mijn zus, een jaar of veertien toen, vond het prachtig, keerde haar spaarpot om, telde drie guldens en vijfenzeventig cents (zoveel kostte een singletje destijds) uit en fietste naar de firma Hogenbijl ('Voor al uw grammofoonpla ten!') om het plaatje te kopen. De godganse dag dreinde het Sum mer in the City door de huiskamer. Om gek van te worden. En dat werd ik ook. Op een avond griste ik het singletje uit haar platenkof- fer, stopte het in mijn schooltas en verpatste het de volgende dag op het schoolplein. Eén gulden kreeg ik ervoor - precies genoeg om in een belendend scholieren café een biertje te kunnen kopen. En, Van Dam, smaakte dat biertje? Eerlijk gezegd, nee - er zat een smaakje aan. Een bitter smaakje. Want wie berooft zijn jongste zus nou voor een lullig pilsje? Dagen achtereen liep ze te zoe ken; wie heeft mijn Summer in the City gezien? „Zal ik je even helpen met zoeken?", bood ik zelfs schijn heilig aan. Inderdaad, niet écht iets om trots op te zijn. Waarom ik u met deze lafhartige daad lastig val? Omdat in het weekblad Vrij Nederland een op roep staat, waarin de lezers wordt gevraagd hun geweten op papier te ontlasten. 'U spuugt in de kof fie van uw baas'; 'U bent socialist in de salon maar PW'er in het stemhokje'; 'U deed een graai in de kas en beschuldigde uw colle ga?' - over dat soort dingen moet het gaan. De aardigste inzendingen worden beloond met een boekenbon én worden geplaatst in het zomer nummer van VN. Toen ik dat las, besefte ik dat het de hoogste tijd is geworden om mijn bijna vijftig jaar oude jeugd zonde op te biechten. Vandaar dit stukje. Ik stuur het op naar mijn zus. En hoop dat ze mij vergiffenis wil schenken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door Jeffrey Kutterink Even zullen ze met hun 175 meter de grootste van Nederland zijn. Al is dat relatief, want wind molens worden niet al leen steeds hoger, ze krijgen ook steeds meer vermogen. EPZ's nieuwste gaan 11.000 huishoudens van stroom voorzien. De vergunning van de gemeente Borsele ligt er, de subsidie van het Rijk is binnen en na een Europese aanbesteding is het contract met het Duitse Repower getekend. De voorbereidingen voor de bouw van de twee grootste, windturbi nes van het land zijn al lang in vol le gang. „Voor de aanvraag van de vergunning hebben we al uitge breid onderzoek moeten doen naar de gevolgen voor de omge ving", vertelt Saskia Goole, mana ger projecten en techniek bij EPZ. „We hebben langs de dijk, tegen over de kolencentrale, al vijf wind turbines staan. Je wilt niet dat de twee nieuwe turbines daarop in vloed hebben en andersom. Geke ken is onder andere naar slagscha duw, trillingen, geluidhinder en de effecten op de natuur." De twee turbines komen aan het begin en het eind van het terrein van Ovet te staan. Het kolenover- slagbedrijf waar EPZ al lange tijd een relatie mee heeft vanwege de kolencentrale. De bouw van de windreuzen gaat 'De funderingen bestaan uit twee blokken beton van 18 bij 18 meter' in augustus van start met de aan leg van de funderingen. „Die be staan uit twee blokken beton van 18 bij 18 meter. Daarvoor is per fundering zo'n 1400 kuub beton nodig." Het uitharden kost twee maan den; daarna is het weer even stil. Het duurt nog tot april 2012 voor dat de twee masten worden aange- Leverancier: Repower, Bremerha ven Type: 6M Staan onder andere opgesteld: Noordzee (op de grens tussen De nemarken en Duitsland), Thomton- bank (België). Vermogen per molen: 6,15 mega watt De turbines leveren samen stroom voor 11.000 huishoudens Masthoogte: 112 meter Rotordiameter: 126 meter Lengte rotorbladen: 61,5 meter Tiphoogte (mast blad): 175 me ter. Dat is de maximale bouwhoog te in het Sloegebied. Daarmee wor den de windmolens even hoog als de schoorsteen van de kolencen trale van EPZ. Kosten: ruim 10 miljoen euro EPZ exploiteert nu vijf windturbi nes in het Sloegebied. De kleinste windturbine heeft een vermogen van 0,75 megawatt de andere vier turbines elk 2,75 megawatt. Ze le veren samen stroom aan zo'n 10.000 huishoudens. Bij elkaar heeft EPZ 950 megawatt aan vermogen. De grootste 'leve ranciers' zijn de kerncentrale (512 megawatt) en de kolen- en bio massacentrale (426 megawatt). EPZ is een samenwerking van Del ta Energy en Energy Resources Hol- ding. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Heinkenszand die ervan werd verdacht op 22 april 2010 in Kapel- Ie een dodelijk ongeval te hebben veroorzaakt, krijgt geen straf Tegen hem was een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijk rij verbod van een jaar geëist. De man passeerde met trekker en aanhanger op de Populierendijk in Kapelle in een flauwe linkerbocht een fietsster. Omdat de weg te smal was om te passeren, reed hij met de linkerwielen in de berm. Toen hij dacht dat hij de vrouw was gepasseerd, ging hij weer naar rechts. Daarbij raakte een van de wielen de fietsster. Het 44-jarige Poolse slachtoffer overleed ter plaatse. Uit de Ver- keersongevals-analyse blijkt dat er twee mogelijkheden zijn geweest: of de trekker is te vroeg naar rechts gegaan of de vrouw is tij dens die inhaalmanoeuvre naar links uitgeweken. Omdat de feitelijke toedracht van het ongeval niet is vast komen te staan, sprak de rechtbank de man vrij. leverd. „De windmolens zijn be steld, maar hebben een levertijd van 12 maanden. Om de werk zaamheden op het terrein van Ovet niet al te veel te verstoren, is afgesproken de funderingen in een bepaalde periode aan te leggen." De turbines en masten worden ge bouwd bij Repower in Bremerha ven. Ze worden vanaf april vol gend jaar over het water naar Vlis- singen gebracht. De masten worden in vijf delen aangevoerd. De gondels (het deel dat bovenop de masten komt te staan) en de rotorbladen worden apart aangeleverd. „Van afstand lijkt de gondel klein", zegt Goole. „Maar schijn bedriegt Ik ben pas geleden in zo'n gondel geweest. Er past met een huis in; hij is 20 me ter lang, 6 meter breed en 8 meter hoog. Pas als je erin loopt, zie je hoe groot hij is." De assemblage neemt enke le weken in beslag. In juni wordt een maand lang ge test of de turbines bij verschillen de windsnelheden het beloofde vermogen geven. In juli 2012 wor den ze overgedragen aan EPZ en gaan ze elektriciteit leveren. Met hun 175 meter zullen de windreu zen net zo hoog zijn als de schoor steen van de tegenover gelegen ko lencentrale. Het is de maximale bouwhoogte die in het Sloëgebied is toegestaan. De bouw van de twee windreuzen past in het duurzame beleid van EPZ, zegt woordvoerder Monique Linger. Windenergie is duurzame energie: zij raakt nooit op en is van zichzelf schoon, stelt ze. Dit in tegenstelling tot fossiele brandstof fen zoals olie en gas. De belangrijkste voordelen van windenergie zijn de vermindering van het gebruik van fossiele brand stoffen en het voorkomen van de uitstoot van schadelijke (broei kasgassen. CLINGE - In de 's Gravenstraat te Clinge is gistermiddag een hennep kwekerij ontmanteld. In een vrij staande woning werd een in wer king zijnde hennepkwekerij aange troffen. In het kader van het conve nant Ontmanteld werd de kweke rij door agenten in samenwerking met de gemeente Hulst leege- haald. Alle materialen zijn afge voerd. Er zijn een kleine 300 hennepplan ten aangetroffen. Er vonden geen aanhoudingen plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2