Zeeland PZC Gevaarlijke stoffen niet meer door stad Vlissingen in 2050 energieneutraal WALCHEREN 18 en 19 17 22 en 23 MIDDELBURG Woonwijken worden verlost van transporten door nieuwe N57 Vrijheid ligt niet zomaar op straat almanak Varkenisse Donderdag 5 mei 2011 Twee keer daags kwam de zee door de voordeur binnen Gids leidt fietser langs routes met verhaal over de bevrijding Tip? walcheren@pzc.nl iin'iar11 iniT—nuwni'Min ii' niwnraitniMniirt'"Tri'HHi door Emile Calon middelburg - De route voor ge vaarlijke stoffen leidt binnenkort niet meer door Middelburgse woonwijken als 't Zand, Stromen- wijk, De Griffioen en door Sint Laurens. Het college van B en W van Mid delburg wil de route veranderen. De aanleg van de N57 en de tun nel onder het Kanaal door Walche ren maken het mogelijk die te ver leggen. Ook als de nieuwe route of ficieel is vastgesteld door de ge meenteraad blijft wel de mogelijk heid bestaan dat er vrachtwagens met een gevaarlijke lading dwars door Middelburg rijden. De verant woordelijke voor een dergelijk transport moet dan wel eerst een ontheffing aanvragen bij de Veilig heidsregio Zeeland. Nu kent Middelburg nog twee rou tes voor gevaarlijke stoffen. Vanaf de Sloebrug bij Vlissingen via de Nieuwe Vlissingseweg, Stromen- weg, Laan der Verenigde Naties, Leliëndaalseweg, Noordweg en tot slot de Wilgenhoekweg naar het grondgebied van de gemeente Veere. De tweede route loopt van af de A58 via de afslag Arnestein II, Nieuwlandseweg en Hercules- weg naar Eastman Chemical. Dankzij de aanleg van de N57 loopt de nieuwe route straks vanaf de afslag Arnestein II via de N57 di rect naar het grondgebied van de gemeente Veere. Auto's met ge vaarlijke stoffen die bij Eastman moeten zijn, kunnen op de N57 de afslag Ampèreweg nemen en via de Herculesweg het terrein van het chemisch bedrijf bereiken. Volgens B en W is de nieuwe rou te veiliger, omdat er relatief weinig gelijkvloerse kruisingen zijn, wei nig tot geen verkeerslichten en over wegen wordt gereden die wat verder verwijderd zijn van kwets bare bestemmingen als woonwij ken en waardevolle natuurgebie den. Een besluit over de nieuwe route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen moet worden genomen door de gemeenteraad. Dat ge beurt in de vergadering van 6 juni. SEROOSKERKE - De ondergaande zon kleurde de witte rozen voor het oorlogsmonument bij de kerk in Serooskerke zachtroze. Rozen voor de achtentwintig gevallenen van de Tweede Wereldoorlog, onder wie zeven dorpsbewo ners. De jongste slechts vijf maanden, de oudste 32 jaar. De bloemen werden neergezet door leerlingen van de basisschool de Wegwij zer, terwijl de namen van de slachtoffers wer den voorgelezen. Het dorp herdacht gistera vond die doden. Bij de kerk en op de begraaf plaats, waar raadslid Ad Maris een toespraak hield. „Wij zijn veelal van na de oorlog en dat moet zo blijven. Serooskerke kent nu een on begrensde vrijheid, maar vrijheid ligt niet zo maar op straat." foto Ruben Oreel W£g&5Sg£S&/m& i^&ezanaBMaM Tip? redactie@pzc.nl vlissingen - Binnen tien jaar, zo als GroenLinks graag wilde, lukt het niet. Zelfs 2030 komt nog te snel, maar in 2050 kan Vlissingen echt 'energieneutraal' zijn. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de gemeenteraad is gedaan. De raad nam in december 2009 een initiatiefvoorstel aan van GroenLinks. Die partij wilde via een 'routekaart' bereiken dat de ge meente energieneutraal zou gaan werken, dus minder energie zou verbruiken en alleen gebruik zou maken van duurzame energiebron nen als wind, zon, water, biomas sa en aardwarmte. GroenLinks stel de de ambities scherp: het doel moest gehaald worden in 2020, met een uitloop naar 2030. Het onderzoek dat nu is uitge voerd, laat volgens de gemeente zien dat het doel zo snel niet te be reiken is. Dat kan wel lukken in 2050. Daarvoor is een plan van aanpak - een zogenoemde route kaart - opgesteld. De eerste vier jaar wordt vooral gewerkt aan energiebesparing. Vlissingen wil bezien of sommige projecten.op Walcherse schaal uitgevoerd kun nen worden. De gemeenteraad neemt in juni een besluit. Het was die dag prachtig voorjaars weer, en het was ook nog eens meiva kantie. Een prima mogelijkheid dus voor die brugklasser uit Middelburg om samen met een grote groep vrien den op de fiets naar het strand aan de Walcherse kust te gaan. Pas Iaat in de middag kwam de jongen thuis. „Was het leuk vroeg zijn vader hem 's avonds, terwijl hij in de pan nen roerde. „En op welk strand zijn jullie eigenlijk precies geweest?" „Het strand bij Varkenisse", was het antwoord vanaf de keukentafel. De vader maakte zijn zoon al snel duidelijk dat die plaatsnaam niet be stond. Het moest vast Valkenisse zijn. „Och", antwoordde de puber schou derophalend„Het leek me logisch, want het lag vlakbij Biggekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17