121 boeken Een culturele roadtrip Misdaadkomedie schiet doel voorbij Ajkicken, maar niet te persoonlijk boeken kort donderdag 5 mei 2011 Een reis door de kunst met onverwachte wendingen. Joost Zwagerman, culturele veelvraat, brengt in Alles is gekleurd zijn essays over kunst samen. door Dieuwertje Mertens Bij het lezen van Zwager mans Alles is gekleurd, om zwervingen in de kunst, be gon ik hevig te twijfelen aan de inhoud van het literaire genre essay. Wat is eigenlijk een es say? Of beter nog: Wat niet? Con clusie: de titel van Zwagermans es say-uitgave had net zo goed Alles of Omzwervingen kunnen zijn. Zwagerman omschreef het essay eerder als 'Het beweeglijkste literai re genre subversiefin zijn ei gen vrijheid'. Die vrijheid heeft Zwagerman inderdaad genomen bij het selecteren van de teksten voor zijn eigen essaybundel Alles is gekleurdinterviews, kritieken, co lumns, necrologieën en mijmerin gen zijn samengebracht in een kloek boek van 386 pagina's. En of de kunst centraal staat, zoals de ondertitel Omzwervingen in de kunst suggereert? Tja, maar dan wel in de breedste betekenis van het woord, Het thema wordt losjes ter hand genomen en besproken onder de noemer van veelomvat tende delen getiteld 'Zwart geeft licht', 'Picture this' of'Het leed en feest dat leven heet'. Kortom, ge meenplaatsen waar beeldende kunst, fotografie, film, literatuur, pop en 'het leven' zelf onder ge schaard kunnen worden. De 'losse' benadering van Zwager man hoeft natuurlijk geen afbreuk te doen aan de kwaliteit van de bundel. Het maakt het echter wel lastig een eenduidig oordeel tê vor men over de bundel, waarin letter lijk alles samenkomt. Want een in terview met Mariene Dumas laat zich moeilijk vergelijken met een necrologie over Martin Bril of een column over een fietsongeluk op de Albert Cuypstraat in Amster dam. Eén ding wordt duidelijk: Zwager man moet begenadigd gezelschap in de kroeg zijn. Hij schudt de ene na de andere anekdote uit zijn mouw, wat vaak niet onvermake lijk is en soms niet onderdoet voor een smeuïge roddel, niet over de hoofdrolspelers van weekblad Pri vé maar over schrijvers en kunste naars, zogezegd roddels 'op ni veau'. Zo vraagt hij zich af van wie Jackson Pollock, bijnaam Jack the Dripper -'zacht gezegd, een man die zo zijn buien had' - het 'drip- pen' heeft afgekeken. Zwagerman gaat een rijtje optionele inspiratie bronnen af: het zou de Mexicaan David Siqueiros kunnen zijn, van wie hij vroeger assistent was, maar ook Hans Hofmann, de tekenle raar van zijn eerste vrouw Lee Krasner en tevens 'drippionier'. Of Max Ernst, de man van zijn galerie- houdster Peggy Guggenheim. Maar Ernst kende eveneens het werk van Pollock en Krasner be zwoer dat haar ex-man nooit een werk van Hofmann had gezien. Zwagerman concludeert: 'Anderen brachten hem niet op het idee, nee, Pollock joeg een idee na dat hij nog niet in staat was uit te wer ken. Het werk van anderen sterkte hem hoogstens in de overtuiging dat zijn idee dit najagen waard was'. Zwagerman blinkt uit in het aan el kaar rijgen van onderwerpen. De culturele veelvraat legt in het hoofdstuk 'Kunsthistorisch uiteen vallen. Van Berlusconi via Bellini naar Bacon' een relatie tussen het album Rag of light van Madonna en Botticelli's De geboorte van Ve nus. En Jim Carrey laat zich op een foto van Annie Leibovitz vergelij ken met Francis Bacons Figures in a landscape. Treffend. De schrijver heeft een scherp oog, maar soms komt hij niet verder dan een inte ressant verband of een scherpe ob servatie. En dan? In het hoofdstuk 'Alles stroomt', waarin Op fletse van Daniël Lo- hues centraal staat (de laatste paar hoofdstukken gaan over fietsen) heeft de schrijver een fragment van Jack Kerouac, On the road op genomen, een dialoog tussen de hoofdfiguren Sal Paradise en Dean Moriarity: 'Sal, we gotta go and we never stop going until we get the re'. 'Where we going man?' 'I don't know, but we gotta go'. 'En zo is het', schrijft Zwagerman. 'We gotta go. We moeten, we moeten op weg'. Deze dialoog is ook tekenend voor de bundel van Zwagerman, die bij nader inzien veel weg heeft van een roadtrip, waarin Zwagerman steeds op weg is en alleen stopt om te tanken. Zijn reis kent vele passanten in uiteenlopende ge daantes. Zwagerman presenteert ons zijn gefragmenteerde omzwer vingen. Zijn stukken zijn net zoals een prisma. En ineens klopt die ti tel wel: Alles is gekleurd. Joost Zwagerman - Alles is gekleurd. Arbeiderspers, 24,95 euro. .- Waarschijn lijk is Caryl Phillips de meest onderschatte schrijver uit Enge land. Zijn nieuwe roman, 'Bui tenlanders', bevat de levensver halen van drie zwarte mannen die alles in het werk stellen om van Engeland hun thuisland te maken. Het zijn historische fi guren. De zwarte butler van schrijver Samuel Johnson, de bokser Randolph Turbin en de Nigeriaan David Oluwale. De oorspronkelijke titel, 'Foreig ners: Three English Lives', is vervallen. Dat is jammer, want Phillips laat het lezerspubliek zien dat de drie mannen, elk een eigen plaats hebben in de Britse geschiedenis. Caryl Phillips: Buitenlanders. Ver taling: Robert Dorsman. 19,90 euro. De Geus. 'Dit verhaal is waar ge beurd, ook al is het verzonnen.' Dat zegt de schrijver zelf, Vauro Senesi. Van de Italiaan is een ro man uit 2007 vertaald: 'De jon gen die niet kan dromen'. De ro man speelt in Kabul en de hoofdpersoon is een jonge jon gen, dus een verwijzing naar 'De vliegeraar' ligt voor de hand. Kualid leeft in een ver scheurd land. Hij repareert de hele dag het wegdek, in de hoop op een fooi van voorbijrij dende automobilisten. Hij dag droomt, maar 's nachts dromen lukt hem tot zijn frustratie niet. Vauro Senesi: De jongen die niet kan dromen. 14,95 euro. Karak ter. Uitgeverij Podium is een nieuwe reeks verhalen bundels begonnen. Als eerste deel verscheen 'De laatste siga ret' van de jonge Engelse schrij ver Stuart Evers. In Engeland werd Evers meteen de hemel in geprezen. Vergelijkingen vielen met Yates, Cheever en Carver, de top van de Amerikaanse ver halenschrijvers. Er wordt veel gerookt, maar Evers schrijft vooral over liefde, misverstan den en weemoed. Stuart Evers: De laatste sigaret. Vertaling: Paul Syriër. 17,50 eu ro. Podium. door Mieske van Eek I Bavo Dhooge - Scrabble Man Manteau, 15,90 euro Humor en misdaad vor men een lastige combi natie. Bavon Dhooge begint zijn thriller Scrabble man met een absurdistische dialoog tussen twee vrien den. Clint Wilson wil niet zo maar een held of ster zijn. Hij wil carrière maken als dubbel ganger van Benny Benito, een filmster die glorieert op het witte doek als slechterik met sterven als specialiteit. Het is een aanbod dat Benito niet kan weigeren. Wilson heeft een wapen op zak om de acteur te overtuigen. Clints vriend Cody Stitt pro beert hem tevergeefs af te remmen. Hij voelt dat het vre selijk uit de hand gaat lopen. En zijn vriend lijkt niet eens op Benito, al is hij zelf over tuigd van wel. In dit tafereel leeft Dhooge zich helemaal uit en laat hij zien hoeveel hij weet van film. De lol van Dhooge en de domheid van Wilson zijn even leuk, maar de schrijver blijft er veel te lang in hangen. Het maakt zijn boek meer tot een kome die dan een spannende ro man. Pas na honderd pagina's komt de misdaad een beetje op gang als een Rus op het to neel verschijnt. Die laat het niet bij nepbloed. Ondertus sen zit Benito met de gebak ken peren. Nu is het ineens menens met de misdaad. Dhooge slaagt er niet in zijn boek geloofwaardig te maken. Daarbij komt dat geen van zijn personages opwekt tot meeleven. Of het moet die tra gische sukkel zijn die denkt dat hij het gaat maken in de filmwereld. Het boek is bij vlagen geestig en vlot geschreven, maar aan het eind blijft de vraag: waar was dit allemaal goed voor? Mariëtte Wijne - Nou, nog eentje dan. Nieuw Amsterdam, 18,95 euro door Hanneke van den Berg Mariëtte Wijne, is dat haar echte naam? Ha ha. Het schijnt toch echt zo te zijn. En dat voor een auteur die een boek schrijft over alcoholisme en hoe je daar van afkan ko men. Nou, nog eentje dan, met als ondertitel Voor wie wil stop pen met (te veel) drinken is half autobiografie en half een interviewreeks met ex-drin kers, wetenschappers, een goeroe en een alcoholist die het niet lukte om te stoppen. Mariëtte Wijne had al 'hon derd' keer geprobeerd te stop pen met drinken, tevergeefs. Er waren tijden dat een fles wijn per dag er moeiteloos in ging. Op een dag besloot ze dat het genoeg was en gaf ze zichzelf de opdracht een jaar niet te drinken. Op een enkele uitglij der na lukte het haar. In dat jaar sprak ze ook met allerlei (ervarings-)deskundigen. Mariëtte Wijne heeft het be wust redelijk luchtig en voor al humoristisch gehouden. Maar één ding mist haar boek: details over haar eigen strijd. Natuurlijk: ze vertelt heel wat over zichzelf Over haar vader die dronk, over de verkeerde vriendjes die ze had, over haar drankzucht, over haar besluit om hulp te gaan zoeken bij 'De Helder heid', een organisatie die alco holisten met behulp van zeer prijzige cursussen helpt om van de dtank af te komen. Maar wat mist in dit boek is de strijd die ze met zichzelf is aangegaan. Wat gebeurde op de avonden dat ze het heel moeilijk had met haar be sluit? luist die cruciale mo menten in het leven van een alcoholist ontbreken groten deels. Het schilderij Nummer 32 van Jackson Pollock. Zwagerman schrijft onder meer over deze kunstenaar. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12