'Ik heb een mooi leven, ik ben tevreden Naar Azië om olifanten te kijken' 'Hopelijk zullen mensen door programma's als 'Upside Down' wat donderdag 5 me, 2011 sneller omgaan met verstandelijk gehandicapten' - 11 Ellen Danhof, eindredactrice van 'Upside Down' zijn 'gekke' buren? foto ANP beeldbewerking Centrale Redactie Verstandelijk gehandicapt Corrie Heussels (75) heeft altijd bij haar moeder gewoond. Die is een paar jaar gele den overleden. „Tot mijn 46ste heb ik thuis ge woond. Ik heb mijn school afge maakt en daar door goed leren lezen en schrijven. Nee, ik ben nooit gepest met mijn verstande lijke beperking. Na mijn school tijd ben ik bij de wasserij gaan werken, dat heb ik 12,5 jaar ge daan. Lang hè? Ik vond het leuk werk, maar heb er wel een tijd naar moeten zoeken. Ik denk dat dat toch wel kwam, doordat ik een verstandelijke beperking heb. Met mijn collega's heb ik al tijd goed kunnen opschieten. Sommigen van hen hadden ook een verstandelijke beperking, an deren niet." „Ik heb nooit op een instelling gewoond. Daar ben ik blij om, het lijkt me niks, ik weet niet waarom. Ik vind het goed dat mensen zoals wij gewoon in de wijk wonen. We wonen hier met vier mensen onder begelei ding. We kunnen het goed vin den. Ook met de buren hebben we goed contact Als het heel lek ker weer is, zitten we samen met hen voor hun woning, bui ten in de zon." „Mensen gaan over het alge meen wel goed met ons om, vind ik. Ik ken ook geen verstan delijk gehandicapten die vereen zamen doordat niemand in de wijk naar hen omkijkt. We wor den hier ook nooit door iemand gepest." „Ja, ik ben wel in het buitenland geweest. Op vakantie naar België en Oostenrijk. Met een groep, dat was leuk. Nee, ik heb geen dromen meer. Ik heb een mooi leven gehad, ik ben tevreden." Harry Strijp (50) heeft het als kind niet makkelijk ge had. „Mijn ouders zijn ge scheiden en heb ben me daarna in de steek gelaten. Mijn vader leeft nog, maar ik heb geen contact meer met hem. Vroeger vond ik dat wel erg, nu niet meer. Ik ben goed terechtge komen, kan op eigen benen staan. Ik woon zelfstandig. Maar het is wel met vallen en opstaan gegaan." „Op mijn vijftiende ben ik zelf naar Rotterdam gegaan en daar in een internaat terechtgeko men. Na drie jaar ben ik terugge keerd naar Nijmegen. Ik heb de lts afgemaakt, houtbewerking. Ik heb veel verschillende banen gehad, ook via het uitzendbu reau. Daarnaast heb ik in de sportwereld gewerkt, voet baltoernooien organiseren, en- zo. Nu werk ik als timmerman bij GVO, een instelling voor men sen met een verstandelijke be perking. Voor hen is het niet makkelijk werk te vinden. Niet iedere werkgever wil je als je een handicap hebt. En als je wel werk kunt vinden, moet je alle maal formulieren invullen voor het UWV." „Ik ben altijd een doorzetter ge weest en kon altijd wel werk vin den. Maar mensen met een lager niveau dan ik worden vaak van wege hun handicap aan de kant gezet door de samenleving. 'Nor male' mensen kunnen niet met hen omgaan. Het is per wijk ver schillend. Maar sommige ver standelijk gehandicapten wor den gepest. Uitgescholden, hun fiets afgepakt, dat soort dingen. Verstandelijk gehandicapten in de wijk laten wonen is goed, maar niet voor allemaal. Sommi gen vinden geen rust, die heb ben er niks aan." „Ik ben pasgeleden verhuisd, na veertien jaar in een andere buurt te hebben gewoond. Ik woon nu in een wijk met meer leeftijdgenoten. Ik voel me er ge accepteerd. Ik ben deel van de buurt." „Eén droom heb ik nog wel. Ik ben gek op olifanten en zou graag eens naar Azië of Afrika gaan om ze in het echt te zien. Dat gaat nog wel eens lukken. Ik ben er al met vrienden mee be- Het Diagnostic and Statistical Ma nual of Mental Disorders-IV-TR (een handboek waarin psychische aandoeningen staan beschreven) onderscheidt vier gradaties: Milde retardatie (lichte verstande lijke beperking). 75 procent van de mensen met een verstandelijke handicap behoort tot deze groep. Het gaat om mensen met een intel ligentie-quotiënt (IQ) van 50 tot 70. Deze vorm werd voorheen ook wel debiliteit genoemd. Middelmatige retardatie (matige verstandelijke beperking) komt voor bij 18 procent van de verstan delijk gehandicapten, waarbij het gaat om mensen met een IQ van 35 tot 50 (voorheen imbeciliteit). Zware retardatie (ernstige verstan delijke beperking). Een IQ van 20 tot 35. Daarnaast is slechts minima le communicatie mogelijk. Zwakke motorische ontwikkeling. Zo'n 7 procent valt in deze categorie. Diepe retardatie (diepe verstande lijke beperking) komt slechts voor bij 1 procent en duidt op een IQ van minder dan 20. Mensen die hieraan lijden, hebben behoefte aan voortdurende zorg. Een bekende vorm van een aange boren verstandelijke handicap is het syndroom van Down. De aan doening zegt niets over de grada tie van de handicap. Mensen met Down hebben typerende kenmer ken, zoals de amandelvormige, enigszins scheefstaande ogen en de slappe, groot lijkende tong. Vaak ook een zwakke gezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11