FC Twente richt Spelers PSV maken aangeslagen indruk 261 sport Moeizame zege op Heerenveen houdt Ajax in kampioensrace EREDIVISIE FC Twente wint met speels gemak van Willem II; 4-0. De beslissing valt net als vorig seizoen op de laatste speeldag. maandag 2 mei 2011 door Jop van Kempen HEERENVEEN - Dankzij kunst- en vliegwerk is Ajax nog steeds kam pioenskandidaat. Tegen SC Hee renveen ontsnapte het elftal van Frank de Boer gisteren aan een enorme deceptie. De Amsterdam mers wonnen met 1-2 van de ploeg van Ron Jans. „Het had ook 6-6 kunnen zijn", aldus Frank de Boer na afloop. Als De Boer op 15 mei zijn 41e ver jaardag en Ajax' dertigste landstitel viert, loont het de moeite om de videoband van de wedstrijd in het Abe Lenstra Stadion nog eens te rug te kijken. Ook dan zal de trai ner waarschijnlijk nog een paar keer opgelucht ademhalen. Het ontbrak Ajax in de vorige ontkno pingen van de eredivisie deels aan geluk, maar daarover kan De Boer met nog één wedstrijd voor de boeg eigenlijk niet meer klagen. „Het was een knotsgekke en een leuke wedstrijd", vatte de veertigja rige samen. „Heerenveen kreeg op het einde van de wedstrijd grote kansen op de gelijkmaker, maar in de fase na de 2-1 hadden wij moe ten uitlopen. Een gelijkspel was een terechte uitslag geweest." Ei genlijk waren het twee momenten van onoplettendheid bij Heeren veen die Ajax in het zadel hielpen. Dertig seconden nadat de Friezen via een prachtig afstandsschot van Mika Vayrynen op voorsprong wa ren gekomen, maakte ex-Heeren- veen-speler Miralem Sulejmani op aangeven van Christian Eriksen 1-1. „We waren zó blij met de 1-0 dat we vergaten te verdedigen", analyseerde Heerenveen-trainer Ron Jans het doelpunt dat Ajax vanaf de aftrap maakte. Bij de af trap van de tweede helft verdedig de Heerenveen opnieuw lichtzin nig, al speelde Siem de Jong doel puntenmaker Christian Eriksen knap vrij: 2-1. De Boer had Mounir El Hamdaoui buiten het elftal gelaten en De Toby Alderweireld van Ajax kopt de bal weg voordat Heerenveen-spits Bas Dost (links) gevaarlijk kan worden. foto Olaf Kraak/ANP Jong in de punt van de aanval ge posteerd. Zodoende kwam er op het middenveld een plek vrij voor Demy de Zeeuw. El Hamdaoui past eigenlijk niet het systeem van De Boer en de laatste duels speel de hij zeer ongelukkig, maar ge zien de moeizame verstandhou ding nam de trainer in de slotfase van het seizoen een ferme beslis sing. Het toont dat De Boer geen type is dat de kool en de geit spaart, en wellicht is dat noodzake lijk om succesvol te zijn. Maar om de kans te verkleinen dat de teleur gestelde El Hamdaoui het trai ningskamp daags voor de wed strijd zou verstoren, had De Boer zijn beslissing al op donderdag kenbaar gemaakt. Dat de spanning van de slotfase niet bij iedereen het beste naar bo ven haalt, was in Friesland goed te zien aan Jan Vertonghen. Bij afwe zigheid van Maarten Stekelenburg is de Belg aanvoerder, maar hij speelde matig tot slecht. Ook Toby Alderweireld, Lorenzo Ebecilio en Kenneth Vermeer maakten een paar fouten te veel. Dankzij de zege in Friesland is Ajax scriptschrijver én acteur in iets wat een schitterende slotscène kan worden, of een tragisch plot. Volgende week spelen de Amster dammers in de Kuip de bekerfina le tegen FC Twente en een week la ter volgt tegen diezelfde tegenstan der de apotheose, of de Apocalyps. Ajax kan kampioen worden, maar bij een nederlaag tegen Twente en een zege van PSV op FC Gronin gen eindigt de Amsterdamse club derde en loopt het op doelsaldo zelfs plaatsing voor de voorronde van de Champions League mis. De spanning van de eredivisie ver goedt veel, maar dat de kampioen mogelijk veertien punten minder heeft dan vorig seizoen toont wel dat het verschil tussen de topclubs en de rest kleiner is geworden. Met het oog op de toekomst lijkt ook PSV af te haken als topclub. De Eindhovenaren hebben door de zeges van Ajax en Twente defi nitief afstand genomen van de ti tel en de club moet volgend sei zoen zwaar inleveren op de begro ting. De strijd om de beker en het kampioenschap is daarmee wel licht een voorbode voor het ko mende jaar. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Ruim 68 minuten wa ren er gespeeld toen de acceptatie daar was en de blik definitief op Ajax werd gericht. De wissel van Douglas was er één vol realisme: met een 3-0-voorsprong op zak kon FC Twente tegen Willem II niets meer overkomen, waardoor er geen enkel risico met de verdedi ger, die op scherp stond, werd ge nomen. Tien minuten later werd ook de goed spelende Roberto Ros- ales uit voorzorg naar de kant ge haald. Denken aan morgen was gis termiddag al snel belangrijker dan de dag van vandaag. De hoop dat de titel op deze mid dag al naar Enschede zou komen, duurde exact één minuut. Toen kwam Heerenveen op voorsprong tegen Ajax, maar na de snelle Am sterdamse gelijkmaker voelde ie dereen in de Grolsch Veste meteen aan dat alles gaat aankomen op de laatste speeldag in De Arena, de fi nale van het seizoen. Twente en Ajax beginnen net als een jaar gele den weer met een marge van een punt in Twents voordeel aan de laatste competitieronde, maar het grote verschil is nu dat ze elkaar nog tegenkomen. Noem het maar bizar. Het is in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal nog niet eer der voorgekomen dat twee rivalen het in een onderling duel op de slotdag gaan uitmaken wie er kam pioen wordt. Hoe krijg je het als bond voor elkaar? Marloes van der Laan, woordvoerster van de KN VB, noemt het allemaal toeval. „We hebben dit niet bewust zo ge pland. Wij verzamelen voor het seizoen alle knelpunten van de clubs en de burgemeesters en die gegevens worden naar Barcelona gestuurd. Daar wordt er een computerpro gramma op los gelaten, waarin ook rekening wordt gehouden met het thuis- en uitritme van de clubs. Vervolgens rolt er dan een competitieprogramma uit. Het is dus echt toeval dat Ajax en T\vente elkaar nu op de laatste speeldag te genkomen. Maar het is wel een prachtig toeval, ja." En alsof dat nog niet genoeg is om de adrenaline tot recordhoogte op te pompen, treffen beide clubs el kaar eerst nog komende zondag in De Kuip in de bekerfinale. Gekker kun je niet het hebben. Wat de één een schitterende uitdaging zal noemen, is voor de ander een hor rorscenario. ügsBBs&sssB&aam door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Even was de hoop op een wonder nog verder aangewak kerd. Toen Heerenveen tegen Ajax op voorsprong kwam en het Phi lips Stadion juichte, gaf dat de PSV-spelers een extra boost. „Dat was mooi", zei spits Balazs Dzsud zsak. „Maar in de tweede helft werd het stil op de tribunes. We wisten toen wel dat het niet meer goed zou komen. Ik ben heel erg teleurgesteld, had me meer voorge steld van dit seizoen." Ook bij Mar cus Berg geen lach op het gezicht. „Iedereen is toch teleurgesteld nu, al was de klap vorige week na het verlies bij Feyenoord groter", sprak hij na afloop van het met 2-1 gewonnen duel tegen Vitesse. Nu de laatste thuiswedstrijd van het seizoen erop zat en de titel on bereikbaar was geworden, werd er al snel vooruitgekeken. HSV-huur- ling Berg gaan ze in Eindhoven niet meer in het PSV-shirt zien, bleek uit diens woorden. „Ik ga te rug naar Hamburg, heb daar nog een contract voor drie seizoenen. En er komt een nieuwe trainer. Ik ga ervan uit dat ik weer een kans krijg." Berg heeft een vervelend seizoen achter de rug. Hij had in competi tieverband veel meer goals moe ten maken dan de acht die er op dit moment achter zijn naam staan. De frustratie daarover én over de vaak afkeurende reacties van een deel van het PSV-publiek, kwam er gisteren tegen Vitesse uit. Nota bene nadat de Zweed PSV knap op voorsprong had gezet. Berg maakte met een gebaar duide lijk dat hij de toeschouwers de mond had gesnoerd. Het tegen deel bleek het geval: Berg werd in de fase na zijn treffer uitgefloten als hij aan de bal kwam. „Mis schien had ik dat gebaar niet moe ten maken, maar er zat veel emo tie bij. Ik had meer goals moeten maken, maar ik heb het hele sei zoen hard gewerkt. Een deel van de fans heeft daar geen respect voor, denk ik." Ook Dzsudzsak had iets om van te balen. Hij liep tegen zijn vijfde ge le kaart van het seizoen aan en mist daardoor over twee weken het slotduel met FC Groningen. Dzsudzsak kreeg de kaart na een fopduik in het strafschopgebied van Vitesse. De Hongaar toonde zich na afloop reëel. „Ik denk dat ik de scheidsrechter gelijk moet ge ven." Op het moment zelf was Dz sudzsak minder begripvol geweest. „Ik heb thank you tegen de scheidsrechter gezegd, omdat hij mij de kans ontnam om de laatste wedstrijd ook te spelen. Nu kan ik alleen nog maar trainen en in Gro ningen mijn ploeggenoten aan moedigen." De teleurstelling was zó groot dat de linkerspits niet eens echt juichte toen Marcelo even later uit zijn voorzet de 2-0 binnenkopte. Nog voor de vraag gesteld was ver klaarde Dzsudzsak dat hij waar schijnlijk ook na de zomer nog bij PSV actief zal zijn. „Ik denk niet dat dit mijn laatste jaar hier is ge weest. Ik heb in januari mijn con tract welbewust verlengd en wil met PSV nog prijzen pakken. Dat laatste is nog niet gelukt. Ia, ik heb laatst gesproken over Spanje. Het is een droom om daar ooit te spe len, maar dat is wellicht iets voor de wat langere termijn. Maar je weet het niet, misschien vertrek ik deze zomer al, misschien niet." Wilfred Bouma is er volgend sei zoen gewoon nog bij, gaf hij te kennen. „Ik heb nog een con tract." De routinier (32) maakte gis teren een aangeslagen indruk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58