3 geen nieuwe overval plegen Middelburg wekt verbazing Proef met nieuw type asfalt in A58 zeeland 13 Bodem voor Walcheren bedekt met mesheften Bosbrandje snel onder controle Man raakt onwel en valt in Crevelingen maandag 2 mei 2011 jaar is de standaardeis van het Openbaar Ministerie voor een over val op een woning. 'Als Openbaar Ministerie zijn wij een beetje de voortrekkers. Wij proberen de rechters mee te krijgen' Rob Rammeloo, officier van justitie Bij een overval in Terneuzen in januari dit jaar raakte de 83-jarige bewoonster gewond en werden geld en sieraden gestolen. foto Tim Koster principe van rechterlijke vrijheid. Dat wordt misschien anders als ze minimumstraffen gaan invoeren, maar nu is de rechtspraak nog on gebonden. Er zijn wel richtpun ten, maar dat is het." De hoogleraar kaatst het balletje over de 'te lage straffen' terug. Het OM zou volgens hem ook eens bij zichzelf te rade moeten gaan. „Ze gaan vaak te hoog zitten met hun strafeis. Het ligt evenzeer in de ver antwoordelijkheid van het OM een reële strafeis te stellen." Hij sig naleert dat de opgelegde straffen in Nederland de afgelopen 20 jaar 'veel hoger' zijn geworden. „En daar is natuurlijk ook een keer een eind aan. Het is bekend dat een lange celstraf contraproductief werkt. Daarom is het ook de taak van een rechter elke zaak op zich te bekijken en te beoordelen welke sanctie zinvol is. En komt die straf niet alleen tegemoet aan wat de mensen van het feit vinden?" Rechtbankpresident Ludo van Dij- ke vindt de kritiek van Rob Ram meloo onterecht. Middelburg volgt volgens hem de gemiddelde strafmaat van de andere arrondis sementen. Net als Ippel benadrukt hij dat niet voorbijgegaan kan wor den aan de volstrekt gescheiden rol van rechtbank en OM en dat daardoor dus ook de strafmaat sterk kan verschillen van de eis. De rechter houdt specifiek reke ning met bijzondere omstandighe den en de aanwezigheid van be wijslast. Dick Olie van de commis sie strafrecht van de Zeeuwse Or de van Advocaten begrijpt niet zo goed waar Rammeloo zich zo druk om maakt. Ook hij hamert op het belang van de rechterlijke vrijheid. „Ik heb niet de indruk dat de rechtbank hier extreem la ger of hoger vonnist. En als wij óf het OM het met een uitspraak niet eens zijn, dan kunnen we gewoon in hoger beroep. Prima toch!" door Marcel Modde vlissincen - In de A58 bij Vlissin- gen wordt gewerkt aan het asfalt van de toekomst. Rijkwaterstaat beproeft over een lengte van drie honderd meter een nieuw pro duct, waardoor scheuren door ver oudering of vorst eenvoudig en snel kunnen worden gerepareerd. Het principe gaat uit van asfalt met fijngesneden staalwolvezels, legt Esther de Graaf van Rijkswa terstaat uit. Bij scheurvorming in het wegdek rijdt een inductieappa raat met een grote stalen plaat over het wegdek. Hierdoor ont staat een magnetisch veld, wordt de staalwol opgewarmd en vervol gens vloeibaar. De scheurtjes in het asfalt vloeien zo dicht. Niet al leen kan dit de levensduur van het asfalt verlengen, benadrukt De Graaf Reparaties kunnen veel makkelijker worden uitgevoerd, waardoor verkeershinder beperkt blijft. Of dat in de praktijk werkt, moet nog blijken. Het proefvak in de A58 (direct na de stoplichten bij het oprijden van de snelweg) is net aangelegd. „Het wachten is nu op scheuren." Over drie jaar denkt Rijkswaterstaat de eerste resulta ten te kunnen melden. Maar wellicht bestaat al eerder een indicatie of het staalwolasfalt werkt, verwijst De Graaf naar een gelijktijdige laboratoriumproef In een klimaatkamer worden mon sters snel verouderd en getest met een mini-inductieapparaat. De Graaf verwacht eind dit jaar de eer ste uitslag van die tests. Blijkt de methode te werken, dan duurt het volgens haar nog zeker tien jaar voordat het nieuwe asfalt breed kan worden toegepast op de snelwegen. „Je moet het proefge bied eerst steeds verder uitbreiden. Over de ontwikkeling van het zo- ab (zeer open asfaltbeton) hebben we ook vijftien jaar gedaan." dishoek - De recente zandsupple- tie op de Walcherse kust tussen Dishoek en Vlissingen heeft nau welijks gevolgen gehad voor de na tuur onder water. Dat constateert Roel van der Mast van de Dishoek Duikers. „Al het moois is nog steeds aanwezig." Wat Van der Mast opvalt, is dat de bodem bezaaid ligt met scheermes schelpen. De meesten zijn open en het schelpdier ligt er naast. „Normaal gesproken steken ze on der het zand. Dit heb ik nog nooit gezien. Het is best link ook, wan neer je daar je handen laat rusten. Ze zijn vlijmscherp." De duikclub heeft bij Dishoek en op zo'n vijf meter diepte ter hoog te van de reddingspost bij Zoute- lande weer een groot aantal 'tent- stokken' op de bodem gezet, om het paren van inktvissen te bevor deren. Van der Mast heeft de eer ste sepia's en pijlstaartinktvissen al gezien. Aan sommige stokken zijn zelfs al de druifachtige eitjes af gezet. „Dat is zo'n vijf weken eer der dan vorig jaar rond deze tijd! Door het mooie weer en de snelle opwarming van het water loopt de natuur voor." De watertempera tuur in de Westerscheldemonding is nu zo'n 13 graden Celsius, twee graden hoger dan vorig jaar op 30 april. Inktvissen zwemmen vanaf zo'n 11 graden de Ooster- en Wes- terschelde op om te paren. burch-haamstede - De brand weer heeft voorkomen dat een be ginnend bosbrandje in het Slotbos bij Burgh-Haamstede uit de hand is gelopen. De grote droogte en een stevige wind vormen een groot risico op een grote natuur- brand. De brandweer was echter snel ter plaatse, zodat de 'enkele vierkante meters' bosschage bin nen een paar minuten waren ge blust. De oorzaak van de brand is onbekend. De politie sluit niet uit dat er sprake is van brandstichting. De komende tijd houdt de politie extra toezicht in het Slotbos. den osse - Aan de Langendijk bij Den Osse is zaterdagochtend een man onwel geworden en in het Grevelingenmeer gevallen. Het slachtoffer kon Zeeland door om standers tijdig uit het water wor den gehaald. Hij is naar het zieken huis gebracht. Omdat de man snel wegzakte, werd aanvankelijk groot alarm ge slagen. De brandweer van Scharen- dijke en de duikgroepen van Goes en Tholen werden ingeschakeld om de drenkeling te redden. Hun inzet was echter niet meer nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3