sport 129 onbevangen Pedrosa: van antiheld tot held Cadel Evans doet met overwinning in Romandië vertrouwen op voor Tour Adelinde Cornelissen mist Totilas maandag 2 mei 2011 Tijdens de persconferentie gaf Adelinde Cornelissen te kennen dat ze Totilas mist. De zwarte hengst, die onder het zadel van Edward Cal van record naar re cord reed, is vorig jaar naar Duitsland verkocht Matthias Alexander Rath, de nieuwe berijder, kan hem nog niet op een wedstrijd uitbrengen vanwege een blessure. „Het is altijd goed als er iemand is die beter is", zo vertelde ze. door Giel Hendrix LEIPZIG - Op het moment dat in Nederland op veel plaatsen Konin ginnedag met vuurwerk werd uit geluid, gingen in Leipzig de schijn werpers aan voor Adelinde Corne lissen. Op haar lievelingshengst Je- rich Parzival, die een felrode paar dendeken van de sponsor over zijn lijf gedrapeerd had, schreed ze als een koningin de piste binnen. Het gezicht een beetje ernstig, heel anders dat het halve uur daar voor, toen ze op het voorterrein van de ene tv-camera naar de an dere microfoon werd gesleept, ter wijl haar twee Duitse concurren tes nog hun best deden in de ring. Maar iedereen was er al van over tuigd dat de 84,40 procent score van de Nederlandse genoeg was voor de wereldbeker. Een pr-cursus heeft de Drentse niet nodig, die kan ze best zelf ge ven aan een aantal Nederlandse topsporters. Met flair en humor stapt ze overal nuchter en onbe vangen op af Duits, Engels, Neder lands of Drents, het maakt haar niet uit. Een ingewikkelde vraag, of een dooddoener ('hoe voel je je?'), ze verschiet er niet van, geeft iedereen antwoord en deelt ook nog handtekeningen uit. De echte kenners, die voor (paar- den)vakbladen schrijven, moeten welhaast overspannen van haar worden. Zij hangen van cijfers en tabelletjes in elkaar en Cornelissen wil daar helemaal niets van weten. „Een recordscore? Beter dan verle den jaar? Revanche voor de tegen slag in Las Vegas of het WK in Kentucky? Mooier dan de Europe se titel? Ik zou het niet weten", zegt de amazone, die tegenwoor dig thuis is in het Gelderse Nij- kerk, kalm. „Jullie willen allemaal vergelijken en kijken naar het ver leden. Ik weet dat de score zo'n drie procent lager was dan verle den maand in Den Bosch. Ik moet de band nog eens nakijken om te weten waar dat aan ligt. Zeker geen revanche. Daar ben ik niet mee bezig. Tegenslagen horen bij de sport. Ik kijk niet achterom. De Europese titel was twee jaar gele den. Op dit moment is deze de mooiste en wat komende zomer is, zien we dan wel weer." Ze kijkt vooruit, maar ook weer niet te ver. ,;Dat ik volgend jaar de titel mag verdedigen in eigen land (Den Bosch)? Dat heb ik me nog niet gerealiseerd, maar dat is na tuurlijk wel cool." Dat Cornelissen zaterdagavond, na de 7000 euro van de GP-zege op donderdag, nog eens 55.800 euro bijgeschreven krijgt op haar bank rekening, verbaasde haar. „Hoe veel? Ik weet het echt niet, want ik doe het niet voor het geld. Ik weet nooit hoeveel er te verdienen valt. Ik wil gewoon een zo goed moge lijke prestatie leveren. Maar ja, het klinkt wel leuk nu jullie het zeg gen!" Zelf is ze het meest verrast over de progressie die haar hengst heeft ge maakt. Opstandig werd hij in het verleden als hij de ring in moest en zenuwachtig. „Nu heb ik het ge voel dat hij denkt 'Wauw, wat cool', als hij zo'n volle ring in mag waar de mensen zitten te klappen. En dan wil hij laten zien wat hij al lemaal kan. Dat is wel een prettig gevoel. Maar het blijft een hengst en als meneertje niet wil, dan drijft hij zijn zin door." Gisteren, een dag na haar overwin ning, had ze haar aandacht alweer op heel iets anders gericht. Parzi val staat thuis alweer op stal en krijgt een weekje vakantie. „Dat heeft hij wel verdiend", zegt de amazone. „Daarna gaan we ons richten op het EK in Rotterdam." GENÈVE - De Australische wielren ner Cadel Evans heeft gisteren de Ronde van Romandië op zijn naam geschreven. De leidende po sitie van Evans kwam in de vijfde en laatste etappe, gewonnen door de Brit Ben Swift, niet meer in ge vaar. Evans (34) had de leiderstrui zater dag in een individuele tijdrit, ge wonnen door de Amerikaan Da vid Zabriskie, veroverd. De Duit ser Tony Martin werd tweede in het eindklassement. Swift klopte in de massasprint in Genève de Ita liaan Davide Vigano en de Span jaard Oscar Freire van de Rabop- loeg. Pieter Weening was de beste Nederlander in het eindklasse ment met de zesde plaats. Aleksandr Vinokoerov, derde in de eindrangschikking, probeerde op twee kilometer van de streep toch nog iedereen te verrassen, maar zijn aanval had geen succes. Voor Evans was het zijn derde zege van dit seizoen. Eerder won hij een rit en het eindklassement in Tirre- no-Adriatico. Lieuwe Westra was in het slot- weekeinde actief De renner van Vacansoleil-DCM liet zaterdag in de individuele tijdrit zien zijn vorm terug te hebben. De Fries eindigde over de twintig kilometer als derde, op veertien seconden van winnaar Zabriskie. Gisteren probeerde hij via een vroege ont snapping nog in de buurt te ko men van de dagwinst. Westra kreeg Jack Bobridge, David Garcia, Pierrick Quemeneur en Vladimir Goesev mee. Die vlucht redde het niet. Westra was blij met zijn optreden. Hij werd na de Driedaagse van De Panne ziek en stond even aan de kant. „Ik heb een paar wedstrijden aan me voorbij moeten laten gaan en het ging eventjes wat minder. Het kost tijd om te herstellen. In de Waalse Pijl werd ik als een be ginneling gelost. Hier ben ik er ech ter goed doorgekomen. Daar ben ik blij mee. Ik ben nog niet in su- pervorm. Deze lijn wil ik echter doorzetten", keek Westra terug op Romandië. Uiteindelijk kwam Goesev giste Cadel Evans boekte de derde zege van dit seizoen, foto Dominic Favre/EPA ren nog voorop met Steven Kruijs- wijk van de Raboploeg, zaterdag zevende in de tijdrit, Pierre Ro land en Matthias Brandle. De kop groep legde het in de slotfase af te gen het werk van de sprintersploe- gen. Op zes kilometer van de fi nish was de hergroepering een feit. Swift was in de sprint de snel ste. Evans was tevreden. „Het is bijna een thuiszege voor me. Ik heb twaalf jaar in Zwitserland ge woond", zei de wereldkampioen van 2009. De Australiër zat in maart door een knieblessure thuis, na zijn zege in de Tirreno. „Bij BMC hebben ze goed werk ver richt. Ze hebben me op een goede manier weer op niveau gebracht. Ik hoop dat mijn prestatie mijn teamgenoten extra motiveert om straks in de Tour een sterke ronde neer te zetten." Kenny van Hummel sloeg op de slotdag van de Ronde van Turkije toe. De wielrenner uit de ploeg Skil-Shimano zegevierde gisteren in de achtste en laatste rit, van Si- de naar Alanya, in de massasprint. De eindzege in de ronde was voor de Rus Aleksandr Efimkin. Van Hummel greep zaterdag nog naast de zege. In Manavgat verloor hij de sprint van de jonge Italiaan Andrea Guardini. Een dag later was het verschil met de Duitser Andre Greipel miniem, niet meer dan een banddikte. Ik ben blij dat ik de ronde met de eerste plaats af sluit", grinnikte Van Hummel na zijn dagsucces. Marianne Vos blijft winnen. De 23-jarige renster van Nederland Bloeit zegevierde zaterdag in de Luxemburgse wegwedstrijd GP Elsy Jacobs. Vos was na 114 kilome ter de snelste van een kopgroep. Ze versloeg de Duitse Judith Arndt en de Zweedse Emma Jo hansson. Annemiek van Vleuten was op ruim twee minuten de bes te van een tweede groepje. Voor Vos was het haar zesde sei zoenszege. Eerder won ze op de weg onder meer de Waalse Pijl (voor de vierde keer) en de Ronde van Drenthe. door Jaap van Brummelen DEN HAAG/ESTORIL - Met zijn 1 me ter 60, 51 kilo en kleurloze uitstra ling is Dani Pedrosa de antiheld van de MotoGP. Critici vinden Pe drosa, die het niet van zijn specta culaire rijstijl moet hebben, geen echte kerel. Naar die categorie maakte de kleine Spanjaard in Estoril een lange neus door Jorge Lorenzo te verslaan op een manier die niemand voor mogelijk hield. Pedrosa naderde klassementslei der Lorenzo tot op één punt. De toevoeging van Casey Stoner bij Repsol Honda werd veel ken ners uitgelegd als een motie van wantrouwen naar Pedrosa. Niet Pe drosa, maar Stoner werd gezien als de aangewezen man om Lorenzo van de wereldtitel te beroven. Mo gelijk heeft dat de kleine man een extra stoot adrenaline bezorgd. On derweg naar de Portugese Grand Prix had Pedrosa nog een pitstop gemaakt in het ziekenhuis om tij dens een operatie hechtingen uit zijn linkerschouder te laten verwij deren. Vanaf de start tot vier ronden voor het einde zat-ie aan het wiel van Lorenzo geplakt, maar een kans om de wereldkampioen te passe ren leek er niet. Tot Pedrosa vier ronden voor tijd aan het eind van het rechte stuk Lorenzo voorbij stak, de snijdende pijn in zijn lin kerschouder verbeet door laat en hard in de remmen te knijpen en zo Lorenzo beroofde van zijn vier de opeenvolgende overwinning op Estoril. „Jorge maakte de race. Met een tweede plaats was ik eigenlijk dik tevreden. Ik ben mijn team en de fysio's dankbaar", stamelde Pe drosa. Lorenzo had drie keer op rij vanaf poleposition gewonnen. Nu had hij ondanks zijn eerste pole van het seizoen vooraf al geen goed ge voel. De reden: Marco Simoncelli als buurman op de grid. Lorenzo maakte van zijn hart geen moord kuil en knalde zaterdag verbaal frontaal op Simoncelli tijdens de persconferentie van de eerste start- rij. Lorenzo hield Simoncelli er voor verantwoordelijk dat hij op de slotrace van vorig seizoen bijna was gecrasht. Het was het begin van een hilarisch duel achter de ta fel. Simoncelli: „Jij crashte bijna, maar ik lag voor. Jij wou me passeren en maakte een fout. Je gaf het verkeer de voorbeeld." Lorenzo: „Ik denk dat jij met heel wat rijders bent ge botst, of niet soms." Simoncelli: „Ja, maar jouw voorbeeld was ver keerd." Lorenzo: „Dat is jouw me ning. Maar ik denk dat er heel wat rijders hier in de paddock net zo over denken." Simoncelli: „Oh ja? Wie dan?" Lorenzo: „Dovizioso, Aoyama. Als er in de toekomst iets gebeurt waar jij bij betrokken bent heb je een probleem." Simoncelli: „Okay, dan word ik gearresteerd." Lorenzo: „Iedereen lacht nu, maar er is niks grappigs aan, want wij Dani Pedrosa leidt voor Jorge Lorenzo. spelen met onze levens op zware motoren met snelheden van 300 km per uur." Simoncelli wordt qua rijstijl verge leken met Kevin Schwantz, maar de ex-wereldkampioen kon bedui dend beter met druk omgaan. Viel Simoncelli tijdens de vorige race in Jerez in leidende positie, nu hap foto Francisco Seco/AP te zijn Honda al na een paar boch ten grind. Zijn boezemvriend Va lentino Rossi heeft de problemen met de voorkant van de Ducati nog niet onder de knie. Hij leek op eerbiedige afstand van Casey Stoner vierde te worden, maar werd op de laatste meters geklopt door Dovizioso.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37