Duothriller in de race 161 zeeland Dorp van Zotte Rikus zeeland in de vorige eeuw KISLINC/VERHUYCK 'Deze nominatie betekent voor ons erkenning' brieven maandag 2 mei 2011 Opnieuw een dorpsgezicht uit de serie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgie rig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Getuige het grote aantal inzendingen was de raadkaan van vorige week een gemakkelijke opgave. Alex Claeys uit IJzendijke schrijft: „Sint Anna Ter Muiden, met de dominante toren van de Hervormde kerk uit de 14de eeuw op de achtergrond. De vrouw staat op de markt, een driehoekig plein met dorpspomp van 1789. De kerk toren diende als vuurtoren voor de schepen, die vroeger langs Sint Anna Ter Muiden konden varen." Riet Vonhout-Kommers uit Ter- neuzen en W. van Mechelen uit Vlissingen menen in de afgebeelde vrouw hun overgrootmoeder Eliza beth Kommers-de Mailie te her kennen. Van Mechelen meldt: „Er was, voor zover ik mij kan herinne ren, geen andere vrouw in dat dorpje, dan zij, die de Cadzandse klederdracht droeg. Zij en haar man, die ook de dracht droeg, wer den dikwijls gefotografeerd voor kaarten van Sint Anna ter Muiden en zelfs Sluis. Ik heb er verschillen de. Zij was de tweede vrouw van Jan Willem Kommers, toen de to renwachter. Hij moest het uur werk van de klok opwinden. Dat was een hele klim, want dat hing enige verdiepingen hoog. Als ik daar met vakantie was, mocht ik mee." Rinus de Moor uit Retranchement citeert uit Sluis in oude ansichten over dominee J. van Eerde die in de periode 1882-1921 in Sint Anna stond. „Een verstandige man, die elke dag met zijn hondje wandel de. Hij kreeg de scheldnaam 'Zotte Rikus', welke hij zeker niet ver diende." Het voormalige stadje staat in de streek bekend als Sint Anna. In vroeger eeuwen heette het kort weg Mude, schrijft J.H. Simonse in Borssele: „Oorspronkelijk een stad dichtbij Sluis op het meest westelij ke puntje van Nederland. In de middeleeuwen een bruisend han delsstadje en voorhaven van Brug ge. Nu is er niet meer over dan een klein, rustiek dorp, waar de tijd als het ware stil is blijven staan. Daarom werd de kern ook tot beschermd monument uitge roepen." Winnaars waardebon: E. Matthijsse, Oudelande, Riet Vonhout-Kommers, Terneuzen en A.van Vooren-De Groote, Sluis. Het schrijversduo Kisling Ver- huyck uit het Zeeuws-Vlaamse Craauw is met De Duim van Alva genomineerd voor de Gouden Strop, de prijs voor de beste Ne derlandstalige misdaadroman van het jaar. De winnaar wordt 31 mei bekend gemaakt. door Jeanette Vergouwen- Dertien jaar geleden ves tigden de schrijvers Co- rine Kisling en Paul Verhuyck zich in Graauw. Beiden hadden al romans en boeken over Franse literatuur geschreven. De tuin achter hun woning, de voormalige pastorie, in spireerde hen als duo een spannen de thriller te schrijven, gebaseerd op historische feiten: Het Leugen verhaal. De vos Reinaert en de graal kregen daar een belangrijke rol in. Met de ze roman won het schrijversduo de Zeeuwse Boekenprijs. Het sa men een verhaal schrijven viel in goede aarde. Een boek dat in het heden speelt, maar onderbouwd is met historische feiten, die ook nog doorspelen in deze tijd. Een twee de boek volgde: Kwelgeest. Daarin zijn Uilenspiegel en de universi teitsstad Leiden van belang. Toen werd De Duim van Alva geschre ven. Deze derde historische thril ler is genomineerd voor de presti gieuze prijs de Gouden Strop. „Er waren 111 inzendingen, waar van er elf gekozen werden voor de longlist. Na vorige week zijn er nog vijf over en die vijf worden via de boekhandels extra gepro moot. Voor De Duim van Alva is het de derde nominatie. We zijn in 2010 genomineerd voor de 'Dia manten Kogel' en de 'Hercule Poi- rotprijs' in Vlaanderen en nu dus de Gouden Strop. Dit is een serieu ze prijs en voor ons betekent dit vooral erkenning en hopelijk ook meer bekendheid", stelt Corine Kisling. Haar echtgenoot vult aan: „De boeken worden beoordeeld door een vakjury en er is dus geen publieke inmenging. Vakmensen beslissen net zoals bij de Libris, AKO en Gouden Uil prijzen, welk boek wint. De uitslag is op 31 mei in "de Melkweg in Amsterdam. Het programma voor die dag is aantrek kelijk, want de eregasten zijn het schrijversduo Monaldi 8c Sorti. Verder is er nog Kate Moss en is er het debat 'advocaat Spong versus schrijver Koch'. Spannend toch?" In De Duim van Alva staat de Sink senfoor in Antwerpen centraal. Die jaarlijkse kermis zorgt zes we ken lang voor veel geluidsoverlast. De kermisattracties worden opge bouwd op 't Zuid (Vlaamse en Waalsê Kaai) waar de laatste jaren gigantische huizen zijn gebouwd en gerestaureerd en waar dus de nieuwe rijken protesteren tegen het lawaai. „Dat lawaai wordt in ons verhaal vooral gemaakt door de draaimolen Mighty Maiden en belangrijk is ook het theater Grand Guignol. We hebben alles wat over de Grand Guignol ge schreven is, gelezen en toen zelf een toneelspel verzonnen dat pre cies paste in ons verhaal. Alle rari teiten die zo'n kermis opluisteren, zoals de vrouw met de drie bor sten, zijn prachtig in te passen in de roman waarin de Nederlandse journalist Reyziger zich verdiept in de geschiedenis van 't Zuid. Hij gelooft de verhalen van de esote- mmm&m&mmmtmmmmmma Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Onderwijs Volgens recent 'onderzoek' van on derwijswetenschapper Jaap Schee- rens, scoort het Nederlandse secun dair onderwijs internationaal stee vast goed. Terwijl aan de grens wo nende Nederlanders met duizen den in Vlaamse scholen staan inge schreven. Bovendien iedereen heel simpel kan vaststellen dat schooldi recties zich graag wentelen in een freakimperium, bevolkt door kans loze veelal bewapende deelnemers en een lerarenkorps alleen gewa pend met onbenullige, wereld vreemde en irrealistische richtlij nen. Opvoeding en opleiding van de jongeren zelf wordt gemakshal ve overgelaten aan de marge van de samenleving. Twijfels over de echte onderwijskwaliteit moeten het afleggen tegen heilige huisjes en belangen. Incidenten in het on derwijs zijn het gevolg van gezags- crises. Met mijn voorkomen, ken nis en kunde heb ik steeds mijn ge hoor kunnen motiveren tot gezags- erkenning. Een enkeling hield mij voor een verlicht despoot. Van een onvolwaardige mocht ik het doen met de Hitler-sneer. Paradoxaal ge noeg genoot iedereen duidelijk meer van de bevelsdidactiek dan van de onderhandelingsdidactiek. 8. Monkau Veldm. Montgomerylaan, Middelburg Ziekenhuis Graag wil ik enkele opmerkingen kwijt over het ziekenhuis in Vlis singen. Er wordt veel geschreven over de slechte vooruitzichten en de eventuele overplaatsing van het geheel naar Goes. Maandag 18 april is mijn vrouw opgenomen in het Admiraal de Ruyterziekenhuis in Vlissingen en geopereerd aan een kniegewricht waarvan de helft ver vangen is door een prothese. Don derdag 22 april mocht zij het zie kenhuis verlaten. Ik kan niet an ders zeggen dan dat zij zeer goed behandeld en verzorgd is zowel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36