4 luit Tweet-uv debat over macht en kracht van sociale media Respect natuurlijk voedsel en nieuw China verbeeld 20 «RAMHA NAARD VAN DE VRIJHEID De Maand De Vrijheid donderdag 28 april 2011 Vrijheid, de rol van sociale en formele media en de betrouwbaarheid van informa tie zijn onderwerpen die ter dis cussie worden gesteld tijdens de Maand van de Vrijheid. De Arabische actualiteit levert het bewijs hoe twitterberich- ten revolte kunnen versnellen. In het kader van deze discussie organiseren Scoop, de Zeeuwse Bibliotheek en de PZC in sa menwerking met de Hoge school Zeeland op donderdag 12 mei in het leescafé van dê Zeeuwse Bibliotheek een debat met het thema Vrijheid 2.0 over de macht en de kracht van so ciale media. In opmaat naar dit debat zal de PZC vanaf 5 mei el ke dag een stelling twitteren. Door daarop te reageren via ffvrijheidzld bepaalt de lezer mee waarover gedebateerd gaat worden op die 12e mei. Stellin gen die aan de orde komen, zijn onder meer: Je mag zeggen en schrijven wat je wilt, zowel in virtuele als in de fysieke wereld. Van alles online zetten krijg je later spijt. Niemand mag zich anoniem op de digitale snelweg begeven. Sociale media zijn belangrijk in landen zonder vrije pers. Boekhandel de Drukkerij aan de Markt in Middel burg maakt intensief gebruikt van zijn wanden tijdens de Maand van de Vrijheid. In de Brasserie daar prijkt niet alleen de foto-expositie van Paul de Schipper over 'De vijf de vrijheid' in Afrika, maar biedt een andere wand vanaf 12 mei ook plaats aan de expositie Sprezzatura (the Art of Living) and Coffee Moments van Bess Frimodig en Iris de Leeuw. Het betreft een expositie over res pect voor natuurlijk voedsel. De Drukkerij houdt ieder jaar tijdens de Maand van de Vrij heid een tentoonstelling van Freedomhouse-Art. Dat is een internationaal interactief net werk voor educatie, informatie en kunst over vrijheid. Drt jaar is het thema Freedom of Want. Frimodig en De Leeuw, beiden grafisch kunstenaar en drukker, vullen een wand met 26 prints in gecombineerde druktechnie ken op klein formaat. Deze zijn gefabriceerd van allerlei afval en gerecycled materiaal. Een deel van de werken is gedrukt op van eierdozen geschept pa pier. De wand boven de kaartenafde- ling biedt sinds deze week plaats aan een foto-expositie van Robert Sluis met als titel Het Nieuwe China. Van Sluis maakte in de afgelopen vijfjaar een drietal reizen door China en Tibet. Daar keek hij over de schouders van Chinezen mee naar het land dat zij hebben ge creëerd en fotografeerde wat hij zag. In de Zeeuwse Bibliotheek is vanaf 5 mei de tentoonstelling Freedom4all te zien. Deze pre sentatie is het resultaat van het kunstproject over migratie, vrij heid en veiligheid dat COS Zee- land in 2009 organiseerde. Op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek is vanaf 17 mei een tentoonstelling over 50 jaar Amnesty International te zien. De presentatie bestaat uit affiches die Amnesty tijdens 50 jaren heeft gebruikt om aan dacht te vragen voor de schen dingen van mensenrechten. Afrika mist een aantal van onze vrijheden. Maar Afrika heeft wel de tijd, een vrijheid die we in het westen zijn kwijt geraakt. Met een foto-expositie in De Drukkery in Middelburg laat journalist en fotograaf Paul de Schipper zien wat de tijd met Afrika doet. Paul de Schipper reist al meer dan vijfentwintig jaar naar Afrika. Tij dens al die reizen fotografeerde hij plaatsen waar anderen vandaan vluchtten. Foto's zijn voor hem als schrijvend journalist ook een instrument om een verhaal te vertellen. Ze tonen de bittere noodzaak van de Vier Vrijheden en hoe Afrika overleeft en naar voren springt dankzij de verademende vijfde vrijheid: tijd. Paul de Schipper laat, vaak in close up, zien wat er gebeurt als mensen niet van vrees en gebrek zijn gevrij waard. En wat er met hen gebeurt. Daarmee illustreert hij tegelijker tijd de luxe die we ons in Neder land verworven hebben om die vrijheden te kunnen stimuleren. Hij leerde de verschillende gezich ten van Afrika kennen, de keerzij de van het bedrieglijke beeld van Afrika als ellendecontinent. Het andere gezicht is de glimlach van het alledaagse Afrikaanse leven en hun grootste bezit van de Afrika nen: tijd! Hij toont hoe zwarte Afrikanen keihard werken. Dat de vrouwen de motor zijn van de sa menleving, maar dat ze geen rech ten, dus geen vrijheid hebben. Dat de meeste gezinnen te eten heb ben, maar dat ze elk dubbeltje om moeten draaien, zoals wij na de Tweede Wereldoorlog. Hij zag hoe de Afrikanen de sprong van missionarissen naar mobiele telefoon in minder dan Paul de Schipper in Torit, Zuid-Soedan. Foto-expositie: De vijfde vrijheid -12 t/m 27 mei in Drvkkery Middelburg. Vrijdag 6 mei om 16.30 uur Talkshow in de Drvkkery met o.a. Paul de Schipper en actrice Saskia Coldschmidt Gewapend koppel, fietsend op weg naar huis, Zuid-Soedan 2006. honderd jaar maken, waar wij er na de landing van Willibrord op Walcheren meer dan duizend jaar over deden. Afrika is voor De Schipper de vrij heid van de weidse savanne met grazende kuddes olifanten, het land van de gazellerivier waar ooit de eerste mens rechtop stond. Zelf zegt hij: „Wat ik ook heb leren kennen is de dynamiek van Afri ka, de levenskracht, het optimis me, de creativiteit, de onthaasting en de sociale betrokkenheid die wij hebben weggesaneerd in aan leunwoningen en bejaardentehui zen. En, wij hebben het horloge, zij hebben de tijd. Moeilijk te be grijpen voor ons, maar tijd is de vrijheid van de Afrikanen. Dat is de vijfde vrijheid." Paul de Schipper is in 1952 gebo ren in Venezuela in Zuid-Amerika. Hij groeide op in Yerseke. Als jour nalist werkt hij voor dagblad BN DeStem in Breda. datum plaats locatie activiteit aanvang toegang 5 Vlissingen Sint Jacobskerk Van Randwijklezing door Kader Abdolah 10.30 uur gratis 5 Vlissingen Binnenstad Bevrijdingsfestival Zeeland 13.00-24.00 uur gratis 5 Vlissingen Arsenaalplein MensenZoo 13.00 uur gratis 5 Vlissingen Arsenaaltheater Vrijheidsquiz: Wat vindt Zeeland? 14.00 uur gratis 5 Vlissingen Bellamypark Vuurloop Zeeland 18.45 uur gratis 5 t/m 27 Middelburg De Drvkkery Foto-expositie van Robert van Sluis over 'Het Nieuwe China - tussen ideaal en werkelijkheid' openingstijden gratis 5 t/m 27 Middelburg Zeeuwse Bibliotheek Tentoonstelling Freedom4AII, kunstproject over migratie, vrijheid en veiligheid openingstijden gratis 6 Middelburg De Drvkkery Talkshow met o.a. schrijfster en actrice Saskia Goldschmidt 16.30 uur gratis 9 Cadzand-bad Haven Wereldvredeswandeling 19.00 uur gratis 10 Terneuzen Porgy Bess Concertlezing Baltische Zielen met o.a. Jan Brokken, Marcel Worms en Ursula Schoch 20:00 uur €12,50 11 Middelburg Zeeuwse Bibliotheek Lezing De Erfenis van de Slavernij door prof. dr. Stephen Small (Stichting Monument Middelburg) 20.00 uur gratis 12 t/m 27 Middelburg De Drvkkery Sprezzatura (the Art of Living) and Coffee Moments', tentoonstelling van Bess Frimodig/lris de Leeuw Openingstijden gratis Mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland Met dank aan: Scoop, Zeeuwse Biblioliièek. .Cos Zeeland, De Drvkkery en DeCultuuiwerf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70