geen grenzen uit 13 VRIJHEID Vrijheid vieren met muziek in talrijke genres en tonen Quiz: Wat vindt Zeeland' Film Exposities Debat donderdag 28 april 2011 Nieuw onderdeel van het Be vrijdingsfestival Zeeland is een fotowedstrijd, waarbij men sen zijn uitgenodigd in beeld te laten zien wat vrijheid voor hen betekent. De winnende foto's worden op banieren van 3.35 x 1.75 m. gedrukt en tijdens het festival op het terrein tentoon geteld met naam van de maker en de titel. Uit de inzendingen selecteerde jury (Lex de Mees ter, Frank van Iersel, Leon Riekwell, Frank Viergever en Remco van den Bosch) tien win naars: Lisanne Douma (overall winnaar); Hanneke van der WarfJosette Krijbolder; Rem co Texer; Rens Westrate; Yous- souf Noudarin; [oni Lucas; Iris Lootheer; Sjoerd Houben en Leonard Passchier. Muziek is het hoofdbestand deel van het Bevrijdings festival Zeeland in Vlissingen. Het is een van de veertien lande lijke Bevrijdingsfestivals die on der de koepel van het Nationaal Comité 4 en 5 mei worden ge houden. De bands The Opposites The Partysquad doen als landelijke ambassadeurs de Scheldestad aan. Zij arriveren per helikopter op het Bellamypark en openen om 13.00 uur op het hoofdpo dium het Bevrijdingsfestival Zee land dat voor de 21e keer in Vlis singen wordt gehouden. „Wij vieren met muziek bewust en onbewust onze vrijheid en willen dit graag delen met de rest van Nederland. Hopelijk kunnen we iedereen met beats en lyrics een klein beetje be wust maken van het feit dat vrij heid een groot goed is en zeker niet vanzelfsprekend. Het be lang van 4 mei herdenken én 5 mei vieren, is groot en wij dra gen op deze manier graag ons steentje bij", aldus de leden van The Opposites en The Partys quad. De Zeeuwse bijdrage dit jaar komt van Patrick le Due uit Goes. Flij is een Engelstalige sin- ger-songwriter met muzikale in vloeden van verhalenvertellers als The Counting Crows, Paul Weller en Gemma Hayes. Voor het opnemen van zijn eerste plaat heeft hij veel samenge werkt met de mannen van Blof. Inmiddels toert le Due met suc ces rond met zijn eigen band met Angelo de Rijke (gitaar), Kai Liebrand (bas) en Edwin van der Burgt (drums). De ver dere optredens komen van The Hype, Antwerp Gipsy Ska Or- kestra, Moss en Gabriel Rios. Onder het motto 'meer dan muziek' biedt het Bevrij dingsfestival Zeeland donderdag 5 mei ook de vrijheidsquiz 'Wat vindt Zeeland?' van 14.00 tot 16.00 uur in het Arsenaalthea ter. Jonge politici en artiesten worden in panels aan de hand van stellingen aan de tand ge voeld over het begrip vrijheid. Met behulp van filmpjes wor den ook de bezoekers naar hun mening over vrijheid gevraagd. Meepraten kan nu al door de polls in te vullen op www.watis- nouje.nl/vrijheidsquiz! Deze vrijheidsquiz is een samen werking van de Cultuurwerf, PZC, Scoop, Watisnouje.nl en Jouw Zeeland: kosten gaan van dat stukje cultu reel erfgoed in onze muziek. We zien het als een vorm van respect naar de Roma-tradities. Daar om heen is eigenlijk alles mogelijk om mensen aan het dansen te krijgen. Dus vooral geen muzikantenmu ziek waarbij het alleen gaat om de muzikale hoogstandjes. Het Ant werp Gipsy-Ska Orkestra is een band voor het publiek, en dan mag het ook muzikaal een populai re kant hebben." Nu de nieuwe cd in de schappen ligt kan de groep gaan toeren. Mutki: „Daar draait het toch vooral om, mensen met je muziek vrolijk ma- PROCRAMMA BEVRIJDINGSFESTI VAL VLISSIINGEN: Sint Jacobskerk: Van Randwijkle zing door Kader Abdolah, 10.30 uur. Hoofdpodium Bellamypark: Ope ning Bevrijdingsfestival Zeeland door The Opposites en Partysquad als landelijke ambassadeurs van de vrij heid, 13.00 uur. Arsenaalplein MensenZoo en Plein van de Vrijheid 13.00 -18.00 uur. Arsenaaltheater Vrijheidsquiz: Wat vindt Zeeland? 14.00-16.00 u. Hoofdpodium: The Hype, 15.00 u. Hoofdpodium: 5 voor 5 moment: Alle circa één miljoen bezoekers van alle Bevrijdingsfestivals in Nederland komen tegelijkertijd in actie voor de vrijheid. Via beeldschermen staan zij met elkaar in verbinding, 16.55 uur. Hoofdpodium: Singer-songwriter Patrick le Due, 17.00 uur. Hoofdpodium: Antwerp Gipsy Ska Orkestra, 19.00 uur. Bellamypark Vuurloop Zeeland 18.45 uur Hoofdpodium: Moss, Amterdamse viermansformatie rond zanger Marien Dorleijn uit Middelburg, 21.00 uur. Hoofdpodium: Gabriel Rios en de twee Vlaamse muzikanten Jef Neve en Kobe Proesmans, 23.00 uur. Tegenover hoofdpodium op het 3voor12/Zeeland podium: Maarten Swaan (14.00 u.); Groover (16.00 u); De Formatie (18.00 u), Thé Chimney (20.00 u), The Score (22.00 u). De Piek: Kunstbende-finalisten (14.00 u); DJ Chrisson (15.00 u); DJ EL Etude (16.00 u); Hüstnau (17.00 <0 Dijktheater: Liberty Dance, DJ Steef (15 u.); DJ Suranga (18 u.), Star- funker (19.30 u); Bassjackers (21 u); Sidney Samson (22.30 u). le verrijking ook een kans om mensen blijer te maken. Dat neemt niet weg dat punkinvloe den, zelfs citaten uit punksongs, in de muziek die we nu maken, kun nen voorkomen", laat Mutki van uit Antwerpen weten. In het orkest heeft alleen keyboard- speler Sutki Latifi echte Roma-wor- tels. „Hij bewaakt de authenticiteit van de muziek. Want ook al kennen we geen muzikale grenzen, de mu ziek moet wel passen in een Bal- kan-traditie en dan vooral nog de Roma-traditie. Dat we daarnaast ook rock, klezmer, Arabische in vloeden en zelfs drum 'n bass en dubstep toevoegen mag niet ten ken. Ook al zijn we geen echte zi geuners, we willen dolen en de we reld zien. Dat begint in Engeland waar gipsy-ska nog geen feno meen is. Daar valt dus een wereld te winnen. We zijn bezig met Amerika en natuurlijk komen de zomerfestivals. Lowlands staat on der andere op de lijst, Werchter en Pukkelpop zijn nog opties. Gek ge noeg ligt België moeilijker dan Ne derland. Vandaar wellicht dat de cd bij een Nederlands label - Excel sior - is uitgegeven." Het Antwerp Gipsy-Ska Orchestra staat 5 mei om 19.00 uur op het hoofdpodium van het Bevrijdingsfestival in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69