kent Muziekwereld Van Randwijklezing door auteur Kader Abdolah MensenZoo toont gevolgen van het 'hokjesdenken' De Maand De Vrijheid donderdag 5 mei tot en met vrijdag 27 mei in het teken van vrijheid, verdraagzaamheid en respect donderdag 28 april 2011 Si In Zeeland staat de maand mei voor het twaalfde achtereenvolgende jaar in het teken van de vrijheid. Donderdag 5 mei is het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. De hele maand wordt er een mix aan muziek, debat en projecten geboden. Met een Tweet-Up debat en Upload Cinema krijgen de sociale media ruim aandacht. Programma en achtergronden van de Maand van de Vrijheid: pag. 2 t/m 5 Kader Abdolah, columnist en schrijver van onder meer Her huis van de moskee en van De Kraai, het boekenweek geschenk van 2011, houdt op 5 mei in de Sint lacobskerk in Vlissingen de twaalfde Van Randwijklezing. Sinds 2005 is de toespraak, ge noemd naar de schrijver, jour nalist en verzetsheld H. M. van Randwijk (1909-1966) onder deel van het Bevrijdingsfestival Zeeland. In de lezing staan de begrippen vrijheid en verdraag zaamheid centraal. Eerdere sprekers waren onder anderen Jan Marijnissen, Alexander Pechtold, Henk Vonhoff, Job Cohen, prinses Mabel en de de ze week overleden Max van der Stoel. Van Randwijk was voor al een persoonlijkheid die op trad als het geweten van een heël volk. Hij was de stuwende kracht achter het illegale blad Vrij Nederland tijdens de oor log en vertegenwoordigde voor velen een bevrijdende stem. De lezing begint om 10.30 uur. Gratis kaarten zijn vanaf zaterdag verkrijgbaar bij de Cultuurwerf, Oranjestraat 4, Vlissingen. Zaterdag in de bijlage Spectrum een interview met Kader Abdolah. „De sprong van punk naar ska is nooit groot geweest. Twee genres met dezelfde energie en bood schap. Maar de mogelijkheden zijn beperkt en de aanklacht gaat uit van negatieve visies. Wil je men sen aan het dansen krijgen dan is het logischer om er een positieve gedachte in te stoppen. Die kunst verstaan de zigeuners. Ook al zit er melancholie, tragiek en rauwe emotie in hun muziek, het is nooit de bedoeling iemand chagrij nig te krijgen, maar vooral om mensen ook de mooie kanten van het leven te laten zien en horen. Voor Gregor en mij was die over stap zeven jaar geleden naar gipsy-ska dus behalve een muzika- Door menssoorten letter lijk in hokjes te zetten wordt het 'hokjesdenken' geïl lustreerd en ontstaat er een va riant op de dierentuin; een MensenZoo met bijvoorbeeld: (hangjongeren, studenten, moslims en politici. De Cul- tuurwerfhoudt deze manifesta tie donderdag 5 mei van 13.00 tot 16.30 uur op het Arsenaal plein, Vlissingen. Dat gebeurt in samenwerking met de Stich ting Palladium, Anti Discrimi natie Bureau Zeeland en 't Spiegeltheater/Arduin. Bij elk hokje staat een beschrijving van de diverse vooroordelen. In de MensenZoo kunnen bezoe kers in contact komen rnet indi viduen uit groepen die in hok jes worden geplaatst. De men sen in die hokjes praten ge woon terug en gaan graag met de kijkers in gesprek over voor oordelen en vele andere zaken. Wie zich aangesproken voelt door deze actie en mee wil wer ken aan deze poging tot het kweken van wederzijds begrip, kan zich aanmelden bij.de Cul tuurwerf per mail: info@cultuurwerf nl of telefo nisch: 0118-415505. Het Antwerp Gipsy Ska Orkestra. door René de Dreu Muzikale grenzen zijn er niet echt voor het Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, een van de optredende groepen op het hoofdpodium van het Bevrij dingsfestival donderdag 5 mei. De bandnaam suggereert wel waar de twee uitgangspunten liggen. Het 'Antwerp' verwijst hooguit naar de plek waar zeven jaar gele den het verhaal van de band be gon en waar nog steeds de uitvals basis ligt. Vandaar gaat het over de hele wereld, want I Lumia Mo Kher en dat is Roma voor De wereld is mijn huis. Het is de titel van de dit jaar verschenen tweede cd van het zesmans orkest. De groep zoekt naar unieke combinaties van mu ziekgenres met als uiteindelijk doel het volk te laten dansen. Tegelijkertijd geeft de band het muzikale statement voor een we reld waarin iedereen zich overal wel thuis kan voelen. Rebels en feestelijk ze kunnen net als veel muziekgenres heel goed samen gaan. Mukti Gabriels, gitarist en backing vocalist in de band, heeft een punkverleden. Samen met zanger Gregor Engelen stapte hij uit de punk over naar degipsy-ska.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68