voor leefbaarheid dorp zeeland 119 De lange strijd van Levien Basting 19 euro's aan verevening Eénrichting in Oude Kerkstraat Oostburg voorlopig van de baan Adri Lako (86) gehuldigd voor 55 jaar zingen donderdag 28 april 2011 z Philip Thomaes tevens raadslid is. „Dat baart ons zorgen", staat er ge schreven. Een tegenstander van de komst van de molens benadrukte dat tijdens een inspraakreactie in de vorige gemeenteraadsvergade ring nog een keer. Hij zinspeelde er zelfs op dat er sprake zou zijn van onfrisse praktijken wegens die dubbelrol. Philip Thomaes heeft zich er flink aan geërgerd. „Het ene heeft uiteraard niets met het andere te maken. Ik héb in dit ge val ook geen dubbelrol, want ik stem in de raad niet mee als het om windmolens gaat. Bovendien: integriteit heb ik zeer hoog in het vaandel staan." Verder wil hij er ei genlijk niet teveel woorden aan vuil maken. „Ik hecht er juist aan met elkaar te praten op basis van argumenten." Het héle verhaal is dat de neven iets terug willen doen voor het foto Mark Neetemans dorp, zeggen ze. De situatie is sim pel: mochten de molens er ko men, dan betaalt Nuon een bedrag aan de akkerbouwers voor het ge bruik van hun land. Een deel daar van willen de neven steken in de leefbaarheid van het dorp. „Men sen die daar iets over hoorden, be gonnen meteen over omkoping", zegt Philip. „Wij zien het als vere vening; een normaal en maat schappelijk aanvaard verschijnsel. Het is in de gemeente Sluis zelfs gebruikelijk beleid: als ik mijn mi ni-camping wil uitbreiden, moet ik per extra plek een bedrag beta len dat ten goede komt aan de om geving. Dat principe willen wij ook toepassen." De neven spreken over een bedrag van jaarlijks ongeveer 30.000 euro. „Dat zou naar de clubs in het dorp kunnen gaan, of naar onderhoud van het dorpshuis. Dat is niet aan ons; het zou mooi zijn als er een commissie komt met dorpsbewo ners die het geld gaat beheren." Voorlopig is het zo ver nog niet. „Er is nog geen con creet plan. Er is geen schets of aanvraag ingediend bij de ge meente. We weten zelf ook nog niet waar de molens zouden ko men en hoeveel het er zijn." Wel is duidelijk dat ze op kilome ters afstand van het dorp worden neergezet. „Daarom is het mij ook niet duidelijk waarom zoveel dorpsbewoners zeggen tegen te zijn", verklaart Philip. „Vanuit de huizen in het dorp zijn die mo lens niet te zien. Buiten Hoofd plaat wel. Maar dan gaat het dus om wat je mooi vindt en wat niet. Concrete overlast is er niet." Overigens krijgt het duo ook steun uit het dorp. „We zijn door men sen gebeld die het héle verhaal wil len horen, en die zich afvragen wat er zo erg is aan die molens. Ie mand zei tegen me: als ik ga fiet sen, zie ik ook de Dow, en aan de overkant zie ik het Sloegebied. Dus waar hebben we het over?" De neven hopen dat ook inwoners en clubs in Hoofdplaat de 'win- winsituatie' erkennen en ermee aan de slag willen. „Zo niet, dan hoeft niemand zich ongerust te maken. Als de weerstand zo groot blijft als nu, beginnen we er niet aan. Dan weten we wel betere din gen om onze energie in te steken." Basting ergert zich enorm aan het woekerende onkruid in de brandgangen en tuinen. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Hij loopt al jaren alle instanties af, maar vaak is het of hij tegen een muur praat. Binnen stadbewoner Levien Basting (71) uit Terneuzen maakt van zijn hart al lang geen moordkuil meer. Maar hij begint wel heel erg z'n geduld te verliezen. Basting woont inmiddels eenen twintig jaar in een huis van woon- stichting Clavis in de Tholens- straat. Op het oog een rustig stuk je binnenstad, maar wie beter kijkt en luistert, ziet tuinen en brandgangen, waarin het onkruid een meter hoog staat, stuit op drugsgebruikers die hun 'spul' ko pen bij een illegale dealer en een ook al illegale kapper de hele dag door klanten ontvangt. Basting en zijn vrouw Sonja worden gek van al die overlast - en zij niet al leen. „Ik trek mijn mond open en zeg wat ik op m'n lever heb, of het nu tegen de burgemeester is, de wijkraad, de directeur van de woonstichting, de politie of die gasten die overlast veroorzaken zelf. Je loopt echt tegen een muur op. Ze beloven allemaal maatrege len te zullen nemen, maar nie mand doet iets. Je kunt agenten langs sturen, allerlei instanties op de hoogte brengen, het haalt alle maal niets uit." De laatste tijd wordt de buurt (Tholensstraat, Donze Visserstraat en Jozi- nastraat) bovendien geteisterd door geluidsoverlast, veroorzaakt door een kleine roedel honden van buurtbewoners. „Als je de po litie er op wijst, komen ze met veel vertoon de straat inrijden. Tja, dan zorgen die baasjes wel dat de honden zich koest hou den." De instanties, waar Basting de deur plat loopt, zeggen het hele maal met hem eens te zijn, maar laten het daarbij. „Ik sta nu op het punt de figuren, die dag en nacht voor overlast zorgen, zelf eens een paar klappen voor hun kop te verkopen. Want het houdt nooit op." Maar er gloort hoop. Basting en een aantal buren moeten hun huis uit. Clavis wil zestien wonin gen verhuren aan de stichting Zeeuwse Gronden, die er mensen met een psychiatrische achter grond wil huisvesten. Basting gela ten: „Maar ik moet het nog zien allemaal. Ik zou verhuizen prima vinden, maar er zullen wel weer bezwaarprocedures worden ge- door Martijn de Koning OOSTBURG - Het Sluise college ziet voorlopig af van de invoering van éénrichtingsverkeer in de Oude Kerkstraat in Oostburg. De interne bezwarencommissie van de ge meente vindt dat de tegenstanders van die maatregel niet voldoende de kans hebben gekregen hun be zwaren te uiten. Die mogen dat nu alsnog doen. Daarna nemen B en W een nieuw besluit. Het college besloot vorige zomer tot het invoeren van éénrichtings verkeer na klachten van bewoners van de straat. Die spraken van scheuren in de muren en gevaarlij ke situaties. Ondernemers aan de Zuidzandsestraat en inwoners van omliggende straten waren het daar niet mee eens. Ze noemden het plan ondoordacht en wezen erop dat voortaan alle verkeer richting onder meer ziekenhuis, Albert Heijn en Sint Bavogang zich door de Veerhoeklaan zou moeten per sen. Raadsleden toonden zich ge voelig voor die argumenten, waar na het college beloofde met de be trokken winkeliers en omwonen den in overleg te gaan. Dat gaat nu in alle zorgvuldigheid gebeuren, meldt een woordvoer ster van de gemeente. „We beleg gen komende maand een bijeen komst met betrokkenen. Hun argu menten nemen we mee bij het ne men van een nieuw besluit." Dat zou dezelfde uitkomst kunnen hebben, geeft ze aan. „Maar dat hoeft zeker niet." CADZAND - Adri Lako is gister avond door het bestuur van het Zwinkoor Sluis/Cadzand in de bloemetjes gezet. De inwoner van Oostburg zingt al 55 jaar in het koor. De inmiddels 86-jarige tenor Lako was in april 1956 één van de op richters van het Hervormd Kerk koor Cadzand, en ook jarenlang bestuurslid. Het kerkkoor ging la ter op in het Zwinkoor, dat een 'fu sie' was van katholieke en her vormde zanggroepen. Sinds begin dit jaar is Ad van de Wege dirigent van het Zwinkoor, dat repeteert in het Zwingebouw in Cadzand. Sony Ericsson Xperia are Incl. 16 GB geheugenkaart Toestelprijs 19,- Werkt in je voordeel telfort.nl Telfort winkels BelCompany

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59