41 binnenland krijgt Vingerafdrukken van I ryiiiep miljoenen Nederlanders worden vernietigd door Koos van Wees grom Beveiliging voorspelt ANWB: het is aan TomTom meer doden door brand om vertrouwen te herstellen TO©S Regen helpt hooikoortspatiënt amper PASPOORT Voorlopig komt er geen landelijke databank voor de opslag van vingerafdrukken die nodig zijn voor een paspoort. Minister Donner kondigt wel een onderzoek aan. Opstelten wil betere registratie slachtoffers Burgerinfiltrant staat weer op agenda Acht jaar cel voor doodslag skiër V. donderdag 28 april 2011 aanja HOOFDDORP Minister Opstelten van Veiligheid komt deze zomer met een landelij ke standaard voor de registratie van slachtoffers bij rampen. Het huidige systeem houdt in de prak tijk geen rekening met de zelfred zaamheid van lichtgewonden die na een ramp *al in een vroeg sta dium zelf hun geliefden informe ren en de ramplocatie verlaten. DEN HAAG Minister Ivo Opstelten (Justitie) is in gesprek met het Openbaar Minis terie over het gebruik van burgerin filtranten bij de aanpak van georga niseerde misdaad. De Kamer wil van Opstelten weten wat de moge lijkheden zijn om deze opsporings methode weer in te zetten. Sinds de IRT-affaire is het gebruik van cri minele burgerinfiltranten taboe. UTRECHT Twee mannen uit Soesterberg zijn veroordeeld tot acht jaar cel voor het ombrengen van hun 29-jarige reisgenoot tijdens een skivakantie in Tsjechië vorig jaar. Justitie had twee weken geleden veertien jaar geëist. Anders dan het Openbaar Ministerie gaat de rechtbank in Utrecht niet uit van moord, maar van het medeplegen van doodslag. DEN HAAG - De in databanken op geslagen vingerafdrukken van vijf miljoen Nederlanders worden op korte termijn vernietigd. Volgens minister Piet Hein Donner (Bin nenlandse Zaken) zijn digitale vin gerafdrukken geen geschikt mid del om paspoort- en identiteits fraude tegen te gaan. Er zijn te veel technische 'missers', aldus Donner. Om diezelfde reden zullen de vin gerafdrukken, zogenoemde biome- trische gegevens, niet worden op geslagen in een centrale databank, zoals eerder de bedoeling was. Te gen deze databank bestond veel weerstand omdat privacygevoelige informatie van alle Nederlanders zou worden opgeslagen. Ook het Openbaar Ministerie had toestem ming gekregen om gebruik te ma ken van de gegevens. Donner stelde dat er eerst tech nisch veel moet verbeteren voor dat een centrale databank kan wor den overwogen. Uit onderzoek is gebleken dat tussen de 20 en 25 procent van de vingerafdrukken mislukt is. Daardoor is het niet mogelijk via iemands vingerafdruk na te gaan of het paspoort wel aan hem of haar toebehoort. De Ka mer is tevreden. Donner heeft een onafhankelijk onderzoek aangekondigd tegen het agentschap Basisadministratie Persoonsgegevens en Reisdocu menten (BPR) van zijn departe ment De BPR zou het nieuwe pas poort er 'doorheen hebben ge drukt' en zich in de aanloop naar de invoering doof hebben gehou den voor kritische geluiden van deskundigen. Kamerleden spraken van 'een soort sekte', een organisa tie die 'de toets der betamelijkheid niet kon doorstaan'. Donner wil la ten onderzoeken of beschuldigin gen waar zijn. zie onze website:binnenland Video: bestaat er anno 2011 nog zoiets als privacy? Advocaat Jos Hemelaar is opgetogen. Vingeraf drukken voor het pas poort worden niet meer opgeslagen in een database, maakte minister Donner gisteren bekend. En de identiteitskaart, alleen gel dig binnen Europa, zal helemaal geen vingerafdrukken bevatten, concludeert Hemelaar uit de brief die Donner gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. Voor Hemelaar en zijn cliënte Louise van Luijk voelt de brief van Donner als een overwinning. Eer der dit jaar voerden ze een rechts zaak tegen de gemeente Den Haag die weigerde Van Luijk een pas poort te geven omdat ze haar vin gerafdrukken niet wilde afstaan. De opslag daarvan in databases zou ook gebruikt kunnen worden voor opsporingsdoeleinden of de gegevens zouden in handen van criminelen kunnen vallen, betoog den ze. Ze verloren hun zaak op formele i. Wel diende hun zaak als voor allerlei kritische on derzoeken naar de totstandko ming van het biometrisch pas poort, en de beveiliging van de op geslagen gegevens. Mede daardoor ontstond een Kamermeerderheid tegen de opslag van de vingeraf drukken. „Ik denk dat mijn cliënt volgende week al aan de balie van het Haagse stadhuis staat om een identiteitsbewijs te vragen. Als Donner deze brief een half jaar ge leden had geschreven was er geen rechtszaak geweest", zegt Hemel aar. Voor zijn 26-jarige cliënt was het al die tijd afzien, want ze heeft ook geen rijbewijs. „Alles staat of valt met een ID-be- wijs. Mijn cliënt kon niet bevallen in het ziekenhuis, geen aangifte doen van de geboorte van haar kind, omdat ze niet kon bewijzen dat ze was wie ze zei te zijn. Al leen omdat mensen een oogje dichtknepen is dat nog goed geko men. Maar elk pakketje dat ze moest ophalen op het postkantoor bleef daar liggen, omdat ze zich DEN HAAG - De beveiligings branche en het Verbond van Ver zekeraars zeggen dat het schrap pen van het merendeel van de au tomatische brandmeldingen desas treuze gevolgen zal hebben. De Vereniging van Beveiligingson dernemingen in Nederland (Ve- bon) vreest meer schade en zelfs meer persoonlijke ongelukken, tot doden aan toe. De verzekeraars vrezen hogere schadebedragen en wijzen op het gevaar van faillisse ment voor de ondernemers. Met aanpassing van het zogenoem de Bouwbesluit wil minister Don- ner (Binnenlandse Zaken) voorko men dat de brandweer nog langer voor loze meldingen de kazerne moet verlaten. Dat gebeurt nu 56.000 keer per jaar, ofwel 150 keer per dag. Hij wil de automati sche meldingen beperken tot zie kenhuizen, bejaardenhuizen en crèches, 30 procent van het huidi ge totaal. Erwin Schoemaker, directeur van de Vereniging van Beveiligingson dernemingen in Nederland, noemt de maatregel onverstandig. Volgens zijn berekening komt de brandweer dan jaarlijks bij twee tot drieduizend branden te laat. PAUL KUSTERS door Jolien Storsbergen DEN HAAG - TomTom geeft gege vens van gebruikers door aan de politie. Anoniem, zegt TomTom, en er wordt eerst om toestemming gevraagd om informatie aan der den te verstrekken. Er wordt al leen niet duidelijk aangegeven aan welke derden. Guido van Woer- korn, directeur van de ANWB, be schrijft het onderbuikgevoel van de automobilist. TomTom heeft in middels toegezegd de politie niet meer van informatie te voorzien. Wat vindt u van het doorgeven van de gegevens aan de politie? „Het is niet handig van TomTom. Je moet zorgvuldig omgaan met het verstrekken van gegevens aan derden, ook als mensen daar toe stemming voor hebben gegeven. TomTom wil graag een vertrou wensrelatie aangaan met de consu ment, dan is het verstandig om duidelijk te vertellen wat je met de gegevens doet." En dus om te zeggen welke derden die gegevens ontvangen? „Het gaat om gegevens als waar, wanneer, hoe hard en op welk tijd stip er wordt gereden. Als die infor matie gebruikt wordt door Wegbe- heer om te controleren of de voor zieningen - bewegwijzering, belij ning - op de weg correct zijn, dan kunnen veel automobilisten daar waardering voor opbrengen. Maar bij de politie is het echt gericht op het uitschrijven van bekeuringen." Volgens TomTom gaat het om ano nieme gegevens, dan is er toch niet zoveel aan de hand „De informatie wordt wel gebruikt tegen de weggebruiker. Althans, dat is het gevoel dat de consument krijgt. Wij horen van onze leden: 'Ik zie het al gebeuren. Nu zijn de gegevens nog geanonimiseerd, maar straks krijg ik een bekeuring van de politie binnen omdat mijn TomTom ze heeft verteld dat ik te hard gereden heb.' Daar hebben de automobilisten geen zin in." Wdt nu? „Het is aan TomTom om het ver trouwen te herstellen. Ze moeten zichzelf de vraag stellen of ze op die manier hun data willen verko pen, er geld aan willen verdienen. Dan is de keuze: niet meer doen of open kaart spelen. Het is offici eel geen inbreuk op privacy, maar het gevoel van wantrouwen bin nen de samenleving neemt toe." wageningen - Veel mensen nie zen en snotteren dezer dagen wat af De hoge concentratie pollen in de lucht is een plaag voor de circa anderhalf miljoen hooikoortspa tiënten in ons land. Door de aan houdende droogte blijven de stuif- meelkorrels ronddwarrelen. De voor vandaag aangekondigde re genbuien zullen daar geen einde aan maken. „Een flinke bui kan weliswaar even verlichting geven omdat de pollen worden weggespoeld. Juist deze week zijn de eerste graspol len waargenomen", zegt Arnold van Vliet van de Wageningen Uni versiteit. Hemelwater kan volgens Van Vliet ook een averechts effect hebben. „Door de regen gaan de grassoor ten uitbundiger bloeien, waardoor meer pollen vrijkomen. Wat dat betreft is droogte juist gunstig." Het zijn juist de graspollen waar veel mensen last van hebben. Tot nog toe prikkelt het stuifmeel van met name de berk de ogen en de neuzen. „Voor de meeste hooi koortspatiënten begint nu pas het seizoen." Na vandaag breekt op nieuw een periode met weinig neerslag aan. De huidige droogte in ons land is uitzonderlijk en daarmee ook de overlast voor hooi koortspatiënten. „Pollen blijven niet alleen langer roftddwarrelen, de grassoorten bloeien ook nog eens vroeg dit jaar." Daardoor zit er geen 'pauze' tussen de berk en de vroegbloeien- EP de grassoorten. MELtSEN WE tsE BUREN NOS C5AT WE ER NIET ZIJN? TOOS 5NI HENK ©AAM OP VAKANTIE TOOS EKJ HEMK ML

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4