Jachthaven Bruinisse na metamorfose i8l zeeland Vonne van der Meer eindigt verhaal liever met een komma dan een punt DUURZAAM Recyclebare steigers, aircoloze gebouwen, energieneutrale badkamers en ingenieus vuilwaterinnamesysteem Telfort mobiel Nu 300 minuten plus internet op je mobiel a a 3 g donderdag 28 april 2011 In twee jaar (bouw)tijd is de jachthaven van Bruinisse uitgebreid van 505 naar 875 ligplaatsen. Uiteindelijk groeit de haven door naar - afhankelijk van de door gasten gewenste ligplaatsgrootte - door Piet Kleemans Elke dag moet er een feest je zijn. Niet alleen voor watersporters, maar ook voor hun kinderèn. Daarom is er in de com pleet vernieuwde en fors uitgebrei de Jachthaven Bruinisse altijd wat te doen, zijn de voorzieningen van hoog niveau, de gebruikte technie ken geavanceerd en de natuur on derdeel van het geheel. Projectleider Henk Gravestein durft de stelling dat de nieuwe jachthaven de modernste van Ne derland is met gerust hart aan. Hij heeft rotsvast geloof in de nu 88o ligplaatsen tellende nieuwe jacht haven. Het heeft jachthaveneige naar Den Daas Recreatie 24 mil joen euro gekost, maar dan heb je, zegt Gravestein, ook iets dat met geen enkele andere jachthaven in Nederland te vergelijken is. Moet ook volgens hem. „)e moet altijd zorgen dat het 2-0 in jouw voordeel is, zorgen dat je je onder scheidt van anderen. En dat doen wij hier." De nieuwe jachthaven is gebouwd voor de toekomst en af gestemd op de hoge eisen die de gebruikers anno nu stellen. De drij vende steigers (Gravestein: „Getij terug in de Grevelingen? Liever vandaag dan morgen. Fantastisch idee") zijn gemaakt van volledig re cyclebaar materiaal, de badkamers zijn riant qua afmeting en - dank zij zonnecollectoren en de opvang van warm douchewater - energie neutraal en zo zijn er nog veel meer innovatieve en energiebespa rende technieken gebruikt. Daarbij zijn ook de details niet vergeten. Zo zijn de lijnen op het parkeerter rein aangebracht in de vorm van op steen gespoten afbeeldingen van vissen, schaal- en schelpdie ren. Voor kinderen komen er ver spreid over het immense terrein bordjes op kinderhoogte met af beeldingen van en uitleg over alles wat leeft in en om de Grevelingen. De steigers hebben ieder een letter toegewezen gekregen met daaraan een dier gekoppeld: de F is die van Flamingo en op het bordje dat stei ger K markeert prijkt de Kreeft. „Dat blijft hangen, dat werkt." De voorzieningen zijn uitgebreid, via het royale centrale plein is het simpel binnenlopen bij zowel de supermarkt als de jachtenmakelaar en de zeilschool. De inwendige mens kan versterkt worden in het restaurant. Wie op een milieuvriendelijke manier het achterland wil ontdekken kan een elektrische scooter huren bij het op het terrein van de jachthaven gevestigde Ecoscooter Zeeland. Na tuur wordt gezien als kapitaal. „Daar komen de mensen 'voor naar de Grevelingen. Natuur en De eerste 9 maanden van 39,90 voor maar door Ali Pankow Sony Ericsson Xperia arc Incl 16 GB geheugenkaart Toestelprijs 19.- Werkt in je voordeel I telfort.nl i Telfort winkels Company ZIERIKZEE - Vonne van der Meer heeft tientallen verhalen, toneel teksten en romans op haar naam staan. Zij viert haar 25-jarig schrij verschap met de roman De vrouw met de sleutel. Gisteravond was zij te gast in filmtheater FiZi in Zierik- zee. Zij werd daar geïnterviewd door publicist Frans Meulenberg. Hij omschreef haar jubileumboek als een 'ensemble-roman'. Het ver haal gaat over Nettie, een 59-jarige vrouw, die na de plotselinge dood van haar man gedwongen wordt zelf inkomsten te verwerven. Dat doet zij door 's avonds aan de rand van het bed van diverse mensen te gaan voorlezen. Het besluit daar toe neemt zij 'in het holst van haar eenzaamheid'. 'Geen seks. be doel.' zet zij er in de advertentie nadrukkelijk bij. De roman is opgebouwd uit Net ties ervaringen met haar belang rijkste klanten én uit de verhalen die zij hen vertelt. De meeste ver halen van Van der Meer eindigen niet met een punt, maar met een komma. „Als knipoog naar de le zer, want een boek eindigt vrijwel nooit met 'zij leefden nog lang en gelukkig'. Ik ben altijd op zoek naar de interessante momenten in de levens van mensen en zoem in tijdens een crisis", luidt haar toe lichting op die keus. Haar voor keur gaat wel uit naar een 'licht slot'. „Ik eindig graag met een mo ment van inzicht. Dat mag wel pijnlijk zijn, maar een moment van helderheid is in elk geval beter dan chaos", vindt Van der Meer. Haar grote doorbraak beleefde zij in 1999 met de bestseller Eilangas- ten, gevolgd door De Avondboot en Laatste Seizoen, die zich alle afspe len op Vlieland. „Wat is het speci fieke eilandgevoel?" wilde Meulen berg weten. De schrijfster: „De rust die de beperking van keuzes je geeft. Die werkt overigens alleen als je eerst veel keuzes had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48