Driewegen akkoord met schoolwoning Bij Le Petit Pêcheur is 181 zeeland Op de fiets langs herinneringen oorlog 'Made in..' is een bedrijvenrubriek waarin opmerkelijke bedrijven uit de Bevelanden en Tholen worden belicht. Vandaag: Viviers Le Petit Pêcheur uit Yerseke. tseke. donderdag 28 april 2011 TEVREDEN Aangepast bouwplan door Frank van Cooten DRIEWEGEN - De peuterspeelzaal in de nieuwe schoolwoning in Drie wegen is na de zomervakantie klaar. Dat verwacht het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Borsele nu de omwo nenden akkoord zijn gegaan met het aangepaste bouwplan. Onder de bewoners ontstond wat commotie over de plek van de schoolwoning. Die stond volgens hen te dicht op de weg zodat het uitzicht voor de buren werd belem merd, luidde de kritiek. Het college besioot aan de bezwa ren tegemoet te komen. Besloten werd het gebouw drie meter naar achteren te plaatsen. Tevens is besloten bij de schoolwo ning een aantal parkeerplaatsen door Frank van Coaten NIEUWDORP - Inwoners en toeris ten kunnen aan den lijve de plek ken ervaren waar belangrijke oor logsgebeurtenissen in Zeeland zijn gebeurd. In het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp is gisteren het fiets- boekje 'Fietsen langs sporen van de oorlog' gepresenteerd. In het boekje zijn veertien fietsrou tes opgenomen met aansprekende namen als Oorlog en vrede op Walcheren, Dagen van dood en verlossing, Modder en mijnen en De slag om de Sloedam. De routes volgen de nummers van het fietsknopennetwerk maar wij ken af als een oorlogsmonument of een herinnering aan het oorlogs geweld wordt bezocht. Bij de routes staan verhalen over amfibische landingen, over modde rige polders, over verzet en verr- MADE IN door Lilian Dominicus aan te leggen. Ook worden de zijra men op de bovenste verdieping dichtgeplakt met ondoorzichtig fo lie om de privacy voor de buren te waarborgen. De omwonenden zijn tevreden over de aanpassingen, meldt het dagelijks gemeentebestuur. De opdracht om de bouw te begin nen, is gisteren aan de aannemer gegeven zodat verwacht wordt dat de peuterspeelzaal direct na de zo mervakantie gereed is. Er is bewust gekozen voor het type schoolwoning. Mocht er ooit geld zijn voor een brede school in Driewegen, dan kan de schoolwo ning vrij eenvoudig voor andere doeleinden worden gebruikt zon der ingewikkelde aanpassingen van bestemmingsplannen. Een gebouw met het voorkomen en de indeling van een huis is naar verwachting goed te verkopen. Viviers: het is de Franse benaming voor een com fortabele verwaterplaats voor oesters en allerhan de schelpdieren. En dat is, in een notendop, precies wat Viviers Le Pêcheur in Yerseke is. Hier, in de 3500 vierkante meter grote loods van een voormalige tarbotkweke rij, op het 'natte' deel van indus trieterrein Olzendepolder, houden ze schelp- en schaaldieren. Of liever, koesteren ze deze, want ze zorgen ervoor alsof het hun ei gen huisdieren zijn. „Het komt de smaak alleen maar ten goede als ze zich beter voelen", zegt Joop Paauwe, zelfbenoemd 'manus- je-van-alles', die zich bezighoudt met in- en verkoop, maar ook waar nodig het personeel aan stuurt en meedenkt over de oplos sing van allerhande technische za ken. „Kijk, vanmorgen zijn hier duizend kilo witte venussschelpen aangekomen, die hebben een smaak die overeenkomt met de al- meja, voor in de Spaanse paella. Die hebben stress van het trans port. Dat klinkt misschien een beetje vreemd voor sommigen, maar zo is het wel. Tien procent overleeft de reis niet, die halen we er ook uit. We geven ze eerst vier dagen rust voordat ze naar een an der bassin verhuizen of doorver kocht worden." Le Petit Pêcheur is een relatief raad, over bombardementen en over bevrijding. De routes met daarbij veel foto's vertellen steeds een deel van het Zeeuwse oorlogs verhaal. Het boekje is samengesteld door Fi- fi Visser. „Het boekje is ook be doeld om onze eigen recente ge schiedenis in de ogen te kijken. Het is goed dat er verschillende monumenten zijn." Visser kwam wel in haar onder zoek tot een wat wrange ontdek king. „Op de plaatsen met de he vigste bombardementen zijn de minste monumenten zoals in West-Zeeuws-Vlaanderen. Daar is door de bevrijders natuurlijk veel kapot gemaakt. Ik breek een lans voor de oprichting van een monu ment in deze gebieden." Bekijk de video op www.pzc.nl Joop Paauwe(l) en Cor Poppe bij een van de bassins in de 3500 vierkante meter grote loods van Viviers Le Petit Pêcheurs. nieuwe speler in de schelpdieren markt. Begonnen in 2008 langs de traditionele oesterputten aan de Havendijk in Yerseke, is begin 2009 het huidige pand aan Krab 12 betrokken. In twintig bassins van ieder zestig vierkante meter wor den diverse schelp- en schaaldie ren 'verwaterd'. Heel kort door de bocht gezegd houdt dat in: opslag van levend voedsel uit de zee, dat uiterst vers wordt gehouden door biologische filters. „We hebben een quarantai nevergunning van zowel de Nieu we Voedsel- en Waren Autoriteit (nWVA) als het Productschap, dat is een voordeel. Het Oosterschelde- water dat onze installaties in stroomt, komt er schoner uit dan het was. Dat heeft gunstige voorde len. Zo kunnen producten uit B-gebieden, dat zijn wateren waar minder monsters worden geno men, zich ontwikkelen to A-kwali teit", zegt directeur Cor Poppe. Met klem zegt Poppe erbij dat Vi viers Le Petit Pêcheur er niet op uit is concurrent te worden van de traditionele bedrijven in Yerseke. „Wij verkopen wel Zeeuwse oes ters, maar hebben een heel ander assortiment én zitten binnendijks. Wij halen onder meer amandes, clams, witte mesheften, wulken, strandkrabben, kreeften van el ders, verwateren die en verkopen ze door. Het komt erop neer dat onze afnemers bijvoorbeeld hun vongoles niet uit Italië hoeven te halen, met alle nadelen die daar aan kleven, maar vers van ons kun nen kopen." Klanten zijn onder meer restaurants, de bedrijven aan de Korringaweg en de Belgische su permarkt Delhaize. Het bedrijf houdt vernieuwing hoog in het vaandel. Zo zijn stu denten van de Universiteit Gent in het bedrijf bezig met onderzoek naar algenvoeding voor mosselen en oesters. „We wiHen de vetste mosselen." En ze zijn fier op het nieuwe product: de umami-mos- sel, die ze voeden met een speciaal dieet van algen en zeewieren. Oud-gedeputeerde Harry van Waveren 'lanceerde' het fietsboekje. Hij reed op een originele parachutistenfiets door de omslag, foto Ronald den Dekker MEEST GELEZEN 1Beheerder Amicitia moet weg. 2. Vijf auto's gestolen uit showroom. 3. Borsele steunt Jop Heinkenszand. DE STELLING 'Boete tegen hondenoverlast gaat te ver'. Geef uw mening over deze stel ling op www.pzc.nl/bevelanden. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Telefonisch een tip geven? Bel dan naar 0113-315670 Sony Ericsson Xperia arc Incl. 16 GB geheugenkaart Toestelprijs 19,- Werkt in je voordeel telfort.nl Telfort winkels BelCompany

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38