Hoge temperaturen 21 zeeland Somberheid kan iedereen overkomen Taakstraf botsing koets Arrghh PZC 1 donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! De plek bij uitstek waar je vrolijk van wordt, is het strand. Als de zon uitbundig schijnt, kan het leven niet mooier zijn. Maar niet voor diegenen die lijden aan een zomerdepressie. donderdag 28 april 2011 door Willem van Dam Kom ik bij de tandarts, zegt de aantrekkelijke as sistente: „Neemt u maar even in de wachtkamer plaats." Ik ga gelaten op een van de hedendaags vormgegeven kunststofstoeltjes zitten, blader quasi-geïnteresseerd een Linda door en loer stiekempjes vanach ter de glossy naar de aantrekkelij ke assistente, die zich voorover heeft gebogen om een ongerech- tigheidje van de wit betegelde vloer te verwijderen - onder haar strakke witte pantalon schemert een spannend broekje. Viezerik, denkt ze, maar ze zegt slechts: „Komt u maar mee." Ik leg Linda op de leestafel en volg de strakgebroekte assistente naar de behandelkamer. Daar, in de deuropening, staat een heel klein mannetje met een puntmuts op het hoofd. „Gaat u maar liggen", gebaart het mannetje met de puntmuts naar de stoel waarboven grote lampen hangen en waarnaast enge tangen liggen. „Mond open", beveelt het gepuntmutste mannetje en hij wipt lenig naast me op de behan- delstoel. „Wijder, véél wijder", schreeuwt het mannetje om ver volgens zijn hele kabouterhoofd in mijn opengesperde mond te steken. „Niet best", hoor ik hem vanuit mijn mondholte mompe len. „Veel tandsteen, gapende ga ten, en die verstandskiezen zijn tijdbommetjes." „Arrghh", breng ik uit Gretig grijpt hij met zijn kleine klauwtjes naar zijn martel werktuigen en begint geestdriftig te beitelen, te boren en te hakken. „Au", roep ik. En nog eens: „Au." Het mannetje weet echter van geen ophouden en bikt onverdro ten voort. „Stoppen, stoppen", gil ik in pa niek. „Asjeblieft, stoppen!" „Lafbek", grijnst het mannetje en hij pulkt meedogenloos in mijn tijdbommetjes. „Arrghh." „Wat is er?", schudt mevrouw Van Dam me geschrokken wakker. Ba dend in het angstzweet wankel ik naar de badkamer, waar ik mijn tanden nog eens extra zorgvuldig poets. Nog een paar weken, dan moet ik écht naar de tandarts. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-businessYde Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro-€277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) Ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze période stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon haar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC,gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens, in ct colofon trert u nadere informatie aan. ZOMERDEPRESSIE door Karen Hagen en Edith Ramakers Het is de wereld op zijn kop. Niet als de blaadjes van de bo men vallen, maar juist als de tempera turen omhoogschieten, dan wordt er plots gemopperd. Er zijn best veel mensen chagrijnig als de zon overuren maakt. Elian Simpelaar van strandpaviljoen de Zeester in Koudekerke heeft het dit seizoen weer gemerkt. „Er zijn altijd men sen die niet tegen de warmte kun nen. Die mopperen wat af Soms zitten hier gasten op het terras, die nooit naar het strand gaan, maar omdat het dagen achtereen strand weer is, gaan ze ook maar een keer. Die zouden misschien liever thuis zijn gebleven. Ik weet het niet." Het lijkt op een fysiek probleem, maar bij het Fonds Psychische Ge zondheid in Utrecht komen de laatste weken erg veel telefoontjes binnen van mensen die somber zijn. Zij voelen zich down en er wordt van een zomerdepressie ge sproken. Er is nog niet onomstote lijk bewezen dat de lente of zomer voor de depressie zorgt. Volgens medewerker Judith de Laat van het Fonds Psychische Ge zondheid hebben patiënten niet al leen in die seizoenen klachten, maar valt de depressie gewoonweg meer op. „Het contrast met alle blije mensen is dan veel groter." De eerste zichtbare klachten begin nen vaak tegen het einde van de winter, merkt Marjolein Nieuwen- kuiper, hulpverlener bij de Stich ting Korrelatie die psychische hulp verleent. „Die duurt voor velen te lang. Ze hebben een bleek bekkie." De accu is leeg maar opladen lukt niet. „En de lente beginnen ze met een dip." De meesten knappen op van een beetje zon, vervolgt ze. „Maar als dat niet gebeurt, is er meer aan de hand en is een echte depressie niet uit te sluiten." Bijkomstig probleem is dat men sen met een dergelijke depressie op onbegrip uit hun omgeving stuiten, zegt Nieuwenkuiper. „Vrienden en familie kunnen zich niet voorstellen dat je je rot voelt bij mooi weer. Gewoon die knop omzetten en erop uitgaan, zeggen ze dan. Maar dat gaat dus niet." Lastig is ook dat er nog weinig be kend is over de ziekte, die soms de omgekeerde seizoensdepressie heet of de officiële naam 'seizoens stemmingsstoornis type B' draagt. Onderzoek wordt er nauwelijks naar gedaan. Hierdoor is onbekend hoeveel mensen eraan lijden. Volgens de Amerikaanse wetenschap kampt één procent van de Amerikanen ermee en geldt de regel dat hoe warmer een land is, hoe meer mensen er last van hebben. Dus tóch een invloed van het weer, stel len sommige deskundigen. Het kan aan de hoge temperatuur lig gen, waar deze lente- en zomers- omberaars slecht tegen kunnen. Wetenschappers stellen dat men sen met een dergelijke ziekte moei te hebben het lijf bij warm weer koel te houden. Ze voelen zich daardoor hulpeloos en angstig. Over de zomerdepressie is nog maar weinig bekend. Onderzoek wordt er am per naar gedaan. Het is niet duide lijk hoeveel Nederlanders hieraan lijden. Een stelregel die uit Ameri kaans onderzoek naar voren komt is: hoe warmer een land, hoe meer mensen last hebben van een zomerdepressie. De hoge tempera tuur kan een oorzaak zijn. Sombe raars kunnen daar slecht tegen. „Somberheidsklachten kan ieder een krijgen, in welk jaargetijde dan ook", vertelt Rosa Salvia, pre ventiemedewerker van Indigo Zee land. Deze organisatie geeft menta le ondersteuning aan mensen met somberheidsklachten en dipjes in het algemeen. De 'runningthera- pie' is een voorbeeld hiervan. „Door hard te lopen maakt je lichaam een stofje aan; endorfine. Dat heeft een positieve invloed op je stemming." Bij de cursus 'in de put, uit de put' wordt geprobeerd om depressieve klachten te overwinnen. „Klach- ten zijn: veel of juist weinig sla pen, minder of veel eetlust heb ben, meer piekeren en in een cir kel denken en minder plezier heb ben dan vroeger. Bij de cursus leg gen we de mensen uit hoe ze hun gedachten kunnen veranderen. Ook doen we ontspanningsoefe ningen." Somberheid zit vooral in de verandering van evenwicht. Wij proberen handvatten te bie den, zodat mensen zelf iets kun nen doen. Wel altijd in overleg met de behandelaar." www.pzc.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 59-jarige vrouw uit Gapinge ver oordeeld tot een taakstraf van 120 uur en een rijontzegging van een jaar, waarvan de helft voorwaarde lijk. Er was 120 uur taakstraf en een rijontzegging van een jaar geëist. De vrouw, bestuurster van een bestelwagen botste op 28 sep tember op de Vlissingseweg bij Oost-Souburg met haar bestelauto achterop een trouwkoets. Daarbij raakte een 75-jarige koetsier uit Middelburg dermate gewond, dat hij later die dag in het ziekenhuis overleed. Een tweede koetsier, een 53-jarige Middelburgse vrouw raak te erristig gewond. Een van de twee paarden moest worden afge maakt. In haar vonnis concludeert de rechtbank dat de vrouw, die ver klaarde de koets absoluut niet te hebben gezien, deze achttien se conden lang had kunnen opmer ken. Zij verbindt daar de conclusie aan dat de vrouw 'aanmerkelijk on oplettend' heeft gereden. PZC FAMILIELOOP Bekijk de deelnemerslijst voor de PZC Familieloop en schrijf zeifin: www.pzc.nl/familieloop STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2