nlboeken De schrijver en het meisje auping Auping als beste getest... Interior Woontrend Zeeland ...dat vieren we met voordeel! donderdag 28 april 2011 Na twee epische en lood zware romans sluit Joseph O'Connor zijn 'losse trilogie rond verborgen pagina's uit de Ierse geschiedenis' af met Volgspot. door Dirk-Jan Arensman Hij is nog steeds trots op de vorige twee delen uit zijn 'losse trilogie rond verborgen en vergeten pa gina's uit de Ierse geschiedenis'. Maar, zegt Joseph O'Connor (1962), het schrijven van het slot deel was wel een verademing. In Star of the sea (2002) nam hij je mee aan boord van een schip dat het door hongersnood geteisterde land ontvluchtte. En het magistra le epos Redemption Falls (2007) speelde in Noord-Amerika ten tij de van de Burgeroorlog. Volgspot is het beknopte, impressionisti sche liefdesverhaal van de in eigen land beroemde toneelschrijver John Synge (1871-1909) en de jon ge actrice Molly Allgood, die op het eind van zijn leven zijn muze en (waarschijnlijk) geliefde was. „Ik hoorde voor het eerst over hen toen ik een jaar of acht was. Ik ben opgegroeid in Dun Loaghaire, een housing estate in het noorden van Dublin, waar tussen de moder ne flats nog een paar bouwvallige villa's stonden. Op een keer bleef mijn moeder staan en zei: 'Zie je dat raam op de eerste verdieping? In die kamer schreef Synge zijn stukken. Yeats en Sean O'Casey kwamen er, Lady Gregory heeft bloemen geplukt in deze tuin'." De helden van het Ierse toneel, op richters van het Abbey Theatre, waren haast tastbaar aanwezig in O'Connors jeugd. Zoals ook dat in stituut, het eerste nationale thea ter ter wereld, een voorname rol speelde. „Iedere Dubliner herin nert zich de eerste keer dat hij er kwam." Synge, zegt O'Connor, was het eer ste grote genie van de twintig- ste-eeuwse toneelschrijfkunst. Hij schreef stukken vol Ierse landlo pers, mensen die uit hun huis wa ren gezet en ontheemden, maar het ging bij hem, meer dan om het verhaal, om de taal. Hij gooide de woorden in het rond en liet ze tegen elkaar slaan totdat de von ken over het podium vlogen. Eén van zijn stukken werd zo veront rustend gevonden dat het pas in 1970 voor het eerst werd opge voerd. „Toen ik een jaar of dertig was, begon me op te vallen dat he dendaagse auteurs met liefde over hem spraken. Colm Toibin bleek ook van hem te houden, net als Se bastian Barry en Roddy Doyle. Als of een geheim Syngegenootschap bestond." Synge was een fascine rend figuur. „Hij kwam uit een ge Joseph O'Connor. goed milieu, maar was tegelijker- tijd eenzaam en geïsoleerd. Boven dien was zijn moeder lid van de Plymouth Brethren, een streng christelijke sekte die geloofde in de letterlijke waarheid van de Schrift. Zo vierden ze zelfs geen Kerstmis, omdat het woord Kerstmis niet in de Bijbel stond. Toen hij stierf, had geen van zijn familieleden ooit een stuk van hem gezien, om dat ze weigerden een theater te be treden." Toch staat in Volgspot niet John Synge, maar zijn kortstondige lief je Molly Allgood centraal. Zij stom- foto Bart Koetsier melt, aan lager wal geraakt, in een licht alcoholische nevel door het Londen van 1952 en vertelt in flash backs en verwarde en Joyceiaans lyrische monologen over haar glo riejaren en die gedoemde roman ce. „Molly kwam uit de Tena- ments, een arm deel van Dublin, waar mijn ouders ook zijn gebo ren. En vooral mijn moeder was, toen ze jong was, erg geïntrigeerd door het idee dat de grote Synge een affaire had gehad met een jong meisje zoals zij. „Als ik 's morgens aan het werk ging, had ik echt zin de dag met haar door te brengen. Als jonge vrouw is ze zo heerlijk vurig en la coniek. Ik ben dol op die scène waarin ze Yeats afbekt, als die weer eens hoogdravend staat te oreren." Over de ware liefdesaffaire zijn weinig details bekend. „Omdat die zo veel taboes doorbrak, waar schijnlijk. Haar familie dacht ver moedelijk dat ze voor Synge een tussendoortje was, voordat hij met iemand uit zijn eigen klasse zou trouwen. Yeats en Lady Gregory waren dol op Molly, maar het was in hun ogen toch alsof de meester van het huis een affaire met het dienstmeisje had. Op het toneel werden avond aan avond stukken opgevoerd over die heroïsche, prachtige Ierse armen. Maar het idee dat je werkelijk seks met ze had... dat was te veel om te verdra gen!" Zijn 'reconstructie' is grotendeels fictie, benadrukt hij, en (ook) los te zien van de historische werke lijkheid. „Uiteindelijk gaat het er voor mij om dat we bijna allemaal, net als Molly, een relatie hebben gekend die niet werkte - met een geliefde, een ouder, een broer of zus - en dat die ons blijft vormen. Diegene die soms al jaren uit je le ven verdwenen is, kan meer in vloed op ons hebben dan de men- sen met wie we leven." Joseph O'Connor - Volgspot. Ver taling Harms Damsma en Niek Miedema. Anthos, 19,90 euro. Duin straat 18a 437 1 AZ K OUDEKERKE Tel. (0 118) 5 5 55 60 Fax (0118) 55 20 52 i n f o Swoon trend.nl www.woontrend.nl Over echte kwaliteit valt niet te twisten. Auping is doör de Consumentenbond uitgeroepen tot 'Beste uit de test' februari 2011. Dat heuglijke feit viert Auping nu met feestelijk voordeel: tijdelijk krijgt u de tweede Auping matras voor de halve prijs". Ga dus snel naar uw Auping dealer en vier het feest mee! Deze actie geidt van 22 opril t/m 19 jam 2011, op basis van twee 1-persoons Auping matrassen (excJ. Dublin). Kijk op www.auping.nl voor de voorwaarden. Auping nights, Better days De Auping AVS Boxspring met Cresto matras is door de Consumentenbond uitgeroepen als 'Beste uit de test' februari 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12