Koningshuis weer populair in Australië 0 0 0 II vandaag uitgelicht www.mijnkrant.nl/uitgelicht O Welke route rijdt de koets door Londen? Hoe ziet het dagprogramma eruit? Be kijk Uitgelicht online voor een uitgebreid verslag van de voorbereidingen voor het huwelijk van Kate en William. Met foto's, video's en interactieve kaarten. donderdag 28 april 2011 do... Huwelijk van minuut-tot-minuut* gen - een bezoek aan Canada deze zomer - ko men pas later. Het jonge stel moet de Britse mo narchie met zijn bejaarde boegbeelden - Eliza beth is net 85 geworden, prins Philip wordt in juni 90 en Charles is inmiddels ook al 62 - een nieuwe impuls geven. Niet te veel natuurlijk, want dat 46 procent van de ondervraagde Brit ten in de maandag gepubliceerde peiling van The Guardian er voorstander van is dat Charles bij de troonsopvolging wordt overgeslagen ten gunste van William, wordt in Buckingham Pal ace niet op prijs gesteld en in Clarence House - de residentie van Charles in Londen en de pied-a-terre van William en Harry - al helemaal niet. Prins William, die tot nu toe slechts mondjesmaat koninklijke verplich tingen op zich heeft genomen, is mis schien wel de grootste tegenstander van zo'n schending van de spelregels (bij erfopvolging valt er 'niets te kiezen, of over te slaan). Hij wil eerst met Ca therine aan de gezamenlijke toekomst werken alvorens zich het reeds kalende hoofd te hoeven breken over de toe komst van 'zijn' koninkrijk. door Niels Kraaier Lange tijd leek het erop dat Australië ge noeg had van de monarchie. Maar het huwelijk van prins William en Kate Mid dleton hebben de steun voor het Britse koningshuis de afgelopen tijd fors doen toene men. Volgens een opiniepeiling van de invloed rijke krant The Australian vindt nog maar 41 pro cent van de bevolking dat Australië een repu bliek moet worden. Onlangs kon het idee nog re kenen op ruim 60 procent. Voorman Michael Keating van de Australian Republican Move ment geeft de schuld aan het op handen zijnde huwelijk en het onvermijdelijke mediacircus. „Gezien het moment dat The Australian voor de opiniepeiling heeft uitgekozen ben ik niet ver rast door de uitkomst", aldus Keating. Professor David Flint - voorzitter van de vereni ging Australians for Constitutional Monarchy en fanatiek pleitbezorger van het Britse konings huis - ziet het resultaat echter als een bevestiging van een ontwikkeling die volgens hem al veel langer gaande is. Volgens Flint vinden steeds meer Australiërs dat er belangrijker zaken zijn dan de vraag of hun land een republiek moet worden. „De constitutionele monarchie zoals we die hier kennen functioneert prima. Dus waarom zou je iets veranderen?" Australië werd in 1901 onafhankelijk van het Ver enigd Koninkrijk. De band met het moederland is sindsdien flink verwaterd. Maar aan de forme le status van het Britse koningshuis is al die tijd niets veranderd. En dus is de 85-jarige Elizabeth II niet alleen het staatshoofd van Groot-Brittan- nië maar ook van Australië. Keating vindt de huidige situatie ondemocra tisch en uit de tijd. Het uitroepen van de repu bliek zou volgens hem de ultieme bekroning zijn van de onafhankelijke status van Australië. In 1999 vond er een referendum plaats over de kwestie. Maar liefst 66 procent van de bevolking stemde toen tegen het afschaffen van de monar chie. Critici stelden echter dat veel kiezers de vraagstelling niet goed begrepen en er daardoor maar voor kozen alles te laten zoals het was. Pre mier Julia Gillard houdt zich afzijdig. Al gaf ze vorig jaar kort na haar aantreden ter loops aan dat haar land wat haar be treft uit de monarchie kan stap pen zo gauw Elizabeth II is overleden. 0 10.00 uur Meeste van 1.900 gasten zitten reeds in Westminster Abbey. 10.30 uur Aankomst VIP's, onder wie buitenlandse vorsten, staatshoofden en politici. Bruidsmeisjes, onder wie hof dame Philippa Middleton en jonkers vertrekken naar Westminster Abbey. 10.40 uur Prins William en getuige prins Harry verlaten St James's Palace. 10.45 uur Aankomst van koninklijke familie. Koningin is de laatste die plaatsneemt op de eerste rij voor het altaar. 10.50 uur Catherine en haarvader Michael Middleton vertrekken per auto naar Westminster Abbey. 12.00 uur Begin van de huwelijksplechtig heid. Aartsbisschop van Canterbury Rowan Williams trouwt het paar.. 13.15 uur Pasgetrouwden gaan in staats- landauer uit 1902 voorop in optocht terug naar Buckingham Palace. 13.30 uur Aankomst bij Buckingham Palace. 13.40 uur Koningin Elizabeth biedt lunch- receptie aan voor 600 gasten 14.25 uur Het bruidspaar verschijnt op het balkon van Buckingham Palace, samen met de koningin en andere familieleden. 18.00 uur Charles biedt besloten diner aan op paleis voor beste vrien den en naaste familie, gevolgd door feest. Nederlandse tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11