io huwelijk william en kate Prins William trouwt morgen met 'burgermeisje' Kate Middleton. Zij willen de valkuilen vermijden die zijn vader Charles en zijn moeder Diana tegenkwa men. ::::s0::::©®:© I donderdag 28 april 2011 Westminster Abbey hem en zijn iets oudere studiegenote Kate Middleton, een 'gewoon burgermeisje'. De pers immers had beloofd William met rust te laten, in ruil voor af en toe wat fo to's en een interview - de mediacode die de Nederlandse Rijksvoorlichtingsdienst hanteert, lijkt wel iets op die afspraak. Dat William en Kate in alle rust aan elkaar kon den snuffelen - ze woonden ook toen al sa men - maakt hun kennismakingstijd van uit koninklijk perspectief meteen ook uniek. Charles en Diana bijvoorbeeld kenden el kaar niet of nauwelijks en een grotere mis match was eigenlijk niet denkbaar. Behalve een verre voorvader hadden ze niets ge meen, het leeftijds- en mentaliteitsverschil was enorm. Diana, net 20 en een in alle op zichten onbeschreven blad (dat was toen nog een voorwaarde) was verliefd; Charles (toen 32) niet: „Wat liefde dan ook mag be teken", sprak hij. Het dertig jaar geleden in St. Paul's Cathedral gesloten 'sprookjeshu welijk' ontaardde dan ook in een vecht- scheiding. 'Zó moet het niet', werd volgens ingewij den de leidraad van prins William (28). Hij zocht geborgenheid en gezelligheid, wat hij thuis niet had gevonden. Hij wilde niet overhaast in het huwelijksbootje stappen. „Kate moest goed begrijpen wat een leven in de schijnwerpers inhoudt", verklaarde hij bij de bekendmaking van de verloving vorig jaar november, na een in veler ogen lange 'incubatietijd' van acht jaar. In 2007 gingen Kate en William zelfs even uit el-» kaar. Kate weerstond toen de verleiding om uit de school te klappen over de ver houding. Ze stortte zich op werk voor Party Pieces, het familiebedrijf in feestartikelen. Dat heb ben haar ouders Carole en Michael zelf op gericht en uitgebouwd en dat heeft ze tot miljonairs gemaakt. In het uitgaanscircuit liet Kate zich niet onbetuigd, en dat wekte weer de jaloezie én interesse van William. Enkele maanden na de breuk waren ze weer bij elkaar en morgen staan ze samen voor het altaar, de prins en de kersverse prinses uit het volk. Kate heet na haar jawoord voortaan Ca therine, maar dat is voorlopig de grootst zichtbare verandering. Officiële verplichtin- uuj mwijuing 1245 start verbouwing in gotische stijl 1269 inwijding, 1e koninklijk huwelijk Middenschip (2) Altaar St. Edward's Kapel met kroningszetel Q} Kapittelzaal Lady Chapel Kruisgang door Hans Jacobs Er worden geen ringen gewis seld, morgen bij het huwelijk van prins William en Kate Middleton. Alleen de bruid krijgt een ring, William wil er geen, ook al komt het goud voor het kleinood uit een lang ge leden gesloten mijn in Wales. Het goudklompje is ooit aan de ko ninklijke familie geschonken, met het oog op toekomstige huwelijken. Misschien dat William met zijn weigering wil bezuinigen op het goud. Dat zou in elk geval passen in zijn voornemen er een plechti ge maar sobere huwelijksvie ring van te maken, een bood schap die de afgelopen weken ge heel voorbij is gegaan aan de Britse en Amerikaanse media. Die willen ondanks de economisch zwa re tijden niks weten van soberheid, en ook William en Kate hebben niet kunnen voorkomen dat een wereldwijd kijkerspu bliek van 2 miljard mensen een traditio neel Brits koninklijk spektakelstuk krijgt voorgeschoteld. De laatste keer dat Westminster Abbey, zo in de belangstelling stond als deze week, was in 1997 bij de uitvaart van Williams moeder Diana, prinses van Wales. De tv-beelden van de begrafenisstoet, met de jonge William en zijn broer Harry met gebogen hoofden achter de lijkkist bij de tocht door Londen, zijn de afge lopen dagen vaak herhaald. Op dat moment wankelde de Brit se monarchie. Koningin Elizabeth kreeg het verwijt ongevoelig te zijn gebleven bij de tragische dood van haar gewezen schoondochter, volgens toenmalig premier Tony Blair de People's Princess - de prinses van het volk. Datzelfde volk sloeg zich de handen stuk toen Diana's broer Earl Spencer in zijn her denkingsrede in de kerk ongekend fel uit haalde naar de koninklijke familie. Het ap plaus rolde van buiten Westminster Abbey binnen. In vroeger tijden had dat het beginsignaal kunnen zijn van een volksopstand, conclu deerde zakenkrant The Financial Times nog afgelopen weekeinde. The Queen be greep de boodschap, maar bleef zichzelf en nu, veertien jaar later, staan de Britten nog altijd in grote meerderheid (75 procent, vol gens een recente opiniepeiling van The Guardian) achter de monarchie. 'Kate moest goed begrijpen wat een leven in de schijnwerpers inhoudt' Earl Spencer beloofde destijds zijn neefjes William en Harry te beschermen tegen de boze buitenwereld, de Windsors incluis. Veel heeft hij niet kunnen uitrichten, me de omdat hij een puinhoop maakte van zijn eigen privéleven. Hij is morgen in Westminster Abbey aanwezig met zijn toe komstige derde echtgenote. Prins William heeft zich ook zonder zijn schuinsmarcherende oom ontwikkeld tot een, naar het zich laat aanzien, evenwich tig, en plichtsgetrouw lid van de koninklij ke familie. Daarbij heeft hij optimaal gebruik ge maakt van de vrijheid en privacy die hem werden geboden na het verongelukken van Diana. Zo kon hij tijdens zijn studietijd in Schot land lang verborgen houden dat er iets opbloeide tussen Westminster J Abbey infographic CRW bron GN, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10