Wankelend Ajax wordt baas van eigen lot PSV komt weer Beats en potentie op een Feyenoord-feestje 341 sport PSV laat in De Kuip de kampioensschaal uit zijn vingers glijden. De Eindhovense ploeg verliest van Feyenoord: 3-1. dinsdag 26 april 2011 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Ajax beheerst de kunst van het struikelen zonder vallen. De Amsterdamse ploeg overleefde opnieuw een moeiza me ontmoeting, ditmaal met Excel sior (4-1). Feyenoord won van PSV (3-1), waardoor Ajax de titelkan- sen in eigen hand heeft. Al het goede kwam voor Ajax in het paasweekeinde uit Rotterdam. Onder het motto 'de vijand van mijn vijand is mijn vriend' juich ten de supporters in de Arena voor de doelpunten van Feye noord en voor de rode kaart van PSV'er Engelaar, die in de Arena li ve werden getoond. Protesten van Excelsior over de opzwepende waarde van de beelden uit de Kuip zijn voor de aanklager van de KN VB reden voor een onderzoek. Om de orde in de supporterswe reld te herstellen, liet de harde kern in de Arena na de vreugde over de goals van Feyenoorder Wijnaldum overigens wel weten dat Feyenoorders maar 'kutkakker- lakken' zijn. Misschien dat de aan klager zich ook daarover kan bui gen. Ook in de Arena had Rotterdam iets aardigs voor Ajax in petto. Ex celsior, het kleine broertje van Feyenoord, bleek wel te blaffen, maar niet te bijten. Ondanks de hoge uitslag (4-1) was de club uit Kralingen lange tijd aan Ajax ge waagd. Maar net als een week eer der tegen NEC, kwam de ploeg van Frank de Boer de beroerdste fases te boven zonder kleerscheu ren. Kenneth Vermeer keepte op nieuw een prima partij. „Het is voor het eerst in mijn le ven dat de landstitel zo in onze ei gen handen ligt", zei aanvoerder Jan Vertonghen. „Feyenoord be dankt." Siem de Jong maakt uit een omhaal de 4-1 tegen Excelsior. foto ANP Pro Shots Ongeveer een jaar geleden ver vloekte Vertonghen Feyenoord nog nadat de ploeg van Mario Been in Enschede volgens hem de benen had stil gehouden tegen FC TWente. Als Ajax volgende week in het Abe Lenstra Stadion wint van SC Heerenveen en twee weken la ter in eigen huis FC Twente ver slaat, mag de club eindelijk de der de ster op het shirt naaien. Elke ster symboliseert tien landstitels. De 29e landstitel boekten de Am sterdammers in 2004. Maar met de wisselvalligheid van de drie titelkandidaten kan het slot ook nog een heel andere wen ding nemen. Als Ajax zondag ver liest bij Heerenveen, PSV thuis puntverlies lijdt tegen Vitesse en FC "[\vente wint op hetzelfde tijd stip thuis van Willem II, dan ko men de Tukkers als kampioen naar Amsterdam. Naast de zwakte van de concurren tie is de royale uitgangspositie van Ajax aan het einde van de rit voor al te danken aan De Boer, die met een nieuwe speelwijze en een se lectie zonder Luis Suarez en Urby Emanuelson punten bleef verza melen. Ook de bemoeienissen van Johan Cruijff hadden geen fnuikende in vloed op de koers van De Boer. Na het vertrek van Martin Jol begin december stond Ajax vijf punten achter "op PSV en FC Twente, en twee op FC Groningen. Eén probleem bij Ajax kan De Boer echter niet oplossen. El Ham- daoui past niet in het Ajax-sys- teem en van de groeiende aversie tegen zijn speelstijl gaat de spits ook zeker niet beter voetballen. Et Hamdaoui werd zondag opnieuw de hele wedstrijd uitgefloten en hij speelde opnieuw beroerd. Na de 1-1 van Excelsior (doelpunt Daan Bovenberg) haalde De Boer de spits naar de kant voor midden velder Demy de Zeeuw, waarna Siem de Jong naar de punt van de aanval verkaste. Vijf minuten later stond Ajax op voorsprong dankzij een goede ac tie van Gregory van der Wiel en een sterk doorzetten van doelpun tenmaker Christian Eriksen. Loren zo Ebecilio maakte behalve de 1-0 ook 3-1. De long maakte er met een prach tige omhaal 4-1 van. KAMPIOENSSCHAAL door Frans van den Nieuwenhof ROTTERDAM - De druk om kam pioen van Nederland te worden, is ook Fred Rutten te veel geworden. Al zijn aspiraties, zijn verhalen over aanvallend en dwingend voet bal alsook zijn missie om met PSV 'de baas te zijn op het veld' ver dampten op paaszondag in de snik hete Rotterdamse lucht. Het elftal dat hij de voorbije twee jaren mocht boetseren, kwam op een beslissend moment weer eens kracht en inspiratie te kort. PSV kon Feyenoord geen moment bij benen en dat mag Rutten zich per soonlijk aanrekenen. In het lon kend schijnsel van zijn eerste land stitel is de coach van PSV aan het dolen geslagen. Na bijna honderd wedstrijden offerde Rutten de po sitie van aanvallende middenvel der, omdat hij hoopte dat Atiba Hutchinson de vrije man in de op bouw zou worden. Die opzet mis lukte faliekant. Hutchinson werd overklast door Feyenoord-uitblin- ker Georginio Wijnaldum. Ruttens ingreep was ingegeven door angst. PSV kwam niet naar De Kuip om te winnen, maar om te speculeren op een succesje, in de hoop dat de tegenstander zich zelf voorbij zou lopen. Dat deed Feyenoord geen mo ment. Het rook de angst bij PSV en dicteerde de wedstrijd. Feye noord won bijna alle duels, durfde aan te vallen en had door het vele balbezit veel minder last van de schroeiende zon dan PSV, dat steeds achter de bal aan moest ja gen. Het signaal dat Rutten met zijn strijdwijze afgaf leidde tot ver bazing bij zijn spelers en kost PSV misschien wel de landstitel. De coach kreeg al vaker het verwijt dat hij te voorzichtig zou zijn - nu gaf hij zelf voeding aan zulke kri tiek die hij onlangs nog als 'inhou delijk onjuist' bestempelde. Het is niet moeilijk om te beden ken wat Rutten dreef tot dit be sluit. De achterhoede van PSV is al maandenlang niet erg stabiel en door compact te spelen, hoopte de coach de kans op tegentreffers te minimaliseren. Maar de wedstrijd gaf hem ongelijk. Na het inbren gen van Ola Toivonen (als num mer tien) speelde PSV korte tijd zoals dat van een kampioenskandi daat verwacht mag worden. De on terechte rode kaart van Orlando Engelaar was fnuikend, maar past ook in het beeld van de schlemieli ge manier waarop PSV dit seizoen door Hans Leber ROTTERDAM - Het fanatieke deel van het Feyenoordpubliek bleef zondag nog een half uurtje sprin gen en joelen op opzwepende beats. De spelers hadden een lang gerekte ereronde gelopen en juich ten voort onder de douche. De 3-1-overwinning op PSV beteken de niet alleen een kleine revanche voor de koelbloedige slachtpartij (10-0) eerder dit seizoen in Eind hoven, maar ook een voortduren de kans op de achtste plaats in de competitie, met recht op de play-offs voor een Europa-League ticket. Olijke kop, open blik. Aan Leroy Fer was niet af te zien dat hij ruim negentig minuten heeft lopen trek ken en sleuren. Waar haalde hij de lucht vandaan in die hitte? „Ik wil de heel graag winnen!" De mid denvelder kan er hard om lachen. „Tuurlijk! We hadden wat recht te zetten en dat is gelukt. Dit voelt zó lekker." Maar het verschil met vóór de winterstop? „Als je er een paar wint krijg je zelfvertrouwen. En we hebben geleerd. We spelen meer als team. We moeten er ko mende week tegen VW net zo op klappen als vandaag." Luc Castaignos scoorde zondag het derde doelpunt, de nekslag voor PSV. Het was een echt spitsendoel- punt, de bal kwam allerminst ide aal voor zijn voeten. „Lekker hè? We stonden eerder dit jaar vijftien de. En speelden degradatievoetbal. Nu maken we kans op de Europa League. Het verschil met vóór de winterstop? Dat van vóór de wirn terstop ben ik allemaal vergeten, haha. Nee hoor, zonder gekheid: Marcel (Meeuwis.) onder meer! Hij zet ons als jonge jongens goed neer. Voor- en achterin. En we zijn er allemaal altijd in blijven ge loven dat we goed kunnen voetbal len." Diego Biseswar speelde nogal wisselvallig dit seizoen. Soms wed strijden lang onzichtbaar, dan weer strooiend met gevaarlijke in dividuele acties, zoals zondag Hij bereidde de eerste twee doelpun ten voor, beide keren rondde Geor ginio Wijnaldum zijn perfecte voorzetten koppend af „Lekker hoor! Ik ben heel erg blij. We had den wat recht te zetten. We heb ben zelfvertrouwen, en we krijgen de kansen. Niet dat je tijdens de wedstrijd aan die 10-0 in Eindho ven terugdenkt, want daar ben je helemaal niet mee bezig. Alleen maar met winnen." De club wil de contracten van Ste fan de Vrij, Ron Viaar, Wijnaldum en Fer verlengen. Maar in zijn hui dige vorm zullen ze toch ook wel bij Biseswar uitkomen, wiens con tract óók in 2012 afloopt? „Wie weet. Maar ze willen eerst met die vier praten. Ik wacht wel af Zelf wil ik wel. Wie wil er niet bij Feye noord spelen? Dit team kan heel goed worden, maar dan moeten we wel bij elkaar blijven. En altijd minimaal een zeven halen, niet meer af en toe een zware onvol doende, zoals laatst tegen Roda JC." 'Gini' Wijnaldum is dan al van de douche naar de sponsorverplich tingen verplaatst. De club weet maar al te goed dat investeerders het afgelopen jaar Feyenoord me de overeind hielden. In Rotterdam kruipt de voormalige voetbalgroot macht mede door die sponsors langzaam uit het financiële dal. En natuurlijk door de fans, de tweede pijler, die in het magerste jaar qua voetbal naar de Kuip bléven ko men. Ze juichen en dansen deze middag nog heel lang door, ook buiten Disco de Kuip. Dolblij zijn ze, omdat ook de belangrijkste pij ler, het elftal, weer meedoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82