binnenlandI 5 Zorgen over werklozen met beperking 'Kerkmoeder' Catharina Halkes (90) overleden natuurbrand 'Honderdduizenden niet geholpen' 'Vliegende Hollander' beboet Strengere regels op Koninginnedag Swiss Sense dinsdag 26 april 2011 Een hert vlucht voor het vuur in het natuurgebied Fochteloërveen bij het Drentse Bovensmilde. De grote brand die gisteren het natuurgebied Fochteloërveen op de grens van Drenthe en Fries land heeft getroffen, komt op een buitengewoon ongelukkig moment. Het vuur in het Fochteloërveen heeft gisteren zeker 100 van de in totaal meer dan 3000 hectare grond in lichterlaaie gezet. Vijf vra gen aan beheerder Rombout Ben- nema van Natuurmonumenten. Wat zijn de gevolgen van de brand? „Dat kunnen we nog niet goed overzien. We vrezen dat heel veel reptielen, insecten en zogeheten bodembroeders het loodje hebben gelegd. We zagen ook al reeën uit het veld komen. Deze periode is bovendien extra kwetsbaar voor de dieren omdat ze zich nu voortplan ten. Branden zijn altijd erg, maar het is heel tragisch en triest dat dit nu gebeurt." 'I Wat is er zo bijzonder aan dit na- tuurgebied? „Het is een van de meest intacte en beste hoogveengebieden van Nederland. In ons land is nog maar 2 procent van het hoogveen over. Daarnaast is het een plek voor bijzondere planten en vogel soorten, zoals een aantal bodem- broedërs als het paapje en de rood- borsttapuit. Het is ook de enige plek waar de kraanvogel broedt. En we hebben hier drie soorten slan gen: de gladde slang, de ringslang en de adder. Ook is er een hele spe cifieke vegetatie van hoogveenmos sen." 3 Is het Fochteloërveen vaker ge troffen door brand? „De laatste brand van deze om vang is al lang geleden, zo in de ja ren tachtig en negentig. Vorige NIJMEGEN - Catharina 'Tine' Halkes is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden in haar woonplaats Nij megen. Dat heeft haar familie zater dag bekendgemaakt. Halkes wordt gezien als de 'kerkmoeder' van Ne derland. De hoogleraar was een van de grondleggers van de femi nistische theologie in Nederland. Halkes was in Nijmegen van 1983 tot 1986 de eerste hoogleraar femi nisme en christendom in Neder land. De neerlandica belandde via diverse functies in de rooms-katho- lieke vrouwenbeweging bij de theo logische faculteit van de Katholie ke Universiteit Nijmegen. Haar naam zal voor altijd verbonden H.W Jill III mHI I week hadden we nog een klein brandje. Daar lag een krant bij, dus mogelijk gaat dat om brandstich ting. Dit keer ontstond de brand ook langs het pad, dan denk je al snel aan menselijk handelen. Of het nu opzet is of niet. We waren al bang dat dit zou gebeuren, van wege de droogte. In ons team had den we al verhoogd toezicht inge steld. Iedere dag was er wel ie mand in het veld. De melding kwam nu ook van een vrijwilliger, die al heel vroeg in het gebied was." 4 Hoe kunt u de droogte bestrij den, hoeveel regen is er nodig? „We doen al jaren ons best om het gebied goed nat te houden. Daar toe hebben we al veel dingen ge daan, zoals de aanleg van dammen om het water langer vast te hou den. Daar is veel in geïnvesteerd. Maar dit jaargetijde vormt altijd een risico. Dat komt doordat het pijpenstrootje hier veel voorkomt en dat plantje is momenteel gort droog en dor. Pas in mei gaat dat groeien. Het moet een behoorlijk tijdje gaan regenen voordat alles weer op peil is. Een buitje is zeer welkom." SHoe lang duurt het voordat de natuur na zo'n brand weer is her steld? „Bij de vegetatie, de boompjes en heide gaat dat vrij snel. Die maken straks een groeispurt. Maar het kan best zijn dat we de bodembroe ders, de reptielen en de insecten een heel seizoen kwijt zijn. Die moeten volgend jaar opnieuw be ginnen. Het is een groot gebied, dus de kans is groot dat deze dier soorten nog wel elders zijn te vin den. We zijn erg benieuwd waar de kraanvogel momenteel uit hangt. Het is hier zo'n drukte en met die rookontwikkeling kan het best zijn dat het nest is verlaten." 1 In nieuwe wet worden allerlei regelingen voor mensen aan 'onderkant' van arbeidsmarkt samengevoegd. 1 Doel is 1,8 miljard euro te be zuinigen. DEN HAAG - Bestuurders van socia le werkplaatsen en gemeentelijke sociale diensten zijn bezorgd over de Wet Werken naar Vermogen (WWNV), die per t januari 2013 moet ingaan. Het kabinet wil hierin regelingen, zoals de bijstand, sociale werkvoor ziening en Wajong voor mensen die van jongs af aan gehandicapt zijn, grotendeels samenvoegen en 1,8 miljard euro bezuinigen. Ce- dris, de organisatie van de sociale werkplaatsen, en Divosa, club van sociale diensten, vrezen dat de zaak op slot komt te zitten en hon derdduizenden mensen straks niet geholpen kunnen worden. Zo wijzen ze erop dat de huidige groep van 100.000 mensen in de sociale werkplaatsen zijn oude rechten houdt. Cedrisvoorzitter Joan Leemhuis stelt dat de loon kosten van deze groep het WWNV-budget 'voor 80 procent' zullen opslokken. Totdat huidige werknemers van de sociale werk voorziening met pensioen gaan, zal het volgens haar lastig zijn an deren te helpen. Zowel Cedris als Divosa is het eens met de achterliggende gedach te die het kabinet heeft met de nieuwe wet. Het zou nu oneerlijk en niet-efficiënt uitpakken dat er allerlei verschillende voorzie ningen bestaan voor mensen aan de onderkant van de arbeids markt. Net als staatssecretaris Paul de Krom (Sociale Zaken) betogen de organisaties dat niet iemands be perking bepalend moet zijn bij be geleiding naar een baan, maar dat gekeken moet worden in welke mate iemand in staat is om zelf het minimumloon te verdienen. Divosavoorzitter René Paas is dan ook blij dat straks mensen die we gens een handicap, psychische be perking of bijvoorbeeld een versla ving geen 'normale' baan aankun nen, straks wel met een Ioonaan- vulling aan de slag kunnen. Maar Paas vreest net als Leemhuis de be zuinigingen. Van het re-integratie- budget om mensen te helpen aan de slag te komen, blijft volgens hem straks 600 miljoen euro over. „Grofweg raken we twee derde van het geld kwijt." BELGRADO - Een 26-jarige Neder landse automobilist is gisteren door de Kroatische politie van de weg gehaald. De man reed met zijn Mercedes AMG ten minste 248 kilometer per uur, meldt de Servische krant Blic. Die snelheid was de hoogste die de politieradar nog kon meten. Volgens de agen ten reed hij nog veel harder. De man haalde op de autoweg een Mercedes van de Kroatische politie in. De agenten zetten onmiddellijk de achtervolging in. Toen zij hem eindelijk konden aanhouden, ver telde de 'vliegende Hollander' dat hij dacht dat de andere Mercedes tegen hem wilde racen. De 'race' kwam hem op een boete van ruim 800 euro en een rijverbod van een jaar te staan. AMSTERDAM - Amsterdam hanteert dit jaar strengere regels op Konin ginnedag: evenementen zijn eer der afgelopen en de verkoop van alcohol wordt aan banden gelegd. Vorig jaar kwamen er zo'n 800.000 bezoekers naar de stad, en dat zorgde vooral voor vervoers problemen. Burgemeester Eber- hard van der Laan wil het feest dit keer beter stroomlijnen door reizi gers naar verschillende stations te leiden. Ook geldt dit jaar een strikt alcoholbeleid. Zo is alcohol in trei nen en op stations in heel Neder land niet toegestaan en verkopen supermarkten en winkels maar één consumptie per klant. blijven met het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan Nederland in 1985. Als kritische rooms-katholiek mocht ze hem van kardinaal Simo- nis niet toespreken. Vervolgens stal ze de show op de eerste bijeen komst van wat de vernieuwingsge zinde Acht Mei Beweging zou wor den. Van haar hand verschenen diverse publicaties. Ook werd de aartsmoe der van de feministische theologie diverse malen onderscheiden. De toenemende individualisering in het westen baarde haar zorgen. „Het 'ieder voor zich en de econo mie voor ons allen' mag niet het laatste woord hebben." Swiss Sense Preventum 750 -362Ü;- elektrische uitvoering 160 x 200cm 2640,- BOXSPRINGS MATRASSEN www.swiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 VEILIG KOPEN KOOPZONDAG 1 mei a.s. 11.00-17.00 uur Op de Swiss Sense Preventum 750. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5